KOMUNITET - (1) - ILLYRIA KOMUNITET - (1) - ILLYRIA

Hapja e shkollave të para shqipe në vitet 1941 – 1944, ngjarje e rëndësishme, kyçe në historinë e Kosovës

Veprimtari te “Bijtë e shqipes” në Philadelphia kushtuar kësaj ngjarje me rëndësi kombëtare Nga dr. Sadik Elshani Më 15 shkurt... »

Shoqata Shqiptaro Amerikane e Punonjësve të Policisë për gjithë SHBA-në organizoi aktivitetin e saj vjetor

Nga Qemal Zylo Në mjediset lluksoze të Graycliff i cili është një vend dasmash dhe eventesh të ndyshme i vendosur... »

“JUVE E KINI TË SHKRUAR NË SY DASHURINË PËR SHQIPËRINË”

Nga takimit e ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi, me shqiptarë të Bostonit Nga Fuat Memelli BOSTON Pas takimeve zyrtare të... »

Komuniteti shqiptar në Michigan bëri hapin e parë për ndërtimin e Qendrës Kulturore Shqiptare

Në ambientet e bukura të sallës Nënë Tereza pranë Kishës Katolike “Zoja Pajtore” në Southfield, Michigan, u nënshkrua marrëveshja ndërmjet... »

Kur nuk humb shpresën, barka e fatit e gjen limanin e mirëqenies…

(Veprimtari i njohur i komunitetit shqiptaro-amerikan Turhan Rusi, nga Staten Island, New York, vdiq këtë javë. Për ta nderuar e... »

Fotografi të rralla të vitit 1990: Rugova dhe delegacioni nga Kosova në Kongresin Amerikan

Nga arkiva e veprimtarit të dalluar të komunitetit zotit Zabit Bytyqi i cili i ka fotografuar vetë gati 33 vjet... »

Blinken takon çiftin nga Kosova në një pastiçeri në Chicago

Chicago, 21 janar 2023 – Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me çiftin Vlora dhe Bashkim Morina, të... »

Shkollat Shqipe “Alba Life” filluan suksesshëm semestrin e dytë për vitin akademik 2022-2023

Nga Keze Kozeta Zylo Semestri i dytë për vitin akademik 2022-2023 filloi me plot sukses për shkollat Shqipe “Alba Life”... »

Shoqata “Ana e Malit” mbajti Kuvendin zgjedhor të radhës, në Staten Island, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Shoqata e mirënjohur “Ana e Malit” mbajti Kuvendin zgjedhor për të caktuar kryesinë e re dhe... »

Ceremoni madhështore në Basilikën e Shën Pjetrit në Vatikan

Imzot Rrok Mirdita merr “Palliumin Metropolitan” nga Ati i Shenjtë Papa Benedikti XVI Nga Tonin Mirakaj (Botuar nga gazeta “Illyria”.... »

Koncert Madhështor për Festat e Fundvitit nga Shkollat Shqipe “Alba Life” (Ambasador i Kombit)

Programi ishte i pasur me larmishmëri në interpretime poezish, këngësh dhe vallesh shqiptare Nga Keze Kozeta Zylo Sot në një... »

MUZEUMI TRADICIONAL SHQIPTAR APO ODA E RAPSHAS SË HOTIT NË MICHIGAN

Rreth 600 artikuj të trashëgimisë tonë kombëtare që tregojnë plotësisht një jetë të pastër e të gjallë shqiptare nga e... »

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami takohet në New York me Presidentin e “Hysenbelliu Group” Irfan Hysenbelliun

Botuesi i gazetës së njohur shqiptaro-amerikane “Illyria”, Vehbi Bajrami, është takuar mbrëmë në New York me Presidentin e “Hysenbelliu Group”... »

Aleanca Shqiptare në New Jersey festoi 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kremtimi i 110-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në New Jersey, organizuar nga Aleanca Shqiptare u moderua nga poetja... »

Shqiptaret në Amerikë, në Staten Island të New Yorkut festuan Ditën e Flamurit Kombëtar dhe 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Të bashkuar, si një trup i vetëm, për të ruajtur gjuhën e kulturën tonë, për të promovuar vlerat tona kombëtare... »

Shqiptaro-amerikanët marshojnë nga Nju Xhersi në Nju Jork për  110-vjet pavarësi të Shqipërisë

Marshuesit këndonin dhe u ndalën në Times Square duke u fotografuar me kënaqsi me kureshtarët aty pari që bënin gjithashtu... »

Shqiptarët në Jacksonville Florida festojnë 110 vjetorin e Pavarsisë, Ditën e Flamurit dhe 10 vjetorin e Degës se Vatrës

Nga Lek Gjoka Sigurisht që Muaji Nëntor është Muaji i shenjtë për shqiptaret kudo në botë. Një frymë ngrohtësie me... »

DITË FESTE NË CHICAGO !

Nga Ilaz KadriuKështu u festua 28 Nëntori sot në Qendrën Shqiptaro-amerikane.Stafi i Shkollës Shqipe ” Kongresi i Manastirit ” në... »

RRUGA E BUKUR E “BIJVE TE SHQIPES”

30 tetori 2022 do të mbetet në kujtesën e komunitetit shqiptar në Filadelfia si një ditë  vecanërisht e bukur dhe... »

U mbajt Festivali i 30-të Shqiptar në New York: Kushtuar Monsignor Zef Oroshit

Bukuria dhe madhështia e këtij festivali për tre dekada, si u shpreh Dom Pjetër Popaj, janë fëmijët shqiptarë të lindur... »

Festivali Shqiptar në New York – 30 vjet paradë e traditave më të bukura të folklorit shqiptar

Edicioni i 30 i festivalit i dedikohet Monsinjor Zef Oroshit, themeluesit të Kishës Katolike Shqiptare në SHBA Nga Ruben Avxhiu... »

Një copëz mëmëdheu në dasmën e djalit nga Vlora dhe vajzës amerikane

Nga Merita B. McCormack Kjo vere ka qene mjaft e zene per shume familje shqiptare ne Amerike. Martesat e planifikuara... »

Një nxënëse e Shkollës Shqipe “Alba Life”, në vëmendjen e mjeshtrit të madh të fotografisë Fadil Berisha

Jo vetëm modele, por dhe shkollën Shqipe “Alba Life” e kemi me shumë qejf, shkruan mami i Emilisë Nga Keze... »

Në Miçigan, shënohet 50 vjetori i famullisë “Zoja Pajtore e Shqiptarëve”

Kisha katolike “Zoja Pajtore e Shqiptarëve” në Miçigan shënoi 50 vjetorin e themelimit të famullisë, organizimi i parë i shqiptarëve... »

30 vjet më parë, Kongresi aprovon ndihmën e parë për Kosovën

Më shumë se ndihma humanitare prej 5 milionësh, rëndësia e Amendamentit Dole-Pell,në tetorin e vitit 1992, ishte trajtimi nga Kongresi... »

Ministrja e Arsimit dhe Sportit prof. Evis Kushi vizitoi Shkollën Shqipe “Alba Life”, në Staten Island, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Në mjediset e Shkollës publike amerikane PS: 9 në Staten Island ku Shkolla Shqipe “Alba Life”Ambasador... »

Ish-Presidenti Bush përkujton 11 Shtatorin, në prani të policit shqiptaro-amerikan dhe vajzës së tij

Për të përkujtuar 21-vjetorin e tragjedisë së 11 Shtatorit, ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W Bush, ishte ftuar të... »

BEQIR SINA SJELL NË TIRANË LIBRIN “ROB – NJË BIOGRAFI PËR DY KOHË”

Një libër i ri për lirinë, shpresën dhe të ardhmen Gazetari shqiptaro-amerikan Beqir Sina paraqiti më 8 shtator në Tiranë... »

Tahir Kerrnaja: “Jam ushtar i thjeshtë i Shqipnisë Etnike”

Nga Sergio Bitici Asht titulli që perdorte Tahiri si refren për shumë shkrime që kemi shkruar për shumë viktima të... »

GUVERNATORJA KATHY HOCHUL TAKOHET ME SHQIPTARO- AMERIKANËT NË RRUGËN “GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBE” NË NJU JORK

Nga Frank Shkreli Gjatë viteve, komuniteti shqiptaro-amerikan është takuar me zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara të niveleve të... »