KOMUNITET - ILLYRIA - Page 4 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 4

Lamtumirë Ilia Ylli Luka

Nga Keze Kozeta Zylo Familja Luka dhe komuniteti shqiptar në Nju Jork u tronditën këto ditë me lajmin e hidhur... »

PËRKUJTIM: Nosh Frani Bojaj  

(1928-2020) Sot bëhet viti qysh se u ndave prej nesh Nosh Frani i dashur.  Në ditën e sotme një vit... »

NYPD: Një i ri 26 vjecar i vdekur dhe një në gjendje kritike, në aksidentin automobilistik në Bronx

Nga Beqir SINA – New York Kreshnik Kajtazaj u gjend i vdekur ne vendngjarje, ndersa nje bashkemoshatar i tij, ndodhej... »

TV Klan: “6 vjet kursime”, tornadoja i shkatërroi shtëpinë e ëndrrave shqiptarit në SHBA

Si pasojë e tornados vdekjeprurëse EF-3 kanë humbur jetën në mënyrë tragjike 88 persona në Kentaki, Tenesi, Arkansas, Illinois dhe Misuri. Vetëm... »

Albana Krasniqi, shqiptarja e Amerikës që ka shpëtuar qindra fëmijë në Kosovë

E nderuar nga Presidentja Vjosa Osmani me Medaljen “Shën Tereza”, bashkë me organizatën “Gift of Life International” dhe mjekun Mazllum... »

Votë historike në Këshillin Bashkiak të New York-ut

Nuk ka nevojë të jesh nënshtetas amerikan që votosh në zgjedhjet bashkiake në New York City Nga Ruben Avxhiu Me... »

Homazhe për Senatorin Bob Dole, në Capitol Hill

Miku i tij i ngushtë, shqiptaro-amerikani Jim Xhema, i ftuar personalisht për të marrë pjesë nga Kongresi Amerikan Arkivoli me... »

Kosova dhe kombi shqiptar nuk do ta harrojnë kurrë mikun e tyre të madh

Senatori Bob Dole do të na mungojë shumë. Një hero i luftës, një burrështetas, një udhëheqës i madh politik dhe... »

Flamuri kuqezi u valvit edhe në Wall Street

Nga Beqir SINA Përkundër faktit që në vendin mëmë – mëmëdheun tonë të dashur, vend origjinën tonë 28 Nëntori –... »

Shkolla Shqipe “Alba Life”Ambasador i Kombit në mjediset universitare të St. Francis College në Brooklyn

Nga Keze Kozeta Zylo                                     Dita e shenjtë e Flamurit Kombëtar festohet me madhështi nga e gjithë Diaspora anë e mbanë... »

Festimi i 109-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, kremtimi në New Jersey

Nga Beqir SINA – New Jersey 109-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë 28 Nëntorit , u festua nga komunitetet shqiptaro-amerikane, në... »

New Jersey: E përplas automjeti, vdes shqiptarja, nënë e tre fëmijëve

Nga Beqir SINA, New York Një grua e kontesë Bergen vdiq të hënën pasi u godit nga një automjet teksa... »

Vatra, kremtoi me madhështi 28 Nëntori Pavarësinë e Shqipërisë

Nga Beqir SINA BRONX, NY: Festa më madhore që i bashkon të shqiptarët nga të gjitha krahinat dhe trojet të... »

Ipeshkvia e Kosovës e vlerëson mbështetjen e shqiptarëve të Amerikës

Prishtinë, 29 nëntor 2021 – Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, në vigjile të Festës së Flamurit, bëri një vizitë... »

Nëna dibrane që festoi 100 Vjetorin e ditëlindjes në Ditën e Flamurit Kombëtar

100 trëndafila për nënën dibrane Nadire Kërkutin që arriti shekullin të jetojë me këmbë dhe dorë Nga Keze Kozeta Zylo... »

Mbahet spektakli “Nëntori Shqiptar në New York”

Qindra vetë u mblodhën në sallën e Capital Ballroom për festën kombëtare shqiptare Nga Beqir Sina – New York CityMe... »

28 Nëntori: Nju Jorku stoliset me flamuj kuqezi me rastin e Ditës së Flamurit

Nga Beqir SINA – New York 28 Nëntori edhe këtë vit, në Shtetet e Bashkuara e Kanada erdhi me një... »

Philadelphia: Për të dhjetin vit ngrihet flamuri kuqezi në sheshin e bashkisë

Që nga festimi i 100 Vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 2012, shoqata “Bijtë e Shqipes” në bashkëpunim... »

Këshilltarja e re shqiptare në Worcester, kujton me mall babain, në Ditën e Falenderimeve

25 nëntori 2021 është Dita e Falenderimeve në SHBA, por për Etel Haxhiajn, këshilltaren e sapozgjedhur bashkiake në Worcester, është... »

NEW YORK: NDEROHET DËSHMORI I ATDHEUT SAIMIR HOXHA

VERI TALUSHLLARI Shoqata “SKËNDERBEJ USA” në NY-NJ, që ka në anëtarësinë e vet ushtarakë shqiptarë në pension e të liruar... »

Shkolla shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit kuq e zi edhe online!

Shkolla shqipe me një përvojë 14 vjecare, tashmë   festimin e festës së 28-29 Nëntorit e ka përvetësuar si një traditë... »

Parakalim dinjitoz i shqiptarëve në Paradën e Ditës së Falenderimeve në Philadelphia

Të shumta janë veprimtaritë që organizon shoqata “Bijtë e shqipes” për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë.... »

Akademi përkujtimore kushtuar heroit legjendar Adem Jasharit dhe Ditës së Flamurit Kombëtar

Flamuri Kombëtar, Adem Jashari dhe Qendra “Illyria” në Bronx na mblodhën të gjithëve në kryeqytetin e botës në New York. ... »

Shqiptarët në New York takohen me kongresisten e fuqishme Carolyn Maloney

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami kërkon sanksione nga Amerika për Serbinë – Beogradi ka treguar se pa presion nuk... »

Cili është kandidati shqiptaro-amerikan për në Kongresin e Shteteve të Bashkuara?

Shqiptaro-Amerikani EminEddieEgriu është nga personalitet shqiptare më të formuara me ndikim në Buffalo në Nju Jork të Amerikës. Egriu familja... »

Një inxhinier shqiptar përkrah Presidentit Biden gjatë vizitës në portin e Baltimorës

Roland Rexha, përfaqëson një nga historitë më të bukura të suksesit në komunitetin tonë – me përvojën dhe përgatitjen mund... »

Copëza të së shtunës, pranë shkollës shqipe “Alba Life” (Ambasador i Kombit)

Sonilda Kadria Shprehja “E shtuna flet shqip! ” , në postimet e shkrimtares dhe mësueses Kozeta Zylos, më frymëzoi sot të... »

Triatleti shqiptar Chris Nikiç, në posterat e dyqanit ADIDAS në New York

Nga Beqir SINA – New York Posteri reklamues i Triatletit të Olimpiadës Speciale, shqiptaro-amerikanit që jeton në Florida, Chris Nikiç,... »

Kush janë 10 shqiptarët që marrin pjesë sot në Maratonën e New York-ut

Sot, në New York City, rikthehet Maratona e përvitshme. Është maratonë jubilare, se është e 50-a që organizohet në këtë... »

Protestë e dibranëve në Nju Jork: “Dibrës Po – Skavicës Jo!”

Shkrimi nga Mariana Bulku – New York City Fotografitë nga Olsi Beci Përballë  ndërtesës së OKB-së, ditën e enjte (4... »