KOMUNITET - ILLYRIA - Page 2 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 2

Shqiptarja Marinela Shpati është fituese e “Mrs Michigan America 2022”

Ka “Miss America” por ka edhe “Mrs America”! Në këtë konkursin e dytë, që mbahet që prej gati gjysëmshekulli marrin... »

SHBA duhet të bëjë më shumë për Kosovën: Takim me ligjvënësin amerikan

Botuesi i gazetës shqiptaro-amerikane ”Illyria”, në New York, Vehbi Bajrami, vazhdon të lobojë për Kosovën në Kongresin Amerikan. Këto ditë... »

KOZETA ZYLO, NJË SHKRONJË SHTESË NË ALFABETIN E DIASPORËS SHQIPTARE NË AMERIKË

Botohet libri: “Albatare dhe Abetare” Poezi për fëmijë Nga Gjekë Marinaj Ph.D Duke pasë parasysh aktivitetin e pakrahasueshëm të ALBA... »

Ravesa Bajo, histori suksesi në New York

Shkruar nga Kozeta Turishta Historitë e suksesit të shqiptarëve nëpër botë nuk janë të pakta dhe këtë herë do sjellim... »

Një rrugë në Tiranë emërtohet “Ukraina e Lirë”

Tiranë, 7 mars 2022 – Këshilli Bashkiak i Tiranës e ka miratuar sot, më 7mars, vendimin “Për emërtimin e një... »

Epopeja e lavdishme e UÇK-së – u shënua me homazh në Nju Jork

Nga Beqir Sina YONKERS NEW YORK : Me rastin e shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe në... »

Lule nëpër New York për mësuesit e “Alba Life”, Ambasador i Kombit

Nga Keze Kozeta Zylo Që ditën që është hapur Shkolla Shqipe “Alba Life” gati 15 vjet më parë e ka... »

“BIJTË E SHQIPES”, NË FILADELFIA, FESTOJNË 14 VJETORIN E PAVARËSISË TË KOSOVËS

Por ky pervjetor, u mendua dhe u realizua pak me ndryshe. Per t’u ngjasuar edhe me festimin e madh te... »

Festë nëper Nju Jork nga çdo shkollë shqipe dhe në Online për 14 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Keze Kozeta Zylo Shkolla Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit festoi me madhështi dhe dashurinë më të madhe 14... »

Vatra mban Kuvendin në New York – Elmi Berisha rizgjidhet kryetar me mandat 4-vjeçar

      Nga Beqir Sina – Bronx    Bronx NY : Federata Panshqiptare e Amerikës VATRA mbajti Kuvendin e... »

Merita dhe Raif Hyseni sjellin pranverë shqiptare në Montclair State University, NJ

Traditat që po krijojnë në këtë universitet të njohur, këta dy ambasadorë të kulturës shqiptare, janë si mbjellja e ullinjve... »

Bronx: Komuniteti shqiptar proteston bllokimin e emërimit të Rrugës Fan Noli

Nga Beqir SINA – Bronx NYC Komuniteti shqiptar protestoi të shtunën, për më shumë se 1 orë, në lagjen Morris Park, në... »

In Memoriam: Sanije Mataj Husenaj

July 6th 1956-February 9th 2022 Surely those who believe and do good deeds And observe prayer and pay the Zakat,... »

14 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës festohet me madhështi në Manhattan

Nga Keze Kozeta Zylo Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Manhattan z.Frymezim Isufaj së bashku me stafin e... »

Bronx: Festohet 14-vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Nga Beqir Sina BRONX, NEW YORK Bronx NY (17 shkurt 2022) Udhëheqësit lokalë dhe anëtarët e komunitetit shqiptaro-amerikan u bashkuan... »

Driver/ Expeditor (Staten Island)

Driver/ Expeditor wanted for commercial truck vehicle. (No CDL License Required)-Must have a clean driver’s license.-Responsible for maintaining, organizing inventory... »

New York: Pritje solemne me rastin e 14 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Nga Beqir SINA NEW YORKRepublika e Kosovës festoi 14-vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Që nga viti 2008, Kosova është njohur... »

Pritje nga Misioni i Shqipërisë në OKB, me rastin e anëtarësisë në Këshillin e Sigurimit (2022-2023)

Merrnin pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka   Nga Beqir Sina MIDTOWN –... »

Vedat Gashi kandidon për vendin e Eliot Engelit në Kongresin Amerikan

Ligjvënësi i Kontesë Westchester sfidon kongresistin Jamaal Bowman që rrëzoi Engelin, në 2020 Nga Ruben Avxhiu Në 8 shkurt, ligjvënësi... »

“Ulqini”, shoqata më e re në Diasporën Shqiptaro Amerikane

Nga Keze Kozeta Zylo Sot në Staten Island u krijua shoqata më e re në Diasporën Shqiptaro-Amerikane e pagëzuar me... »

DIBRANËT E AMERIKËS THONË: “YES DIBRA, NO SKAVICA”

Bisedë nga larg me Agron Damzin, flamurtar në mbrojtjen e Dibrës nga hurdha e Skavicës Pa llogaritur dëmet e Fushës... »

VEPËR E HISTORISË POLITIKE

Në përvjetorin e Konferencës së Rambujesë Ramë Buja: Kosova në krizën Jugosllave, ribotim,Prishtinë 2011. Shkruan: Ismail Gashi-Sllovia Ramë Buja tashmë... »

Kollare blu ditën, tapeti i kuq gjatë natës

AARP : “Njerëzit e vërtetë – Treguesit e së Vërtetës” Nga Beqir SINA – New York NEW YORK CITY :... »

Tre kongresistë të fuqishëm ulen mes shqiptarëve në Manhattan, premtojnë një riangazhim amerikan për Kosovën

Meeks dhe Maloney janë figura qendrore të Kongresit dhe miqësia me ta është një pasuri e rëndësishme për komunitetin shqiptaro-amerikan... »

Promovohet, në New Jersey, libri “Përpjekja për Lirinë Shqiptare dhe Fundi i Jugosllavisë”

Nga Keze Kozeta Zylo Në mjediset komode të restorantit RP Prime Steak and Seafood në Mahwah, New Jersey u promovua... »

SAKRIFICE QE SJELL BASHKIMIN, PER TE FITUAR AMERIKEN ME TE MIRAT E SAJ

Nga Tajar  DOMI             U bashkuam dhe shijuam  një darkë shumë të këndëshme para pak ditësh tek Restauranti “ Il... »

Shaqir (Shaqo) Gjokaj, kryetari i ri shoqatës “Malësia e Madhe” – New York

SHOQATA MALËSIA E MADHE ME KRYESI TË RE   Sot, shoqata “Malësia e Madhe”, me qendër në New York, zgjodhi... »

The Chicago Tribune (1929): 50 shqiptarë sjellin nuset e tyre në Shtetet e Bashkuara

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Janar 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 25 marsit 1929, në... »

Luigj Çekaj si Shenjt i Poezisë

Nga Keze Kozeta Zylo Shqipëri! Të gjithë jetën time unë kam vuajtur bashkë me ty. E megjithatë po të kem... »

Pelegrinazhi i përvitshëm te varri i Abaz Kupit në New York

Gjenerali patriot u përkujtua në 46 vjetorin e ndarjes nga jeta Nga Beqir SINA Kew Gradens – Queens NY :... »