HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 47 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 47

NJË NUSE DEMOKRATIKE PËR MBRETËRINË SHQIPTARE

NGA ILIR IKONOMI Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog,... »

Sekuestrohet rreth 1 kg kokainë në një makinë në Paskuqan

Një operacion antidroge po zhvillohet aktualisht nga Policia e Tiranës në Paskuqan. Sipas saj, gjatë kontrollit të ushtruar në një... »

4 viktima dhe 740 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Talibanët shpallin Qeverinë e re të Afganistanit

Kabul, 7 shtator 2021 – Talibanët njoftuan se kanë krijuar Qeverinë e re t Afganistanit, e cila do të udhëhiqet... »

Presidenca e Kosovës: Kisha Serbe s’ka hequr dorë nga veprimet luftënxitëse

Prishtinë, 7 shtator 2021 – Presidenca e Kosovës ka reaguar lidhur me thirrjet luftënxitëse të priftërinjve dhe besimtarëve të Kishës... »

COVID-19 u merr jetën 28 qytetarëve dhe infekton 920 të tjerë në Kosovë për 24 orë

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 07 Shtator 2021: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike... »

Trendafilova: Specialja është e fokusuar në mbrojtjen e dëshmitarëve

Prishtinë, 7 shtator 2021 – Kryetarja e Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova tha se janë të fokusuar shumë në mbrojtjen e... »

Ish-presidenti Berisha: Rama dhe Vuçiç po rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në rajon

Sali Berisha tha në emisionin “Now” se kryeministri Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç po rrezikojnë paqen dhe stabilitetin... »

Berisha: Të premten do të jem në parlament në përputhje të plotë me vullnetin e shqiptarëve

Ish-kryeministri Sali Berisha do të jetë në parlament ditën e premte, me nisjen e punimeve në legjislaturën e re. Kështu... »

Bamir Topi: Lulzim Basha politikan pa karakter, Ramës i duhet Berisha në Parlament

Pasditen e sotme në emisionin “Top Talk” në Top Channel ishte i ftuar ish-Presidenti i vendit, Bamir Topi. Ndërsa pritet... »

Sekretari Blinken i shpreh mirënjohje Kosovës për strehimin e qytetarëve afganë

Uashington, 6 shtator 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, falenderoi të hënën Kosovën për strehimin e përkohshëm qytetarëve... »

Komando Peci tregoi si e plagosën talibanët dhe vranë komandantin Feti Vogli

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur përgatitjet e përkujtimit të 20 vjetorit të sulmeve të Al-Qaedës mbi kullat binjake... »

Pas fitores 1-0 me Hungarinë, Shqipëria stërvitet për San Marinon

Kombëtarja shqiptare ka zhvilluar këtë të hënë një seancë stërvitore në kompleksin Tropikal në Durrës në kuadër të përgatitjeve për... »

Nga COVID-19 në 24 orë në Shqipëri u shënuan 4 viktima dhe 502 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Amb.Kim për strehimin e afganëve: Shpëtuam 124,000 jetë njerëzish

Ambasadorja amerikane Yuri Kim me mesazh në Twitter: “SHBA mobilizoi një përpjekje të madhe, globale përmes kanaleve diplomatike për të... »

Shqipëri: Përkujtohet 5-vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës

5 vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës nga Papa Françesku bashkoi sot një numër të madh banorësh në katedralen “Nënë... »

Shkolla Shqipe “Alba Life” USA filloi plot sukses vitin e ri akademik 2021-2022, në klasa dhe në Online

Nga Keze Kozeta Zylo Në  mjedise tejet komode të Qendrës së Konferencave dhe Trajnimeve në Jocobi’s Center, (Building Nr. 4)... »

Kolë M. Berisha ishte krahu i djathtë i Presidentit dr. Ibrahim Rugovës

“Veç nji qëllim i naltë t’ban me durue e zemrën ta forcon; ndër kundërshtime s’vyen kurr me u ligshtue, mjerë... »

Shën Nëna Tereze: jeta, porosia, trashëgimia dhe risia

                     (5 – vjetori i shenjtërimit) Jeta Gonxhe Bojaxhiu u lind në Shkup më 27 gusht 1910 nga prindërit shqiptarë... »

UDHETIMI DREJT LIRISE, AMERIKA

Nga Redin Hafizi Duke lexuar disa komente pro apo kunder Amerikes ne mendje me erdhen kohet e fillimit te emigrimit... »

Tensione në Mal të Zi, para ceremonisë së shugurimit të kryepeshkopit Joanikije

Podgoricë, 4 shtator 2021 – Në Mal të Zi po mbetëron një situatë të tensionuar. Situata është tensionuar në prag... »

Në Luginën e Panjshirit vazhdon lufta mes talebanëve dhe grupeve të rezistencës

Kabul, 4 shtator 2021 – Forcat talebane janë përfshirë në një betejë të armatosur me grupet e rezistencës në Luginën... »

Nedim Bajrami stërvitet me Kombëtaren e Shqiptarëve pas 1-4 në Poloni dhe në prag të Hungarisë

Të shtunën kombëtarja do të zhvillojë edhe përgatitjet e fundit para ndeshjes me Hungarinë që luhet më 5 shtator në... »

Gjermania: Shqipëria, vend me rrezik të lartë nga COVID-19”, kushte të reja

“Shqipëria konsiderohet sërisht si një vend me rrezik të lartë nga Covid19. Për hyrjen në Gjermani kjo do të thotë: Ju... »

Në Kosovë, 93 për qind e të shtruarve në spitale janë të pavaksinuar

Prishtinë, 3 shtator 2021 – Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se sipas të dhënave të shtatëditëshit të fundit, duke... »

SHBA-ja inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë moratoriumin mbi njohjet

Uashington, 3 shtator 2021 – Departamenti i Shtetit Amerikan inkurajoi Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë me moratoriumin mbi çështjet... »

Pesë prokurorë dorëzuan kërkesat për anëtar në KLP

Përfundon procedura e shprehjes së interesit për kandidatë në Këshillin e Lartë të Prokurorisë e shpallur nga Prokurori i Përgjithshëm... »

Në Kosovë, edhe 26 viktima nga COVID-19

Prishtinë, 3 shtator 2021 – Ministria e Shëndetësisë eKosovës njoftoi të premten, më 3 shtator, se 26 persona kanë vdekur... »

Shkon në 450 numri i shtetasve afganë të strehuar në Kosovë

Prishtinë, 3 shtator 2021 – Në Kosovë ka mbërritur edhe grupi i katërt i refugjatëve afganë, të cilët do të... »

I dënuari në Miçigan për narkotrafik lihet në burg nga Gjykata në Tiranë

Gjykata e Michiganit në 9 qershor 2021 i ka vendosur shtetasit Leksi Vulaj shqiptar entik nga Mali i Zi, masë... »