KOMUNITET - (1) - ILLYRIA - Page 2 KOMUNITET - (1) - ILLYRIA - Page 2

New York: Protestë për drejtësi kundër krimeve serbe nga para Konsullatës Serbe

Këshilltari Mark Gjonaj: Së bashku do ta fitojmë këtë luftë Nga Keze Kozeta Zylo Në Manhattan para konsullatës së përgjithshme... »

Ngjarja që paralajmëroi një epokë të re historike

7 tetor 1989: Seminari kushtuar 300-vjetorit të Pjetër Bogdanit në New York Nga Ruben Avxhiu 32 vjet më parë, në... »

“Në shtëpinë e librit shqip”

Java e dytë e ekspozitës së librit shqip organizuar nga Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Ditën e diel, më 3 tetor... »

Hapet ekspozita e librit “20 vite krijimtari letrare në SHBA”

Adnan MehmetiPresidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-AmerikanëStamford, Connecticut, 23 shtator 2021     Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë hap ekspozitën e librit... »

Përurohet qendra kulturore shqiptare në New York

Të dielën në lagjen Bronks të Nju Jorkut u përurua qendra kulturore dhe e mirëqenies për komunitetin shqiptaro-amerikan. Qendra Illyria... »

20 vjet më pas: Në kujtim të shqiptarëve që u vranë në 11 Shtator

20 vjet më parë, në 11 Shtator 2001, një sulm terrorist rrëzoi dy kullat e famshme binjake në Qytetin e... »

Edhe një verë me plot aktivitete nga Shoqata Atdhetare Dibra

– “Njihemi, shoqërohemi dhe mësojmë vlera” – aktivitet për fëmijët dibranë gjatë kësaj vere. Nga Beqir Sina Dibra dhe dibranët... »

Mesazhe lamtumire për patriotin tonë Ismet Purellku

Sot ndërroi jetë njeriu më i dashur i komunitetit tonë shqiptar në ShBA. Xhaka Ismet ishte fjalëpak e vepërshumë. Në... »

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Jim Xhema zbulon tri kontributet kryesore të Senatorit Bob Dole për Kosovën

Shkrimin e tij në anglisht me rastin e ditëlindjes së 98 të Senatorit Dole, mund ta lexoni këtu: http://www.illyria.com/statement-of-appreciation-for-senator-bob-dole/ “Senatori... »

Waterbury: Festohet Kurban Bajrami në Qendrën Islame Shqiptaro Amerikane

Gazmend Aga: Le te festojme duke gezuar njerezit e tjere. Zoti e do besimtarin qe nuk e harron te afermin,... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »

Përkujtohet në New York Ing. Skënder Gjilaga

Nga Beqir SINA – New York City Miq e familjarë u mblodhën këtë javë në Manhattan për të përkujtura njeriun... »

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Kosnett takon delegacionin e Kongresit Pan-Shqiptar të Amerikës

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka takuar sot në... »

Lutje fetare në 77-vjetorin e gjenocidit grek ndaj Çamërisë, në Xhaminë shqiptare në Staten Island

“Kujtojmë, por nuk harrojmë ( We remember and never forget)” Aktivisti i çështjes çame në SHBA, Sali Bollati, i mbijetuar... »

Shqiptaro-amerikani Chris Nikic, atleti me sindromën “Down” që po frymëzon miliona vetë

I thanë se nuk do të jetonte, se nuk do të ecte, se nuk do të kishte pavarësi »

Përvoja e Shkollës Shqipe “Alba Life” në rritjen e cilësisë në mësimdhënie

Temë e referuar në takimin e mesuesëve të Diasporës që QBD në bashkëpunim me Ministritë e Diasporës, të Arsimit dhe... »

Thirrje komunitetit shqiptar për të votuar dhe angazhuar ne zgjedhjet primare ne NYC ne 22 Qershor!

Nje nga menyrat me te mira per te angazhuar komunitetin tone politikisht eshte perfshirja ne fushata zgjedhore per te perkrahur... »

Shoqata “ Ana e Malit” në New York, 510 mijë dollarë për qendrën kulturore

Shuma totale e dhuruar 210 mijë dollarë si dhe borxh për ndërtimin e objektit pa afat e pa interes 300... »

MREKULLIA E FESTES TEK SHKOLLA SHQIPE “GJUHA JONE” NE FILADELFIA, NE PERFUNDIM TE VITIT SHKOLLOR 2020-2021

  Nga: Tajar Domi  Gjithcka e bukur, si nё vendin ku u organizua aktiviteti, motin e shkёlqyer qё na shoqёroi,... »

Lamtumirë aktivistit të komunitetit Brahim Gashi

Brahim Gashi, aktivisti i zellshëm i komunitetit shqiptar në Amerikë, ka ndërruar jetë të enjten, më 9 qershor, në moshën... »

Në moshën 79 vjeçare, u nda nga jeta një grua qëndrestare, burrneshë, e fisnike, Flutura (Ndreu) Dema

Flutura (Ndreu) Dema – 1942 – 2021 Nga Beqir SINA – New York   NEW JERSEY : Me 21 shkurt... »

Rrugëtimi i Ardian Zikës, mishërim i ëndrrës amerikane

Nga Burim Goxhuli Nëntorin e vitit të kaluar shqiptaro-amerikani Ardian Zika fitoi mandatin e tij të dytë si përfaqësues i... »

Komuniteti shqiptar mbledh fonde për kongresistin Ritchie Torres

Ish kongresisti Eliot Engel i bashkohet veprimtarit Harry Bajraktari dhe komunitetit në darkën përkrahur bashkëkryetarin e ri të Kaukusit të... »

Bajrami mbledh besimtarët në Qendrën Islame Kulturore Shqiptare në Staten Island

Kisha katolike aty pranë hapi parkingun e saj për besimtarët myslimanë Nga Beqir SINA STATEN ISLAND NY: Komuniteti shqiptaro-amerikan musliman... »

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për t’u larguar nga vendi, në kërkim të mundësive dhe një jete... »

Përkujtohet në New York patrioti Musli Mulosmani, në 4-vjetorin e ndarjes

Mbresa të pashlyeshme në zemrën dhe kujtesën e atyre që e njohën Familjarë e miq të familjes u mblodhën në... »

Koncert me artistë të komunitetit dhe ndihmë për rigjedhjen të Këshilltarit shqiptaro-amerikan Vedat Gashi

Në 24 prill, shqiptarët, dashamirësit e muzikës shqiptare dhe mbështetës të Këshilltarit të Komunës, Vedat Gashi do të kenë mundësinë... »