HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA

Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe e vëzhgojnë njëra-tjetrën nga distanca

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Rrugët rajonale në veri të Kosovës, në afërsi të dy vendkalimeve kufitare me Serbinë, në... »

Shqipëria shënoi 7 viktima dhe 820 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Ja njoftimi i SPAK-ut për arrestimin e ish-Prokurorit të Përgjiithshëm, Adriatik Llalla

Mbi përfundimin e gjykimit ndaj të pandehurit Adriatik Llalla Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar... »

Banorët e Luginës së Preshevës kërkojnë të mos përfshihen në reciprocitetin për targat

Preshevë, 22 shtator 2021 – Përfaqësuesit e shqiptarëve në komunat e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, në jug të Serbisë, kanë... »

Kurti: Asnjë incident në vendkalimet me Serbinë pas vendosjes së reciprocitetit

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në asnjë vendkaklim kufitar me Serbinë nuk... »

Nuk ndryshohen masat për COVID-19, detyrim çertifikata e vaksinimit ose test i përjavshëm për arsimtarë e studentë

Mbledhja e Komitetit Teknik të Ekspertëve: Nisur nga situata epidemiologjike në vend, Komiteti Teknik i Eksperteve ka vendosur të lërë... »

Basha: Jo një Kuvendi të PD-së që merret me vendimet e qeverisë amerikane

Kryedemokrati Lulzim Basha, në një prononcim për gazetarët në selinë blu, ka thënë se nuk do të ketë mbledhje të... »

Kurti i bën thirrje Serbisë që të dy palët t’i heqin targat e përkohshme

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se, si Kosova ashtu edhe Serbia duhet t’i heqin... »

Basha: Qëndrimet e Beogradit, zbulojnë qëllimet e Vuçiçit dhe iniciativës së Novi Sadit

Reagimi në tuiter i kryetarit demokrat opozitar Lulzim Basha: “Gjuha kërcënuese e Beogradit i përket një të shkuare që askush... »

Kurti s’heq dorë nga reciprociteti për targat: Ose do t’i mbajmë të dyja ose do t’i heqim të dyja

Prishtinë, 21 shtator 2021 – Ambasadorët e vendeve të QUINT-it në Kosovë, bashkë me shefin e misionit të Bashkimit Evropian... »

Shqiptarët në Luginë të Preshevës e mirëpresin reciprocitetin, ndonëse i dëmton

Preshevë, 21 shtator 2021 – Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, ka thënë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen... »

Rama: Kosova ka të drejtë për targat, të shmanget ndodhia si me tarifën 100%

Postimi në tuiter nga kryeministri Edi Rama “Kosova e ngre problemin me plot të drejtë. Tani që problemi të zgjidhet... »

Osmani: BE-ja t’i bëjë presion Serbisë që t’i ndalë provokimet ndaj Kosovës

Nju Jork, 21 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. ka thënë se reciprociteti me Serbinë për target e... »

Gërvalla: Tensionet pas vendosjes së reciprocitetit shkaktohen nga Serbia

Nju Jork, 21 shtator 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Donika Gërvalla, ka... »

Në Vatër u promovua libri “Lideri nuk lind …bëhet” i studiueses Iris Halili

Halili, Lideri nuk matet me asgjë tjetër, përveçse nga vendimet që merr, në çdo kohë dhe në çdo rrethanë. Dhe,... »

Kosova nis zbatimin e reciprocitetit me Serbinë për targat e automjeteve

Prishtinë, 20 shtator 2021 – Qeveria e Kosovës sot (e hënë) ka marrë vendim për zbatimin e reciprocitetit me Serbinë... »

Kurti: Reciprociteti me Serbinë për targat buron nga Marrëveshja e Brukselit

Prishtinë, 20 shtator 2021 – Kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti, tha se vendimi për zbatimin e reciprocitetit me Serbinë për... »

Etilda Gjonaj largohet si MD: E vetëdijshme për mangësitë, por bëmë gjithçka mundëm

STATUSI NGA ETILDA GJONAJNë ditën e përmbylljes së detyrës sime si Ministre Drejtësie, ndjej dëshirën dhe detyrimin të shpreh përmes... »

Manastirliu: Kemi nisur vaksinimin për pedagogë e studentë në çdo universitet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se tashmë në çdo universitet të Shqipërisë ka nisur vaksinimi anticovid për studentë e... »

Filmi kosovar “Pa vend” e fiton çmimin kryesor të festivalit në Toronto, kualifikohet për Oscar

Toronto, 19 shtator 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, e ka fituar çmimin... »

Ambasada e SHBA-së: Vazhdojnë bisedimet për kyçjen e Kosovës në tubacionin e gazit

Prishtinë, 19 shtator 2021 – Një zëdhënës i ambasadës amerikane në Prishtinë, tha se Shtetet e Bashkuara janë duke vazhduar... »

EULEX ofron 82 mijë euro shpërblim për informata mbi vrasjen e Audrius Šenavičiusit

Prishtinë, 19 shtator 2021 – EULEX ka njoftuar se ofron shpërblim prej 82,000 eurosh për informata që do të shpinin... »

Gjekmarkaj: Shoqëria dhe opozita më shumë armiq e agresorë, Rama ndërton kolonat e tempullit të gënjeshtrave

Deputeti demokrat opozitar dhe kryetari i Komisionit të Edukimit dhe Medias në Kuvendin e Shqipërisë, Agron Gjekmarkaj:   “Agjensia per... »

Kongresisti i njohur për shqiptarët Lee Zeldin zbulon se ka mposhtur një sëmundje të rëndë

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti republikan, Lee Zeldin, i cili po kandidon për guvernator i Nju Jorkut (New York) ka deklaruar... »

Projektligjet dhe vendimet e parë të qeverisë: Hapet pika kufitare me Kosovën, krijohet Agjencia e Medias dhe Informimit

Projektligje të miratuara në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, datë 18 Shtator 2021:  R O J E K T L... »

Lajçak: Nuk ka datë të caktuar për takimin e radhës Kurti – Vuçiq

Prishtinë, 17 shtator 2021 – I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Mirsollav Lajçak, e... »

Kurti: Reciprociteti nuk është hakmarrje ndaj Serbisë, është vlerë e barazisë

Prishtinë, 17 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovëst, Albin Kurti, deklaroi se qeveria e tij do ta vendosë reciptocitetin ndaj... »

Meta: Presidenti s’mund të marrë përsipër detyra që u takojnë aktorëve tjerë politikë

Tiranë, 17 shtator 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka folur të premten në Korçë lidhur me dekretimin e... »

FDA: Doza e tretë e Pfizer-it rrit imunitetin, por vaksinat aktuale ende efektive

Në një dokument të lëshuar të mërkurën nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave thuhet se doza e tretë e... »

Ambasadori Kosnett e quan “nder të madh” për të shërbimin në Kosovë

Prishtinë, 17 shtator 2021 – “Të qenët ambasador i Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka qenë një nder i madh”,... »