KOMUNITET - ILLYRIA - Page 7 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 7

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Takim bashkëpunimi me z.Mark Gjonaj, Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut

Nga Keze Kozeta Zylo Pandemia boterore e izoloi njerëzimin dhe secili e ndjeu në mënyëën e vet shkatërrimin që po... »

Jim Xhema zbulon tri kontributet kryesore të Senatorit Bob Dole për Kosovën

Shkrimin e tij në anglisht me rastin e ditëlindjes së 98 të Senatorit Dole, mund ta lexoni këtu: http://www.illyria.com/statement-of-appreciation-for-senator-bob-dole/ “Senatori... »

VATRA URON SENATORIN BOB DOLE NË 98 VJETORIN E LINDJES

I dashur mik  i madh i shqiptarëve Senator Bob Dole Më lejoni që në emër të Federatës Panshqiptare të Amerikës... »

Waterbury: Festohet Kurban Bajrami në Qendrën Islame Shqiptaro Amerikane

Gazmend Aga: Le te festojme duke gezuar njerezit e tjere. Zoti e do besimtarin qe nuk e harron te afermin,... »

Kandidati Marko Kepi akuzon drejtoreshën greko-amerikane të KQZ-së, në New York, për diskriminim ndaj shqiptarëve

Kepi thotë se është vetëm 41 vota larg rivalit të tij, që e çon këtë garë sipas ligjit në në... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »

Kur Katedralja e Shën Patrikut në Manhattan u vesh kuqezi për Nënë Terezën

Më shumë se katër mijë shqiptarë, të të gjitha trevave dhe besimeve, u mblodhën në 2 nëntor 1997, për një... »

Ndërron jetë në moshën 83-vjeçare ish i përndjekuri politik, legjenda dhe simboli qëndresës antikomuniste , Uran Kostreci

Nga Beqir SINA – New York Lajmin për ndarjen nga jeta e ka dhënë i pari nëpërmjet rrejeteve sociale kryetari... »

Del në pension Dalip Greca, kryeredaktori i gazetës “Dielli”, ish-redaktor i gazetës “Illyria”

Nga Frank Shkreli Me ftesën e Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA kënaqësi të merrja pjesë në darkën solemne që kjo... »

Tre vite pa kryetarin e Vatrës Agim Karagjozi

Nga Ramazan Bekteshi Me Agim Karagjozin ndaj kujtimet më të bukura të bashkëpunimit në vitet më dramatike për Shqipërinë dhe... »

Përkujtohet në New York Ing. Skënder Gjilaga

Nga Beqir SINA – New York City Miq e familjarë u mblodhën këtë javë në Manhattan për të përkujtura njeriun... »

Familja Bytyqi: SHBA të angazhohet për zbardhjen e vrasjes së tre vëllezërve

Familja Bytyqi i bën thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden që të angazhohet seriozisht për zbardhjen e rastit të... »

Firmosni peticionin! Shpëtoni restorantet tona!

Firmosni peticionin për të rritur ndihmën federale ndaj restoranteve – kanë qenë historikisht zemra e komunitetit tonë – e bëjnë... »

Kosnett takon delegacionin e Kongresit Pan-Shqiptar të Amerikës

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka takuar sot në... »

Kryetari i Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, u takua me Ekrem Bardhen në Detroit, filantropist dhe biznesmen i njohur shqiptar

DETROIT MI : Ne kuader te takimeve me veprimtar te njohur te komunitetit shqiptar ne SHBA, Kryetari i Komunës së... »

30-vjeçari shqiptar, Drejtori i Qendrës Vëzhguese Botërore, në OKB

Nga Beqir SINA NEW YORK : 30 vjeçari shqiptar, nga Brooklyn – New York, Agron (Ron) Pali, është njëri prej... »

Marko Kepi: Rivali im racist po ua mohon shqiptarëve votën

Akuza për procesin e numërimit të votave në garën republikane në Staten Island kthehet në mollë sherri, kandidati Marko Kepi,... »

Marko Kepi dha konferencë shtypi përpara mediave dhe zgjedhësve të tij, NY

Nga Keze Kozeta Zylo Marko Kepi një shqiptaro amerikan i suksesshëm, kandidat republikan për në Këshillin e Bashkisë së Nju... »

Fondi Humanitar Trieshi – 5 vjet Bamirësi

Darkë me rastin e 5-vjetorit të themelimit – 27 Qershori – “Dita e Trieshit” në kantonin Yonkers, New York NGA:... »

Besim Murati golfisti shqiptar amerikan që po e prezanton me sukses flamurin e Kosovës në SHBA, në Kupën e Presidentëve

    SHBA/ Kupa e Presidentëve 2021    Nga Beqir SINA Kupa e Presidentëve luhet çdo dy vjet dhe hedh epitetin... »

STUDIUES QË PËRJETESOJNE VLERAT NJEREZORE, NUK DUHET VETËM T’I NJOHIM

(  Mbi  veprimtarine  botuese  te  kolonel  Hys  Xhemali  Hases ) Nga Tajar Domi Shkrimi i meposhtëm ka për qëllim që... »

Lutje fetare në 77-vjetorin e gjenocidit grek ndaj Çamërisë, në Xhaminë shqiptare në Staten Island

“Kujtojmë, por nuk harrojmë ( We remember and never forget)” Aktivisti i çështjes çame në SHBA, Sali Bollati, i mbijetuar... »

Shqiptaro-amerikani Chris Nikic, atleti me sindromën “Down” që po frymëzon miliona vetë

I thanë se nuk do të jetonte, se nuk do të ecte, se nuk do të kishte pavarësi »

Fondi Humanitar Shqiptaro-Amerikan “Trojet Tona”, turne golfi për vendlindjen

Nga fondet e mbledhura në golfin e vitit të kaluar: 9,300.00 dollarë dollarë u përdorën për të blerë 37 tableta... »

Përvoja e Shkollës Shqipe “Alba Life” në rritjen e cilësisë në mësimdhënie

Temë e referuar në takimin e mesuesëve të Diasporës që QBD në bashkëpunim me Ministritë e Diasporës, të Arsimit dhe... »

Zgjedhjet në New York: Qytet demokratësh, por jo aq i majtë sa duket

Nga Ruben Avxhiu Në metropolin gjigand amerikan, 90% e njujorkezëve me “tesera” partie, janë Demokratë dhe vetëm 10% Republikanë. Në... »

Dikur punonte për Konsullatën Jugosllave, tani kongresistja Claudia Tenney nga New York-u është bashkëkryetare e kaukusit serb

  Nga Ruben Avxhiu Kongresistja republikane Claudia Tenney, që përfaqëson një distrikt nga shteti i New York-ut është bashkëkryetare e... »

Thirrje komunitetit shqiptar për të votuar dhe angazhuar ne zgjedhjet primare ne NYC ne 22 Qershor!

Nje nga menyrat me te mira per te angazhuar komunitetin tone politikisht eshte perfshirja ne fushata zgjedhore per te perkrahur... »

Shoqata “ Ana e Malit” në New York, 510 mijë dollarë për qendrën kulturore

Shuma totale e dhuruar 210 mijë dollarë si dhe borxh për ndërtimin e objektit pa afat e pa interes 300... »