KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA

Ismail Qemal Vlora në Staten Island, Amerikë

Takim pune për ditën historike 3 Qershor Nga Këze Kozeta Zylo Në mjediset e Nino’s Restaurant në Staten Island u... »

Në Qendrën Kulturore “Nënë Tereza” u prezantua romani “Këpuca e Aktorit” të Visar Zhitit

Kronika nga Valentin Lumaj 29 Maj 2023 Ditën e djeshme, me 28 maj 2023, Qendra Kulturore “Nënë Tereza” pranë Kishës... »

Pikniku i parë madhështor në Staten Island, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Shumë shoqata të Komunitetit Shqiptar në New York dhe veçanërisht ato me seli në Staten Island... »

Tre breza tek Vatra! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

Jeta e pazakontë e Abdulla Ramit – Nga Franca në Burrel dhe në Internim Nga Beqir SINA Bronx NY(27 maj... »

Misioni fisnik i AFC-së ndërthuret me simbolikën historike të New England Conservatory, Boston në 27 maj

Nga Rafaela Prifti Për ata që kanë dëgjuar mjekun t’ju thotë diagnozën “kancer” në çdo lloj forme të sëmundjes që... »

BOMBARDIM DIPLOMATIK DHE POLITIK I SERBISË NË SENATIN AMERIKAN

Asociacioni i komunave serbe i pa arsyetueshëm, i pa nevojshëm dhe i rrezikshëm Nga MSc. Agim Aliçkaj          Në senatin... »

NJOFTIM

Të Dielën, me 28 Maj 2023, ne oren 2:00 PM,  Qendra Kulturore “Nënë Tereza” në Michigan, organizon një bashkëbisedim dhe prezantim... »

Shqiptaro-amerikanët e mirëpritën dëshminë për Kosovën në Senat

Uashington, 19 maj 2023 – Një delegacion i Ligës Qytetare shqiptaro-amerikane e ndoqi nga afër seancën dëgjimore për Ballkanin Perëndimor... »

Sa të rrojë gjithësia…….do të rrojë Shqipëria.

– U festua 100 vjetori i Shoqërisë Qytezare Përparimi në Çikago – Nga Kostaq Duka Shoqata Qytezare Përparimi jo një... »

Në nderim të Nënave Amerikane

Nga Merlin Tushe NEW YORK Me rastin e Ditës së Nënave Amerikane “Mother’s Day” Organizata e Gruas “Shpresë & Paqe”... »

LIBRI I QYTEZËS DHE 100 VJETORI I SHOQATËS SË SAJ NË CHICAGO…

– Mbresë – E bukur vërtet mbrëmja e Qytezës së Korçës, Festa e 100 vjetorit të themelimit të Shoqatës së... »

Panair me stampë shqiptare në rrugën Gjergj Kastriot Skënderbeu, Bronx, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Mijëra shqiptarë u mblodhën së bashku në Panairin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” e organizuar nga z. Mark... »

SHBA: Përkujtohet 33 vjetori i ndarjes nga jeta të antikomunistit Nik Mrnaçajt

Nga Beqir Sina Të dielën me 7 Maj 2023 në mesditë, në sheshin e Parkut “Kensico Dam Plaza”, në kantonin... »

Kompozitori i shquar shqiptar, Thoma Simaku, turne ligjëratash dhe koncerte në SHBA

Thoma Simaku ka përfunduar rezidencën e tij në Kolegjin Itaca të Nju Jorkut, si pjesë e çmimit të tij “Visiting... »

Shoqata “Bijtë e shqipes” në Philadelphia bëri analizën e punës së periudhës katërvjeçare

Kryetar i ri i shoqatës u zgjodh z. Dritan Matraku Nga dr. Sadik Elshani Fotot nga Eva Dori, gazetare Ditën... »

Dalip Greca vjen prej qiellit me dy libra: “Editorët e ‘Diellit’” dhe “Editorial”

Librat janë përgatitur dhe botuar nën kujdesin e “Diellit” dhe Federatës Vatra Nga Keze Kozeta Zylo Në Qendrën “Illyria” në... »

Përpjekjet e komunitetit shqiptaro-amerikan për ruajtjen e kulturës dhe traditave

Grupi "Gjergj Kastrioti" në Miçigan »

Vdiq në moshën 85-vjeçare, avokati i shquar shqiptaro-amerikan, Bardhyl Tirana

Ribotojmë me këtë rast historinë e tij dhe të familjes së tij, nga libri “Shqiptarët e Amerikës”, me autor Vehbi... »

Themelohet Dega e Partisë Demokratike në New York

Përshëndet nga Tirana, ish-kryetari i PD-së Lulzim Basha – Mbledhja hapet me një minutë heshtje për qëndrestarin Nebil Çika Një... »

TEK BIJTE E SHQIPES, NË FILADELFIA, HYN EDHE HAVZI NELA

Nga Tajar Domi Në sallën e veprimtarive të Shoqatës Atdhetare – Kulturore “Bijtë e Shqipes“ në Filadelfia (Philadelphia), nga sot... »

Atdhetari zemërzjarr Zef Balaj na bashkon dhe pas vdekjes

Nga Këze Kozeta Zylo Natyrshëm ritet dhe zakonet shqiptare vazhdojnë me atë ritëm si në Mëmëdhe dhe këtu ne Diaspoë... »

Kryetari i bashkisë së New York-ut, Eric Adams, viziton xhaminë shqiptare në muajin e Ramazanit

Nga Beqir SINA – New York Kryetari i bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Eric Adams vizitoi xhaminë e komunitetit... »

Tre ish ushtarët e Batalionit Atlantiku, nga SHBA, vizitojnë krerët e UÇK-së në Hagë

Një ndër vizitat më emocionale: “Të gjithë luftëtarët e lirisë janë mirë, dhe me shumë kurajo” Nga Beqir Sina –... »

New York: “Bashkë për drejtësi”, në mbështetje të ish-krerëve të UÇK-së

Folësit kërkuan drejtësi për tre Vëllezërit Bytyqi Nga Beqir SINA  YONKERS – NY: Thirrja “Bashkë për Drejtësi” – UÇK aleate... »

TAKIM I SUKSESHSËM ME BIZNESIN SHQIPTAR NË FILADELFIA

Pas festimeve të suksesshme e madhështore të festave që u zhvilluan 6 muajt e fundit në shoqatën “Bijtë e Shqipes”... »

NJË VEPRIMTARI E BUKUR E SHKRIMTARËVE SHQIPTARO- AMERIKANË

Nga Fuat Memelli BOSTON – 26 mars, 2022 – Këtë të diel në një nga sallat e Katedrales së Shën... »

Lamtumirë kolegu im Inxhinier Paskal Çuko

Nga Qemal Zylo Këto ditë ndërroi jetë në Queens, New York Inxhinieri ushtarak Paskal Çuko.  Ai dha frymën e fundit... »

MBAS PANDEMISË KOVID-19 JETA NË SHOQATËN “BIJTË E SHQIPES” ËSHTË KTHYER NË NORMALITET TË PLOTË

            Masat e mara nga këshilli i patë drejtues, qysh në krijimin e shoqatës “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia, për... »

Botuesi i gazetës “Illyria” Vehbi Bajrami siguron një tjetër mbështetje për Kosovën në Washington

Kongresistja Grace Meng pranon të bëhet anëtare e Kaukusit Shqiptar në Kongresin Amerikan – Premton bashkëpunim më të madh me... »

Princ Leka II vizitoi Kishën e Zojës Pajtore

Nga Valentin Lumaj, Michigan Ditën e shtunë me 18 Mars 2023, Kisha e Zojës Pajtore kaloi një ditë të vaçantë.... »