KOMUNITET - (1) - ILLYRIA KOMUNITET - (1) - ILLYRIA

Një dhuratë që të prek në zemër

Harry Bajraktari dhe familja e tij i dhurojnë 75,000 dollarë organizatës “Gift of Life International” për një mision që do... »

PËRKUJTOHET DHE FESTOHET: 109 VJET USHTRI SHQIPTARE

VERI TALUSHLLARI Ushtarakët Shqiptarë të liruar ose në pension, me banim në SHBA, përkujtojnë dhe festojnë Ditën kur 109 vjet... »

Kongresistja Maloney në takim me shqiptarë në Nju Jork: SHBA mbështet kërkesat tuaja të drejta

Nju Jork, 19 dhjetor 2021 – Carolyn Maloney, përfaqësuese e Nju Jorkut në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, pak ditë... »

Kur zëri i atdheut na thërret…

Në Ishëm të Durrësit shoqata “Bijtë e Shqipes” ndërtoi dy shtëpi të reja për familjet e dëmtuara nga tërmeti i... »

Albana Krasniqi, shqiptarja e Amerikës që ka shpëtuar qindra fëmijë në Kosovë

E nderuar nga Presidentja Vjosa Osmani me Medaljen “Shën Tereza”, bashkë me organizatën “Gift of Life International” dhe mjekun Mazllum... »

Ipeshkvia e Kosovës e vlerëson mbështetjen e shqiptarëve të Amerikës

Prishtinë, 29 nëntor 2021 – Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, në vigjile të Festës së Flamurit, bëri një vizitë... »

28 Nëntori: Nju Jorku stoliset me flamuj kuqezi me rastin e Ditës së Flamurit

Nga Beqir SINA – New York 28 Nëntori edhe këtë vit, në Shtetet e Bashkuara e Kanada erdhi me një... »

Philadelphia: Për të dhjetin vit ngrihet flamuri kuqezi në sheshin e bashkisë

Që nga festimi i 100 Vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 2012, shoqata “Bijtë e Shqipes” në bashkëpunim... »

Parakalim dinjitoz i shqiptarëve në Paradën e Ditës së Falenderimeve në Philadelphia

Të shumta janë veprimtaritë që organizon shoqata “Bijtë e shqipes” për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë.... »

Kush janë 10 shqiptarët që marrin pjesë sot në Maratonën e New York-ut

Sot, në New York City, rikthehet Maratona e përvitshme. Është maratonë jubilare, se është e 50-a që organizohet në këtë... »

Zgjedhjet lokale dhe komuniteti shqiptar në SHBA

Këto histori, jo vetëm fitoret, por edhe humbjet, çimentojnë bindjen se një fazë e re ka filluar për komunitetin tonë... »

New York: Protestë për drejtësi kundër krimeve serbe nga para Konsullatës Serbe

Këshilltari Mark Gjonaj: Së bashku do ta fitojmë këtë luftë Nga Keze Kozeta Zylo Në Manhattan para konsullatës së përgjithshme... »

Ngjarja që paralajmëroi një epokë të re historike

7 tetor 1989: Seminari kushtuar 300-vjetorit të Pjetër Bogdanit në New York Nga Ruben Avxhiu 32 vjet më parë, në... »

“Në shtëpinë e librit shqip”

Java e dytë e ekspozitës së librit shqip organizuar nga Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Ditën e diel, më 3 tetor... »

Hapet ekspozita e librit “20 vite krijimtari letrare në SHBA”

Adnan MehmetiPresidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-AmerikanëStamford, Connecticut, 23 shtator 2021     Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë hap ekspozitën e librit... »

Përurohet qendra kulturore shqiptare në New York

Të dielën në lagjen Bronks të Nju Jorkut u përurua qendra kulturore dhe e mirëqenies për komunitetin shqiptaro-amerikan. Qendra Illyria... »

20 vjet më pas: Në kujtim të shqiptarëve që u vranë në 11 Shtator

20 vjet më parë, në 11 Shtator 2001, një sulm terrorist rrëzoi dy kullat e famshme binjake në Qytetin e... »

Edhe një verë me plot aktivitete nga Shoqata Atdhetare Dibra

– “Njihemi, shoqërohemi dhe mësojmë vlera” – aktivitet për fëmijët dibranë gjatë kësaj vere. Nga Beqir Sina Dibra dhe dibranët... »

Mesazhe lamtumire për patriotin tonë Ismet Purellku

Sot ndërroi jetë njeriu më i dashur i komunitetit tonë shqiptar në ShBA. Xhaka Ismet ishte fjalëpak e vepërshumë. Në... »

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Jim Xhema zbulon tri kontributet kryesore të Senatorit Bob Dole për Kosovën

Shkrimin e tij në anglisht me rastin e ditëlindjes së 98 të Senatorit Dole, mund ta lexoni këtu: http://www.illyria.com/statement-of-appreciation-for-senator-bob-dole/ “Senatori... »

Waterbury: Festohet Kurban Bajrami në Qendrën Islame Shqiptaro Amerikane

Gazmend Aga: Le te festojme duke gezuar njerezit e tjere. Zoti e do besimtarin qe nuk e harron te afermin,... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »

Përkujtohet në New York Ing. Skënder Gjilaga

Nga Beqir SINA – New York City Miq e familjarë u mblodhën këtë javë në Manhattan për të përkujtura njeriun... »

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Kosnett takon delegacionin e Kongresit Pan-Shqiptar të Amerikës

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka takuar sot në... »

Lutje fetare në 77-vjetorin e gjenocidit grek ndaj Çamërisë, në Xhaminë shqiptare në Staten Island

“Kujtojmë, por nuk harrojmë ( We remember and never forget)” Aktivisti i çështjes çame në SHBA, Sali Bollati, i mbijetuar... »

Shqiptaro-amerikani Chris Nikic, atleti me sindromën “Down” që po frymëzon miliona vetë

I thanë se nuk do të jetonte, se nuk do të ecte, se nuk do të kishte pavarësi »

Përvoja e Shkollës Shqipe “Alba Life” në rritjen e cilësisë në mësimdhënie

Temë e referuar në takimin e mesuesëve të Diasporës që QBD në bashkëpunim me Ministritë e Diasporës, të Arsimit dhe... »