HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 7 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 7

Agolli: U kërcënova me jetë pas kritikave ndaj Enverit, PS s’ka themelues, ndryshoi vetëm emrin nga PPSH

Dritëro Agolli, shkrimtari i njohur, ish-anëtar i KQ të PPSH-së, ish-deputet i PPSH-së dhe i PS-së, ka hedhur dritë mbi... »

Shoqata e intelektualëve shqiptarë “Trojet e Arbrit”, mbajti Sesionin V, në Prizren

Nga Beqir SINA – Prizren Video slideshow: https://youtu.be/tty2g4YzIWU « Personaliteti shumplanësh i Mustafa Merlika Kruja dhe ndihmesa e tij themelore në jetën... »

Osmani: Sherife Luta – personifikim i dëbimit të shqiptarëve nga regjimi gjenocidal serb

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka nderuar zonjën Sherfie Luta, gruan që 23... »

Bllokim

Astrit Lulushi Në librin e tij “Operacioni Vetëvrasja”, botuar në vitin 1967, gazetari amerikan Eugene Lyons, një ish-simpatizant komunist që... »

Italia arreston me 20 kg.kokainë 1 mln Euro, ish-kryebashkiakun e PS-së të Vorës

I larguar pasi fshehu dënimin penal në Greqi, ish-kryebashkiaku socialist Agim Kajmaku u arrestua në 27 maj në San Benedeto... »

Dr.Prifti: Na terrorizojnë mua dhe familjen time, 3 vjet përgjim s’kanë gjetur gjë!

Mjeku kardiokirurg shkencëtari Edvin Prifti reagoi në “Facebook” pas kontrollit të banesës me akuzat për trafik barnash nga SPAK-u Duke... »

Thoma Simaku: Profesor i Kompozicionit për një vit në SHBA

Kompozitori i njohur shqiptar do të shkëputet përkohësisht nga baza e tij në Universitetin e York-ut në Angli për t’u... »

The New York Herald (1919): Rezoluta e Këshillit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Shqiptare të Amerikës drejtuar presidentit Wilson, baronit Sonnino dhe kryeministrave Lloyd George dhe Clemenceau

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Qershor 2022 “The New York Herald” ka botuar, të martën e 1 prillit 1919, në... »

Osmani: Kosova, e bekuar për mbështetjen e kancelarit Scholz dhe miqësinë me Gjermaninë

Selanik, 10 qershor 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, të premten në mbrëmje, në Selanik, ka marrë pjesë në... »

Osmani: Lidhja Shqiptare e Prizrenit – frymëzim i përhershëm për emancipimin tonë kombëtar

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, e ka vlerësuar Lidhjen Shqiptare të Prizrenit si... »

Mitsotakis: BE-ja të integrojë Ballkanin brenda vitit 2033

Athinë, 10 qershor 2022 – Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis deklaroi të premten se Bashkimi Evropian duhet të sigurojë brenda vitit... »

Rama merr pjesë në samitin e Europës Juglindore në Greqi

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe ndikimet në Europën Juglindore janë gjithashtu temë e samitit Knid Ndrenika Kryeministri Edi Rama... »

Xhaçka vlerëson rolin e Tanja Fajonit për shqiptarët

Ajo e quan ministren sllovene Tanja Fajon “një mike dhe mbështetëse e fortë e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian”... »

Kurti: Kancelari Scholtz vjen në Prishtinë për rifreskimin e Procesit të Berlinit

Prishtinë, 9 qershor 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e quajti lajm të mirë vizitën që pritet të zhvillojë... »

Shane Sali zgjidhet Kryetar Bashkie në Greater Shepparton

Një tjetër sukses shqiptar në Australi   Ruben Avxhiu Këshilltari me origjinë shqiptare, Shane Sali, në Greater Shepparton të Australisë... »

Washington DC: Përurohet Muzeu i viktimave të komunizmit në botë, i pari i këtij lloji…

Nga Visar ZHITI I hap dyert për të gjithë, për kujtesën e popujve, Muzeu i ri i Fondacionit VOC (Victims... »

Mediu: Duhen vendosur vija të kuqe për çështje të interesit kombëtar shqiptar

Në Kuvendin e Shqipërisë, deputeti dhe kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu kërkoi ndjesë nga Serbia për krimet në Kosovë... »

Gjykata e Lartë e la në burg ish-MB Tahiri pa ia pezulluar dënimin

Ish-ministri i Brendshëm, Tahiri është duke vuajtur dënimin në Institucionin e Ekzekutimit të Vendimeve Penale, pra në burgun e Fierit... »

Mbrëmje me këngëtarët Ermira Babaliu dhe Alket Niçka

Nga Julia Gjika Sa u kthyem nga mbremja i shkruam nje e-mail urimi organizatorit kryesor, Z. Franklin Zdruli: I dashur... »

Ceremonia e fundvitit shkollor të shkollës shqipe “Alba Life”, Ambasador i Kombit, New York

Nga Venera Hoxha Iseni Mbresa dhe emocione nga nje festival si prind i Hirës në Shkollën Shqipe “Alba Life” në... »

Presidentja Osmani shpreson se Greqia do ta njohë Kosovën

Prishtinë, 8 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, ka pritur sot në takim ministrin e Jashtëm të... »

Escobar: Mbështesim Ballkanin e Hapur si nismë ekonomike

Ohër, 8 qershor 2022 – I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të mërkurën se Shtetet... »

Abazoviq mohon se Mali i Zi po i bashkohet “Ballkanit të Hapur”

Ohër, 8 qershor 2022 – Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, mohoi se shteti i tij po i bashkohet... »

7,000 vetë në Ditën e Trashëgimisë Shqiptare, në parkun “Kensico Dam Plaza”, në New York

Nga Beqir SINA – Westchester NY Video slideshow :   https://youtu.be/P0_nhHQekao Kensico Dam Plaza June 5, 2022 – Mbas një ndërprerje dyvjeçare,... »

Përzgjidhet Abetarja e përbashkët e Kosovës dhe Shqipërisë

Prishtinë, 7 qershor 2022 – Shtëpitë botuese “Dukagjini” nga Kosova dhe “Pegi” nga Shqipëria, janë fituese të konkursit për botimin... »

EKSPOZITË PERSONALE, ME AKUARELE, E PIKTORIT SHQIPTARO-AMERIKAN, SERGIO BITICI

            Me 8 të qershorit 2022, ora 18.00-20.00, në Restaurant Piano Bar Piazza në Tiranë (Sheshi “Harry Truman”. Rruga “Dedë... »

Greqia çon në Shqipëri një avion për shuarjen e zjarreve në ishullin e Sazanit

Tiranë, 7 qershor 2022 – Greqia ka dërguar në Shqipëri një avion “Canadair CL 415” sot në mëngjes për të... »

Mbrëmje përkujtimore me rastin e 1-vjetorit të ndarjes nga jeta të Artistit të Popullit Pirro Mani

Marjana Bulku NEW YORK Në mjediset e Producers Club Theater  , Manhattan  me menaxher vëllezërit Tollja( Ernest & Fredi Tollja)... »

Në Kuvendin e Kosovës dështon votimi i projektligjit për pagën minimale

Prishtinë, 6 qershor 2022 – Në Kuvendin e Kosovës të hëhën dështoi votimi për projektligjin për pagën minimale. Ky projektligj... »

Përfaqësuesit politikë shqiptarë kërkojnë që çështja e Luginës së Preshevës të trajtohet në OKB

Preshevë, 6 qershor 2022 – Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës po lobojnë në Shtetet e Bashkuara që... »