KOMUNITET - (1) - ILLYRIA - Page 2 KOMUNITET - (1) - ILLYRIA - Page 2

Shqiptaret në Amerikë, në Staten Island të New Yorkut festuan Ditën e Flamurit Kombëtar dhe 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Të bashkuar, si një trup i vetëm, për të ruajtur gjuhën e kulturën tonë, për të promovuar vlerat tona kombëtare... »

Shqiptaro-amerikanët marshojnë nga Nju Xhersi në Nju Jork për  110-vjet pavarësi të Shqipërisë

Marshuesit këndonin dhe u ndalën në Times Square duke u fotografuar me kënaqsi me kureshtarët aty pari që bënin gjithashtu... »

Shqiptarët në Jacksonville Florida festojnë 110 vjetorin e Pavarsisë, Ditën e Flamurit dhe 10 vjetorin e Degës se Vatrës

Nga Lek Gjoka Sigurisht që Muaji Nëntor është Muaji i shenjtë për shqiptaret kudo në botë. Një frymë ngrohtësie me... »

DITË FESTE NË CHICAGO !

Nga Ilaz KadriuKështu u festua 28 Nëntori sot në Qendrën Shqiptaro-amerikane.Stafi i Shkollës Shqipe ” Kongresi i Manastirit ” në... »

RRUGA E BUKUR E “BIJVE TE SHQIPES”

30 tetori 2022 do të mbetet në kujtesën e komunitetit shqiptar në Filadelfia si një ditë  vecanërisht e bukur dhe... »

U mbajt Festivali i 30-të Shqiptar në New York: Kushtuar Monsignor Zef Oroshit

Bukuria dhe madhështia e këtij festivali për tre dekada, si u shpreh Dom Pjetër Popaj, janë fëmijët shqiptarë të lindur... »

Festivali Shqiptar në New York – 30 vjet paradë e traditave më të bukura të folklorit shqiptar

Edicioni i 30 i festivalit i dedikohet Monsinjor Zef Oroshit, themeluesit të Kishës Katolike Shqiptare në SHBA Nga Ruben Avxhiu... »

Një copëz mëmëdheu në dasmën e djalit nga Vlora dhe vajzës amerikane

Nga Merita B. McCormack Kjo vere ka qene mjaft e zene per shume familje shqiptare ne Amerike. Martesat e planifikuara... »

Një nxënëse e Shkollës Shqipe “Alba Life”, në vëmendjen e mjeshtrit të madh të fotografisë Fadil Berisha

Jo vetëm modele, por dhe shkollën Shqipe “Alba Life” e kemi me shumë qejf, shkruan mami i Emilisë Nga Keze... »

Në Miçigan, shënohet 50 vjetori i famullisë “Zoja Pajtore e Shqiptarëve”

Kisha katolike “Zoja Pajtore e Shqiptarëve” në Miçigan shënoi 50 vjetorin e themelimit të famullisë, organizimi i parë i shqiptarëve... »

30 vjet më parë, Kongresi aprovon ndihmën e parë për Kosovën

Më shumë se ndihma humanitare prej 5 milionësh, rëndësia e Amendamentit Dole-Pell,në tetorin e vitit 1992, ishte trajtimi nga Kongresi... »

Ministrja e Arsimit dhe Sportit prof. Evis Kushi vizitoi Shkollën Shqipe “Alba Life”, në Staten Island, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Në mjediset e Shkollës publike amerikane PS: 9 në Staten Island ku Shkolla Shqipe “Alba Life”Ambasador... »

Ish-Presidenti Bush përkujton 11 Shtatorin, në prani të policit shqiptaro-amerikan dhe vajzës së tij

Për të përkujtuar 21-vjetorin e tragjedisë së 11 Shtatorit, ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W Bush, ishte ftuar të... »

BEQIR SINA SJELL NË TIRANË LIBRIN “ROB – NJË BIOGRAFI PËR DY KOHË”

Një libër i ri për lirinë, shpresën dhe të ardhmen Gazetari shqiptaro-amerikan Beqir Sina paraqiti më 8 shtator në Tiranë... »

Tahir Kerrnaja: “Jam ushtar i thjeshtë i Shqipnisë Etnike”

Nga Sergio Bitici Asht titulli që perdorte Tahiri si refren për shumë shkrime që kemi shkruar për shumë viktima të... »

GUVERNATORJA KATHY HOCHUL TAKOHET ME SHQIPTARO- AMERIKANËT NË RRUGËN “GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBE” NË NJU JORK

Nga Frank Shkreli Gjatë viteve, komuniteti shqiptaro-amerikan është takuar me zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara të niveleve të... »

Ndihmoni Vedat Gashin të fitojë vendin e Eliot Engelit në Kongresin Amerikan: Java e fundit e regjistrimit për të votuar

Ruben Avxhiu Komuniteti ynë do të ketë mundësi të kthejë 23 gushtin në një datë historike duke e zgjedhur Vedat... »

Shoqata Shqiptaro-Amerikane AALEA vlerëson autoritetet më të larta në Policinë e Nju Jorkut

Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Zbatuesve të Ligjit (Albanian American Law Enforcement Association – AALEA) konfirmohet përsëri si organizata profesionale më e... »

Një shqiptaro-amerikane në festën e 4 Korrikut, në Shtëpinë e Bardhë

Besa Tafilaj Pinchatti është Drejtoreshë Ekzekutive e Shoqatës Kombëtare të Familjeve Ushtarake amerikane Nga Ramiz Lushaj             Shtëpia e Bardhë... »

Pikniku vjetor i AADLC dhe shkollës shqipe “Children of the Eagle”

Pikniku përmbyllës i vitit akademik 2021-2022 për shkollën  shqipe “Children of the Eagle” këtë vit ishte mjaft i veçantë. Ai... »

KOSOVA LINDORE, VIJA E PARË E FRONTIT ME SERBINË FASHISTE

NGA MA. AGIM ALIÇKAJ          Në New York dhe Washington delegacioni patriotik i Kosovës Lindore (Preshevë, Bujanoc, Medvegjë) në përbërje... »

Federata Panshqiptare Vatra shënon 110 vjetorin e themelimit

Me rastin e 110 vjetorit të themelimit, Federata Panshqiptare Vatra organizoi një mbrëmje festive dhe një konferencë shkencore ndërkombëtare ku... »

Festivali i parë i shkollave Shqipe “Alba Life” New York dhe mbyllja me plot sukses e vitit akademik 2021-2022

E ftuar speciale Ambasadore e Republikës së Shqipërisë në Washington DC znj.Floreta Faber.  Nderuan me pjesëmarrjen Ministrja e Shtetit për... »

NË SHTËPINË, KU SHQIPTARI E NDJEN VETEN MË SHUMË SHQIPTAR

(Promovohet libri “Zjarri arbëror i pashuar” i Prof. Dr. Bexhet Asani) Mikëpritje, dashamirësi, art, kulturë, traditë e bujari! Të gjitha... »

Presidenti Meta takohet me kryetarin e Vatrës, Elmi Berisha, dhe miq të tjerë nga SHBA

Në delegacion merrte pjesë edhe miku i vjetër i shqiptarëve, Christopher Hyland, që bashkë me bashkatdhetarin tonë Jim Xhema u... »

Presidentja Osmani dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland

Prishtinë, 24 maj 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dekoroi z. Jim Xhema dhe z. Christopher Hyland, dy mbështetës... »

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Kombi ynë forcohet më shumë duke u mësuar fëmijëve në Diasporë Gjuhën Shqipe  (A. Kurti) Nga Kozeta Zylo Kryeministri i... »

Torres: “Komuniteti shqiptar i sjell kaq shumë kulturës dhe diversitetit  në Nju Jork”

Nju Jork, 16 maj 2022 – Kongresisti amerikan Ritchie Torres, mbështetës i madh i kauzave të shqiptarëve në Uashington, ka... »

Mark Gjonaj sjell Gjergj Kastriot Skënderbeun në kalë në Bronx të Nju Jork-ut

Qindra shqiptare me flamuj kuq e zi dhe amerikanë, me veshjet kombëtare, me plisa dhe qylaf të bardhë në kokë... »

Kurti pritet me entusiazëm të madh nga komuniteti shqiptar në Dallas

Vizitë historike : Për herë të parë në 37 vjet një kryeministër shqiptar, vizitoi Qendrën Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Teksas Nga... »