HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 2

Zbulohet dokumenti 100-vjeçar i vendosjes së marrëdhënieve SHBA-Shqipëri

Tiranë, 18 maj 2022 – Zbulohet dokumenti origjinal i notës diplomatike që SHBA vendoste marrëdhëniet me Shqipërinë. Gazetari dhe moderatori... »

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë aplikimet për anëtarësim në NATO

Bruksel, 18 maj 2022 – Finlanda dhe Suedia zyrtarisht kanë aplikuar që të anëtarësohen në aleancën e NATO-s. Përfaqësuesit e... »

Osmani diskutoi me ambasadorët e QUINT-it për politikën e jashtme të Kosovës

Prishtinë, 17 maj 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur të martën në takime të ndara... »

SHBA e përgëzon Kosovën për zgjerimin e sanksioneve kundër Rusisë

Prishtinë, 17 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përgëzuar Kosovën për zgjerimin e sanksioneve kundër Rusisë.... »

Meta paralajmëron padi kundër gazetës austriake “Krone Zeitung”

Tiranë, 17 maj 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka paralajmëruar se do të ngre padi ndaj gazetës austriake... »

Iku duke shkruar

Nga Ruben Avxhiu Me Dalip Grecën kam punuar së pari në redaksinë e gazetës “Republika”, në Tiranë, në vitet 1998-1999.... »

BE e mbështet liberalizimi i vizave për Kosovën

Bruksel, 16 maj 2022 – Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropiane kanë pasur të hënën një takim... »

Në Shqipëri, dështon votimi i parë për zgjedhjen e presidentit

Tiranë, 16 maj 2022 – Në Shqipëri, raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit... »

Pompeo: Miqësia mes SHBA-së e Shqipërisë do të vazhdojë, pavarësisht se kush do të jetë në pushtet

Tiranë, 16 maj 2022 – Ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se miqësia mes Shqipërisë dhe Shteteve të... »

Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutojnë sot për Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 16 maj 2022 – Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë më 16 maj, përveç për agresionin... »

LAJM MORTOR: U NDA NGA KJO JETË DR. GJON L. BUÇAJ

Me dhimbje të thellë lajmërojmë të afërmit, miqtë, dashamirët, dhe komunitetin shqiptar se më 14 maj 2022, në Inova Loudoun... »

Xhaçka: NATO t’i hapë dyert edhe për Kosovën

Berlin, 15 maj 2022 – Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka thënë se Aleanca... »

Blinken e Kuleba bisedojnë për ndihmën e re amerikane për Ukrainën

Berlin, 15 maj 2022 – Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, u takua me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony... »

Takimi i ASEAN-it përfundon pa deklaratë kundër agresionit të Rusisë

Uashington, 14 maj 2022 – Pavarësisht thirrjes së Presidentit amerikan Joe Biden që anëtarët e Shoqatës së Vendeve të Azisë... »

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

Berlin, 14 maj 2022 – Ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u... »

Pse të investoni në Kosovë

  Nga Dallas- TX, Beqir SINA    Kurti takoi investitorët amerikan dhe shqiptar në Dallas, duke ofruar kushte më të mira dhe lehtësira... »

Kryeministri Kurti pritet nga Guvernatorja e Iowas, diskutohet për zgjerimin e bashkëpunimit

Iowa, 13 maj 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po qëndron në SHBA, ka zhvilluar një takim... »

Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje për targat e automjeteve

Bruksel, 13 maj 2022 – Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë dështuan sërish të premten të arrijnë një marrëveshje për përdorimin... »

Berisha: Kjo qeveri nuk ka probleme me Beogradin, por me Prishtinën

Tiranë, 13 maj 2022 – Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka çelur sot fushatën për kryetar të PD-së në Elbasan.... »

Bisedë me znj.Shukrije Ramadani, bashkëshorten e Heroit Agim Ramadani

Bisedoi Keze Kozeta Zylo M’u shterrshin sytë nëse pushoj, Lirinë tënde me ëndërrue, mallkue qoftë gjaku im, nëse m’vrasin pa... »

Ish Kongresmeni amerikan i shkruan kryerparlamentare Nikolla: Shpëtoni Butrintin!

Uashington, 13 maj 2022 – Ish-kongresmeni amerikan Joseph J. DioGuardi i bën thirrje kryetares së Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla,... »

Lituania do ta ndihmojë Kosovën në rrugën e anëtarësimit në BE dhe NATO

Vilnius, 12 maj 2022 – Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të... »

Përdhunimi si mjet lufte, ekspozitë në Nju Jork me foto nga Kosova

Nga Burim Guxholli Në qytetin e Nju Jorkut, u hap të martën ekspozita me titull “Një grua duke qarë: Gratë... »

Kryeministri Kurti vizitoi kompani të mëdha globale dhe bashkëbisedoi me profesionistë të suksesshëm të mërgatës në Kaliforni

Nga Dallas TX- Beqir SINA Kurti u pritë mbrëm me entusiazëm të madh nga komuniteti shqiptar në Dallas – TeksasKryeministri... »

Kosova miraton nismën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Prishtinë, 12 maj 2022 – Qeveria e Kosovës të enjten, më 12 maj, ka miratuar në parim nismën për anëtarësimin... »

BE: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet ta përshtatin politikën e jashtme me atë të BE-së

Bruksel, 12 maj 2022 – Bashkimi Evropian u ka rikujtuar vendeve të Ballkanit Perëndimor se përshtatja e qëndrimeve të tyre... »

Ideja e Macronit që mund të lërë Ballkanin Perëndimor jashtë BE-së

Njohësit e politikave të Bashkimit Evropian thonë se propozimi i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate... »

Borrell pret në darkë joformale liderët e Ballkanit Perëndimor

Bruksel, 11 maj 2022 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, do... »

LIBRI NË MËRGIM, DEKORIMI, MARRËDHËNIE DHE MIRËNJOHJE…

Nga Visar Zhiti Erdhi “Albanica”, nr. 13, revista e shqiptarëve të Rumanisë,që posta nga përtej oqeanit e sillte për në... »

NJË FTESË PËR TË VIZITUAR AMERIKËN

Nga Ilir IKONOMI Në vitin 1936, Presidenti i SHBA, Franklin Ruzvelt, i dërgoi Mbretit Zog një ftesë për të vizituar... »