HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 70 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 70

Yuri Kim: Sa më shumë vende që vizitoj, aq më shumë e dua Shqipërinë!

Tiranë, 16 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, e kacilësuar si “vizitë frymësuese” vizitën që ka... »

Dhuratë për Ramazan nga “vëllezërit palestinezë”

Palestina i kërkon Organizatës së Bashkëpunimit Islamik të ndërpresë të gjitha lidhjet me Kosovën Kryediplomati i Palestinës, Riyad al-Malki i... »

Ambasadorja KIM: “Vota nuk duhet të shitet, as të blihet!”

Tiranë, 15 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, i ka bërë jehonë qëndrimit të Komunitetit Mysliman... »

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Rusisë, dëbon 10 diplomatë rusë

Uashington, 15 prill 2021 – Shtëpia e Bardhë njoftoi dëbimin e 10 diplomatëve rusë dhe një raund të ri sanksionesh... »

Jansha refuzon të komentojë dokumentin “non-paper” për Ballkanin Perëndimor

Lubjanë /Bruksel, 15 prill 2021 – “Kabineti i kryeministrit të Republikës së Sllovenisë, tash për tash, nuk do ta komentojë... »

Kim: SHBA do t’i jetë mirënjohëse Shqipërisë për sakrificat në Afganistan

Tiranë, 15 prill 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikësnë Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar pjesëmarrjen e... »

Publikohet “dokumenti slloven” që ringjall idenë për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Lubjanë, 15 prill 2021 – Mediumi slloven “Necenzurirano.si” e ka publikuar sot një “dokument diplomatik jozyrtar” që flet për ridefinim... »

The Irish Times: Presidentja e re e Kosovës thotë se Serbia duhet të përgjigjet për gjenocidin

“Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e tyre të vuajnë dënimet për krimet e kryera... »

Biden: Tërheqja e plotë nga Afganistani fillon më 1 maj

Uashington, 14 prill 2021 – Presidenti Joe Biden deklaroi të mërkurën se planifikon t’i japë fund luftës më të gjatë... »

SPAK kërkon sërish paraburgim për kardiokirurgun Edvin Prifti

Tiranë, 14 prill 2021 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) kërkon sërish arrest... »

Wendy Sherman emërohet zëvendëse e Sekretarit amerikan të Shtetit

Uashington, 14 prill 2021 – Wendy Sherman është emëruar zëvendëse e Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. Senati amerikan e... »

Ambasadorja Kim: SHBA nuk mbështet ndonjë kandidat ose parti të caktuar

Tiranë, 13 prill 2021 – Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka ritheksuar deklaratën e saj se SHBA-të nuk e... »

SHBA mbështet Qeverinë e Kosovës, bën thirrje për vazhdimin e dialogut me Serbinë

Nju Jork, 13 prill 2021 – Zëvendësi i Shefit të misionit të Shteteve të e Bashkuara të Amerikës në Kombet... »

Mbledhja e KS u ndërpre për pak kohë, pasi Rusia kërkoi që heqjen e flamurit të Kosovës

Nju Jork, 13 prill 2021 – Mbledhja online e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën është ndërprerë... »

SPAK nis verifikimet për paligjshmëri në sigurimin e të dhënave personale nga Partia Socialiste

Tiranë, 13 prill 2021 – Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion bëri sot të ditur se ka nisur verifikimet pas lajmeve mbi... »

Osmani e Abdixhiku diskutojnë për temat me interes nacional

Prishtinë, 12 prill 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot  në takim kryetarin e Lidhjes Demokratike të... »

Bliken-Stoltenberg: Rusia të ndalë menjëherë shtimin e trupave në kufi me Ukrainën

Uashington,12 prill 2021 – Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken bisedoi sot (e hënë) me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s... »

KMSH nënshkruan kontratat për rindërtimin me bashkësitë islame të diasporës

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë nënshkruan kontratën e bashkëpunimit për rindërtim me Bashkësitë Islame të Diasporës. Kontrata është nënshkruar midis; -H.... »

Refleksione për shkrimin “ Edhe unë jam Çam”

Shkruan Pertefe Leka Krenaria  kombëtare e publicistit të mirënjohur Zotit Frank Shkreli  në një shkrim “ Edhe unë jam Çam”, më bën... »

Kosova do të sigurojë mbi 100.000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech

Prishtinë, 12 prill 2021 – Kosova do të sigurojë mbi 100.000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.... »

Shqipëria lehtëson masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së pandemisë

Tiranë,12prill 2021 – Komiteti i Ekspertëve i Shqipërisë pas vlerësimit të situatës së pandemisë ka vendosur të lehtësojë disa nga... »

Philips dhe Serwer: Greqia ka gjasa ta njohë pavarësinë e Kosovës

Prishtinë, 11prill 2021 – Ekspertët e politikave ndërkombëtare thonë se nuk presin që pesë shtetet e Bashkimit Evropian, të cilat... »

Shqipëria lehtëson masat kufizuese ndaj pandemisë. rihapen fluturimet me Britaninë

Tranë,11 prill 2021 – Në Shqipëri, autoritetet shëndetësore zgjatën me dy orë në mbrëmje kohën e qarkullimit të qytetarëve, pasi... »

Bllaca e 1999-tës, trajektorja e një gjeopolitiketë re

Nga Dr. Skender ASANI Para 22 viteve, pikërisht këtu ku ndodhemi sot, gjeopolitika po shkruante një kapitull të ri në... »

Studiuesit diskutojnë rreth historisë kombëtare shqiptare

Shkrimtarë dhe studiues shqiptarë nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria u bashkuan sot në qytetin e Shkodrës në përpjekje... »

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 360 raste të reja dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

NJOFTIMI NGA MINISTRIA E SHËNDETËSISË COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3342 testime, 534 të shëruar, 360 raste të reja dhe 6... »

Ndërroi jetë nga COVID-19 gazetarja Anila Dushi

“Kam besuar që në fillim se covid 19 është një Luftë Botërore. Kam dëgjuar mjaft nga ata qe e kanë... »

SHBA-ja dërgon luftanije në Detin e Zi

Ndërsa rriten tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës Javën e ardhshme, Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë dy anije luftarake në... »

Shqipëri, rikthehet normaliteti në Aeroportin “Nënë Tereza”

Në Shqipëri, Aeroporti i vetëm ndërkombëtar i vendit, “Nënë Tereza”, iu rikthye normalitetit pas dy ditësh bllokimi për shkak të... »

GOLGOTA E BLLACËS NË NJË MURAL KUJTESE

Ky monument kujtese po ngrihet mu në vendin ku para 22 viteve njeriu i shkulur kosovar ndodhej në paanësinë e... »