HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 51 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 51

Biden: SHBA do të qëndrojnë në Afganistan derisa të evakuohen të gjithë shtetasit amerikanë

Uashington, 20 gusht 2021 – Presidenti amerikan Joe Biden u zotua se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në Afganistan... »

Osmani: Kosovarët e njohin mirë se askush dhimbjen e afganëve

Prishtinë,19 gusht 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se shtetasit afganë që ndjehen të rrezikuar në vendin... »

Biden: Nuk besoj që talibanët kanë ndryshuar

Uashington, 19 gusht 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se ai nuk beson se talibanët kanë... »

SHBA dërgon vaksina kundër COVID-19 në Kosovë

Uashington, 19 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara po dërgojnë këtë javë në Kosovë një kontingjent prej 35 mijë e... »

Katër shtetas të Kosovës janë evakuuar nga Afganistani

Prishtinë, 19 gusht 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) në Kosovë ka njoftuar se katër shtetas... »

Kosova – e para në rajon dhe e dyta në Evropë për raste pozitive me COVID-19

Prishtinë, 18 gusht 2021 – Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 2 mijë e 110 raste të... »

Xhaçka inspekton qendrat akomoduese të afganëve: Janë marrë të gjitha masat, kurdo që të mbërrijë avioni

  Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka në cilësinë edhe të koordinatores për operacionin humanitar në ndihmë... »

COVID-19 shënoi 3 viktima dhe 477 raste të reja në Shqipëri brenda 24 orëve

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur... »

Këshilltari bashkiak Mark Gjonaj midis Shkollës Shqipe “Alba Life”, në prag të vitit të ri shkollor 2021-2022

Nga Keze Kozeta Zylo Nga përvoja e mësimdhënies midis dy kontinenteve kuptoj që ajo që bashkon më së shumti shkollat... »

Libër me vlerë të madhe, sidomos për shqiptarët

‘Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj’ Nga Arben Çokaj Frankfurt am Main, Gjermani 5 Gusht 2021 Gëzim Alpion, ‘Nënë... »

Evakuohen nga Kabuli rreth 60 shtetas të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 17 gusht 2021 – Rreth gjashtëdhjetë shtetas të Maqedonisë së Veriut që ndodheshin me punë në Afganistan janë evakuuar... »

Studentët largohen nga 6 konvikte me çanta në krah, pastrueset bëjnë gati ambientet për afganët

Mësohet se deri më tani janë zbrazur dhe janë bërë gati 6 godina. Siç mund të shihet edhe nga pamjet,... »

Dy viktima dhe 451 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e... »

SHBA: Kosova tregoi lidership në nivel global, me vendimin për afganët

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës që të ofrojë... »

Kaos në Aeroportin e Kabulit, raportohet për 7 të vrarë

Kabul, 16 gusht 2021 – Zyrtarë të lartë ushtarakë amerikanë kanë thënë se nga kaosi në aeroportin e Kabulit këtë... »

Në Shqipëri, prokurimet publike dëmtuan buxhetin mbi 120 milionë dollarë për 10 vjet

Tiranë, 16 gusht 2021 – Në Shqipëri korrupsioni në fushën e prokurimeve publike është gjerësisht i përhapur, duke sjellë për... »

Shqipëri, grupi i parë me 250 afganë pritet të mbërrijë brenda javës

Një grup i parë prej 250 afganësh pritet të mbërrijë në Shqipëri brenda kësaj jave. Burime diplomatike i shpjeguan Zërit... »

Shqipëria siguroi përsëri në mesditë se është gati të presë afganët

Besohet se do të jenë 350 afganët e parë për t’u strehuar në Shqipëri Knid Ndrenika Ministrja e Jashtme, Olta... »

Kosova u bashkohet thirrjeve për largim të sigurt të njerëzve nga Afganistani

Prishtinë, 16 gusht 2021 – Kosova u është bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe dhjetëra shteteve tjera, në thirrjen që të... »

PRITJA

  Nga Muç Xhepa  Hotel “Tirana”. Pritëm të ndërroheshin autobusët. Turistët holandezë përshëndeteshin me shoferin shqiptar. Bermema i kishte shëtitur... »

Kim: Kadare – njëri nga mendimtarët më të mëdhenj të Evropës

Tiranë, 14 gusht 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar si... »

VLERAT E THELLA TË LIBRIT “PIKËLLIM NË NJË FOTO TË VJETËR” TE STUDIUESIT TË FOTOGRAFISË SHQIPTARE QERIM VRIONI

Nga Robert Martiko        “PIKËLLIM NË NJË FOTO TË VJETËR” -kështu titullohet libri i fundit i studiuesit të mirënjohur të... »

Vihet në sprovë plani për tërheqjen e amerikanëve nga Afganistani brenda gushtit

Uashington, 14 gusht 2021 – Vendimi i marrë me ngut për të dërguar 3,000 trupa në Afganistan për të ndihmuar... »

Në Kosovë, vazhdon trendi i rritjes së shifrës së të infektuarve me COVID-19

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Në Kosovë vazhdon trendi i shtimit të numrit të të infektuarve nga COVID-19. Instituti Kombëtar... »

Ëndrrën e Demokracisë Amerikane të  B.Merxhanit  për Shqipërinë e përjetuan vajzat e tij me familjet e tyre

Nga jeta me shumë të panjohura e një mendimtari evolucionist, Aleksandër Branko Merxhani nga Çamëria Nga Pertefe Leka  …..   ... »

Pengesat për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

Shkup, 13 gusht 2021 – Përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për antarësim në Bashkimin Evropian ishin bllokuar prej dy dekadash... »

Ndahet nga jeta Gjon (John) Lulgjuraj

Ishte mik dhe kontribues me shkrime dhe opinione i gazetës “Illyria” Shoqata Vatra në Tampa Florida, ka njoftuar ndarjen nga... »

SHBA tërheq një pjesë të personelit diplomatik nga Kabuli

Uashington, 12 gusht 2021 – Departamenti amerikan i Shtetit konfirmoi të enjten se Shtetet e Bashkuara po ulin numrin e... »

Qeveria e Kosovës forcon masat kundër COVID-19, vaksinimi kusht për të hyrë në lokale

Prishtinë, 12 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës ka miratuar të enjten masat e reja për luftim të pandemisë së... »

KUR NJË ARTIST VJEN NGA BEOGRADI, MES SHQIPTARËVE…

– Nga Visar Zhiti – Erdhi në Prishtinë, shkrimtari nga Beogradi Filip David, ndër më të njohurit në Ballkan dhe... »