HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Komunitet (1) - ILLYRIA - Page 2

Presidentja Osmani dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland

Prishtinë, 24 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland, dy mbështetës... »

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Kombi ynë forcohet më shumë duke u mësuar fëmijëve në Diasporë Gjuhën Shqipe  (A. Kurti) Nga Kozeta Zylo Kryeministri i... »

Lamtumirë Dr. Gjon Buçaj

Shkruar nga Merlin Tushe NEW YORK Për nder të figurës e veprimtarisë patriotike të Dr. Gjon Buçaj, i cili u... »

Torres: “Komuniteti shqiptar i sjell kaq shumë kulturës dhe diversitetit  në Nju Jork”

Nju Jork, 16 maj 2022 – Kongresisti amerikan Ritchie Torres, mbështetës i madh i kauzave të shqiptarëve në Uashington, ka... »

25 vjet pa Shën Nënë Terezën: Seminar në New York kushtuar bijës së madhe të kombit shqiptar

Mes ligjëruesve, i ftuar nga Kosova, Don Lush Gjergji prezanton librin e tij më të fundit kushtuar shenjtores shqiptare, botuar... »

Trëndafila Maji për gratë, nënat dhe edukatoret nga Motrat Qiriazi, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Organizata e mirënjohur “Motrat Qiriazi” organizoi mbrëmje gala në festën e nënës në Amerikë. Në sallën... »

Shën Tereza dhe Prof. Gëzim Alpion në Vatër

Nga Keze Kozeta Zylo Në selinë e Federatës Pan Shqiptare Vatra u organizua një takim mbresëlënës midis komunitetit shqiptar dhe... »

Dr. Gëzim Alpion, dy ligjërata në SHBA, paraqet librin e tij të fundit kushtuar Nënë Terezës

Mund ta ndiqni në Georgetown University (Washington DC) dhe Harvard University, ose në një takim me shqiptarët në Federatën Vatra,... »

Ministrja e Jashtme Gërvalla, në New York,u takua me një grup shqiptarësh

Shpalos projektin qeveritar për strategjinë e “Dialogut me Mërgatën” Nga Beqir SINA NEW YORK Ministrja e Punëve të Jashtme e... »

Historia në dy akte e dy familjeve të arratisura nga Shqipëria

Me Zef e Lina Balajn: nga Mziu e Fierza në New York-un e largët Dje, më 13 prill ndërroi jetë... »

Rriten mundësitë për të zgjedhur një shqiptar në Kongresin Amerikan

Tërhiqen kandidatët e tjerë, pritet koalicion me Vedat Gashin kundër kongresistit Jamaal Bowman Nga Ruben Avxhiu Manuel Casanova një nga... »

Shqiptarja Marinela Shpati është fituese e “Mrs Michigan America 2022”

Ka “Miss America” por ka edhe “Mrs America”! Në këtë konkursin e dytë, që mbahet që prej gati gjysëmshekulli marrin... »

Merita dhe Raif Hyseni sjellin pranverë shqiptare në Montclair State University, NJ

Traditat që po krijojnë në këtë universitet të njohur, këta dy ambasadorë të kulturës shqiptare, janë si mbjellja e ullinjve... »

Pritje nga Misioni i Shqipërisë në OKB, me rastin e anëtarësisë në Këshillin e Sigurimit (2022-2023)

Merrnin pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka   Nga Beqir Sina MIDTOWN –... »

Tre kongresistë të fuqishëm ulen mes shqiptarëve në Manhattan, premtojnë një riangazhim amerikan për Kosovën

Meeks dhe Maloney janë figura qendrore të Kongresit dhe miqësia me ta është një pasuri e rëndësishme për komunitetin shqiptaro-amerikan... »

Shqiptari që ka mbrojtur për 30-vjet me radhë presidentët e Shteteve të Bashkuara

Kuqezi nga tarraca e Shtëpisë së Bardhë Një shqiptaro-amerikan, i cili ka shërbyer për 30 vjet me radhë në forcat... »

Kongresistja Maloney në takim me shqiptarë në Nju Jork: SHBA mbështet kërkesat tuaja të drejta

Nju Jork, 19 dhjetor 2021 – Carolyn Maloney, përfaqësuese e Nju Jorkut në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, pak ditë... »

PËRKUJTIM: Nosh Frani Bojaj  

(1928-2020) Sot bëhet viti qysh se u ndave prej nesh Nosh Frani i dashur.  Në ditën e sotme një vit... »

Ipeshkvia e Kosovës e vlerëson mbështetjen e shqiptarëve të Amerikës

Prishtinë, 29 nëntor 2021 – Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, në vigjile të Festës së Flamurit, bëri një vizitë... »

Shqiptarët në New York takohen me kongresisten e fuqishme Carolyn Maloney

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami kërkon sanksione nga Amerika për Serbinë – Beogradi ka treguar se pa presion nuk... »

Zgjedhjet lokale dhe komuniteti shqiptar në SHBA

Këto histori, jo vetëm fitoret, por edhe humbjet, çimentojnë bindjen se një fazë e re ka filluar për komunitetin tonë... »

Një shqiptar në krye të projektit që do të transformojë politikat madhore të SHBA-së

Ish-bosi i kompanisë Google imiton projektin e mendimit politik të kohës së Luftës së Ftohtë – zgjedh Ylli Bajraktarin si... »

Ngjarja që paralajmëroi një epokë të re historike

7 tetor 1989: Seminari kushtuar 300-vjetorit të Pjetër Bogdanit në New York Nga Ruben Avxhiu 32 vjet më parë, në... »

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, takohet me diasporën në New York

Merr pjesë edhe ministrja e Jashtme dhe e Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz Nga Beqir SINA NEW YORK Presidentja e... »

Kongresisti i njohur për shqiptarët Lee Zeldin zbulon se ka mposhtur një sëmundje të rëndë

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti republikan, Lee Zeldin, i cili po kandidon për guvernator i Nju Jorkut (New York) ka deklaruar... »

Shqiptarët dhe hebrenjtë bashkohen për një lutje të përbashkët në kujtim të 11 Shtatorit

10 vjet më parë, në 10-vjetorin e tragjedisë, 11 shtator 2010 – RIBOTIM Nga Ruben Avxhiu Ditën e shtunë, në... »

Ëndrrën e Demokracisë Amerikane të  B.Merxhanit  për Shqipërinë e përjetuan vajzat e tij me familjet e tyre

Nga jeta me shumë të panjohura e një mendimtari evolucionist, Aleksandër Branko Merxhani nga Çamëria Nga Pertefe Leka  …..   ... »

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Jim Xhema zbulon tri kontributet kryesore të Senatorit Bob Dole për Kosovën

Shkrimin e tij në anglisht me rastin e ditëlindjes së 98 të Senatorit Dole, mund ta lexoni këtu: http://www.illyria.com/statement-of-appreciation-for-senator-bob-dole/ “Senatori... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »