HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 50 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 50

Basha: Bilanci i Ramës tregoi se asgjë e mirë nuk vjen nga një e keqe e vjetër që e ka bërë Shqipërinë të pajetueshme

Kryetari demokrat opozitar Lulzim Basha komentoi bilancin e kryeministrit Edi Rama për qeverisjen “Asgjë e re nga përsëritja e mashtrimeve... »

KM Edi Rama: Javën tjetër shpallim qeverinë e re (fjala video, tekst)

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën përmbyllëse të mandatit të dytë qeverisës 2017-2021 Knid Ndrenika https://www.facebook.com/edirama.al/videos/345306550658146/ “Qeveria e re do të... »

Shtëpia e Bardhë: Tërheqja nga Afganistani përmbyllet më 31 gusht

Uashington, 25 gusht 2021 – Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi të martën se i përmbahet afatit të 31 gushtit për... »

SHBA do t’i përmbahet afatit për tërheqjen e plotë nga Afganistani

Uashington, 24 gusht 2021 – Presidenti Joe Biden ka vendosur të mos e zgjasë afatin për tërheqjen e plotë të... »

Kampi i Tepelenës është një nga faqet e errëta të diktaturës

Më 23 gusht, Ditën Europiane të Viktimave të Totalitarizmit, ekipi i Autoritetit zhvilloi sot pelegrinazhin e përvitshëm në ish-kampin e... »

Tepelenë, shënohet Dita evropiane e viktimave të regjimeve totalitare

Nga Raimond Kola Autoriteti i Dosjeve dhe Shoqata e ish të Përndjekurve Politikë Antikomunistë shënuan sot (e hënë) në ish-kampin... »

24 gusht 1913 botohej numri i parë i gazetës “Përlindja e Shqipëniës”

Më 24 gusht të vitit 1913 doli numri i parë i gazetës “Përlindja e Shqipërisë”, gazetë, e cila mbështeti Qeverinë... »

Shkrimi i emërvendeve në formë tradicionale, obligim gjuhësor e kombëtar

Duke marrë parasysh se  çështja e shkrimit të emërvendevenuk është private apo e subjektëve të ndryshme  duhet tëreagojmë jo vetëm... »

Shifra të larta të viktimave dhe të të infektuarve nga COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Kosovë njoftoi të martën (24 gusht)edhe për 13 viktima të reja... »

Shifra shqetësuese të viktimave dhe të sëmurëve nga COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Në Kosovë janë regjistruar shifra shqetësuese të viktimave dhe të të infektuarve nga virusi COVID-19,... »

SHBA dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje për pasuritë kulturore

Uashington, 23 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë nënshkruan sot një “Marrëveshje Dypalëshe për Pasuritë Kulturore” që... »

Apeli e kthen në rigjykim rastin për korrupsion ndaj Pal Lekajt dhe dy të tjerëve

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim rastin ndaj ish-kryetarit të Komunës së Gjakovës,... »

Dreshaj: Shteti po i trajton jetët njerëzore vetëm si statistikë

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Deputeti i AAK-së opozitare në Kuvendin e Kosovës, Shemsedin Dreshaj, e ka akuzuar Qeverinë e... »

Vajza hebreje kthehet pas 74 vitesh në Shkodër të takojë familjen që e shpëtoi

Në fillim të verës së vitit 1943, Shalom Adishe e kishte ndarë mendjen: braktisi Prishtinën  e pushtuar nga nazistët dhe... »

Qeveria e Kosovës zgjeron listën e afganëve që do të strehojë përkohësisht

Prishtinë, 21 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës ka miratuar të shtunën vendimin për zgjerim të listës së personave që... »

Ambasador Avni Spahiu thotë se Kosova bën mirë që strehon afganët

Ish-ambasadori i Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Avni Spahiu vlerëson se Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës... »

Osmani: Ardhja e refugjatëve afganë është çështje ditësh

Prishtinë, 21 gusht 2021 – Kosova është e gatshme për pranimin e qytetarëve që do të evakuohen nga Afganistani, mirëpo... »

Arrestohet efektivi special i RENEA-s në operacionin kundër narkotrafikut

Deri rani raportohen të sekuestruara drogat kokainë, kanabis, ekstazi si dhe armë, municone, telefona celularë, automjete dhe pajiste të tjera... »

Të planifikuara dy fluturime Kabul-Tiranë të dielën, por asgjë s’është e sigurtë

Prej së hënës deri ditën e sotme mësohet se ishin planifikuar fluturime nga Kabuli drejt Tiranës por ato janë anulluar.... »

Poeti SALVATORE QUASIMODO, Nobelist italian

– nga Visar Zhiti – …kam qenë në shtëpinë e tij, në Modica, në Sicilinë magjepse, tani ajo shtëpi është... »

Blinken: Vaksinat që SHBA ia dhuroi Kosovës përfaqësojnë lidhjen e fortë mes dy popujve

Uashington, 20 gusht 2021 – Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të premten se lidhjet mes Kosovës dhe Shteteve të... »

Qeveria amerikane do të mbulojë shpenzimet për strehimin e afganëve

Prishtinë, 20 gusht 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar të premten një takim online me përfaqësues të... »

Gjermania i shpall Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut zona me rrezik të lartë

Berlin, 20 gusht 2021 – Prej të dielës, më 22 gusht 2021, Kosova dhe Maqedonia e Veriut do të konsiderohen... »

Kongresmeni amerikan Quigley vizitoi Bazën Ushtarake Ajrore të Kuçovës

“🇦🇱️ | Ambasadorja Kim mirëpriti Kongresmenin e Shteteve të Bashkuara Mike Quigley në Shqipëri këtë javë. Kongresmeni përfaqëson distriktin e... »

Xhaçka në NATO: Nëse Shqipëria pret afganë, pse nuk e bëjnë dot vendet e tjera antare?!

Njoftimi nga ministra e Jashtme: Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e jashtëzakonshëm... »

Arrin në Kosovë kontigjenti i parë i vaksinave të dhuruara nga SHBA

Prishtinë, 20 gusht 2021 – Në Kosovë të premten arriti kontingjenti i parë i vaksinave Pfizer, donacion nga Shtetet e... »

Senatori McCain, në 2014: Blinken, i rrezikshëm për Amerikën

Vendosmëria për tërheqjen nga Afganistani sipas një afati kohor dhe jo sipas kushteve në vend, ishte një nga arsyet se... »

Mbasdite përuruese për librin “Parashqevi Qiriazi dhe viti i saj 1919”

AAWO Motrat Qiriazi dhe Universiteti i Elbasanit ju ftojnë në një mbasdite përuruese të librit ” Parashqevi Qiriazi dhe viti... »

Gjykata e Tiranës refuzon të ekstradojë vrasësin egjiptian sepse Kajroja nuk garantoi mosdënim me vdekje

Gjykata e Tiranës ka refuzuar të ekstradojë shtetasin egjiptian, Mohamed Khairy Mohamed Amer Rageh. Lajmi bëhet i ditur për “BalkanWeb”... »

Reja pret konfirmime nga Kombëtarja dhe një seri rezultatesh pozitive

Kombëtarja shqiptare në pak ditë do të nisë grumbullimin në prag të tre sfidave të rëndësishme në eliminatoret e Botërorit... »