KOMUNITET - ILLYRIA - Page 8 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 8

Komuniteti shqiptar mbledh fonde për kongresistin Ritchie Torres

Ish kongresisti Eliot Engel i bashkohet veprimtarit Harry Bajraktari dhe komunitetit në darkën përkrahur bashkëkryetarin e ri të Kaukusit të... »

Çfarë ndjeva ishte Dhimbje dhe Mall – 20 vjet pas vizitës së parë, në Kosovën e lirë

Nga Albana Mëlyshi Lifschin   Vizita ne Kosove ato kohe konsiderohej si “dalje jashte shtetit”. Nga Televizioni i Kosoves ne... »

Ceremonia e diplomës në universitetin amerikan fillon me një lutje imami Gazmend Aga

Imami shqiptar Gazmend Aga ben lutjen e hapjes ne ceremonine e diplomimit ne Sacred Heart University, Connecticut, SHBA, para mijera... »

Qindra shqiptarë myslimanë kremtuan Fitër Bajramin në Glendale, Queens

QUEENS NY : Ditën e bukur të majit në lagjen Glendale, Queens, sot akoma më tepër e ka zbukuruar kremtimi... »

Bajrami mbledh besimtarët në Qendrën Islame Kulturore Shqiptare në Staten Island

Kisha katolike aty pranë hapi parkingun e saj për besimtarët myslimanë Nga Beqir SINA STATEN ISLAND NY: Komuniteti shqiptaro-amerikan musliman... »

Festivali i komuniteteve “Carnival- 2021” Garfield – New Jersey

Për herë të parë në historinë e këtij festivali eshtë edhe pjesëmarrja e komunitetit shqiptar në këtë bashki Nga Beqir... »

Marko Kepi, shtron iftar për besimtarët shqiptar muslimanë në Staten Island – Nju Jork

Nga Beqir SINA – New YorkPromovohet projekt-ideja “’Illirian House’ një Qënder e cila do jetë në dobi të mbare Komunitetit... »

Rrëfimi i shqiptaro-amerikanit që la Amerikën për Kosovën

Në Kosovë ekziston një prirje e të rinjve për t’u larguar nga vendi, në kërkim të mundësive dhe një jete... »

Përkujtohet në New York patrioti Musli Mulosmani, në 4-vjetorin e ndarjes

Mbresa të pashlyeshme në zemrën dhe kujtesën e atyre që e njohën Familjarë e miq të familjes u mblodhën në... »

KPA, shqetësim për pezullimin e Regjistrimit në Maqedoninë Veriore

Kongresi Panshqiptar Amerikan bisedon me udhëheqësin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Z. Ali Ahmeti E hënë, 3 maj 2021 –... »

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) përgëzon Partinë Socialiste të Shqipërisë dhe Kryeministrin Edi Rama për Fitoren në Zgjedhje

E Enjte, 29 Prill 2021 – Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) përgëzon Partinë Socialiste të Shqipërisë dhe Kryeministrin Edi Rama për... »

SHQIPTARJA E MADHE PATRIOTE, ZONJA LUME M. JUKA

(Në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta). Nga Eduard M. Dilo Një vit më parë ndërroi jetë  Zonja Lume M.... »

Zyrtarë të Bashkisë së New Yorkut në iftarin e xhamisë shqiptare në Queens

Nga Beqir SINA – New York QUEENS, NY: Këshilltari i bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Mark Gjonaj, kryetar i... »

Kongresisti Ritchie Torres, Bashkë-Kryetari i ri i Kaukusit të Çështjeve Shqiptare në Kongresin Amerikan

Nga Harry Bajraktari Miku im i mirë, kongresisti Ritchie Torres do të jetë Bashkë-Kryetari i ri i Kaukusit të Çështjeve... »

Lindje në kohën e pandemisë

Mbresa dhe emocione në ditëlindjen e parë të Santino-s Nga Gena Morina Bajrami Çdo lindje fëmijë është një triumf i... »

Një delegacion i “Vatrës” angazhohet për zgjedhje të lira e të ndershme në Shqipëri

Tiranë, 20 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka pritur sot një delegacion të kryesisë së Organizatës Panshqiptare... »

Koncert me artistë të komunitetit dhe ndihmë për rigjedhjen të Këshilltarit shqiptaro-amerikan Vedat Gashi

Në 24 prill, shqiptarët, dashamirësit e muzikës shqiptare dhe mbështetës të Këshilltarit të Komunës, Vedat Gashi do të kenë mundësinë... »

KOHA PËR NDRYSHIM

Biznesmenë, investues dhe aktivistë shqiptaro-amerikanë i bëjnë thirrje popullit shqiptar të hapë një kapitull të ri historik, për Shqipërinë, me... »

U shënua në Nju Jork 110 vjetori i Kryengritjes së Malësisë së Madhe

I jepet mbështetje Nik Gjeloshaj, i akuzuar për kryerje të veprës penale, thirrje për rezistencë, nga Mark Gjonaj, kryetar i... »

Kongresi Panshqiptar Amerikan zhvillon takim me përfaqësues të DASH për vaksinat

Përfaqësuesit e Kongresit Panshqiptar Amerikan ka zhvilluar takim me 5 zyrtarë nga Departamenti i Shtetit pas një kërkese që organizata... »

KMSH nënshkruan kontratat për rindërtimin me bashkësitë islame të diasporës

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë nënshkruan kontratën e bashkëpunimit për rindërtim me Bashkësitë Islame të Diasporës. Kontrata është nënshkruar midis; -H.... »

Gjurmë të një mësueseje letërsie në Tiranë

(Përjetime të një gjimnaziteje nën diktaturë) Të shumtë janë mësuesit që kemi pasur në jetën tonë, por të pakët janë... »

Një shqiptaro-amerikan në rubrikën Forbes 30 Nën 30

Egzon Gashi zgjidhet nga revista prestigjioze për punën e tij në ndihmë të arsimit në Kosovë Nga Beqir Sina Duke... »

Vaksina COVID-19: Shteti i New York-ut u flet shqiptarëve edhe në gjuhën shqipe

Nga Beqir SINA Brooklyn, NY: Në kohën kur Nju Jorku vazhdon të “përjetojë” rrezikun që ka nga Covid-19, një vemendeje... »

New York: Vaksinimi për komunitetin shqiptar në Qendrën Kulturore Islamike Shqiptare në Staten Island

Një nga 18 pikat e vaksinimit të instaluara nga shteti do të hapet të enjten në Qendrën Kulturore Islamike Shqiptare... »

U ZGJODH KRYESIA E RE E SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE SHQIPTARO-AMERIKANË

(Mëhill Velaj u rizgjodh kryetar, dr. Yllka Filipi nënkryetare dhe Veneta Çallpani sekretare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë) Nga Adnan Mehmeti, Presidenti... »

New Jersey : Shënohet 20 Vjetori i Fondit “Liria Kombëtare”

Ish-drejtues, themelues të Fondit Liria Kombëtare, protagonistë e veprimtarë të këtij fondi, si dhe aktivistë të dalluar të komunitetit, u... »

Koordinimi në SHBA nëpërmjet PAAC: Regjistrimi i popullsisë së Maqedonisë së Veriut

Me iniciativë të PAAC (Pan-Albanian American Congress, Kongresi PanShqiptaro-Amerikan, https://www.thepaac.org) do të organizohen takime koordinuese virtuale çdo të Dielë duke... »

New York: Marko Kepi, zyrtarisht kandidat për Këshillin Bashkiak

Zgjedhjet fillestare do të mbahen më 22 qershor 2021  Nga Beqir Sina Marko Kepi po kandidon zyrtarisht, këtë radhë për... »

Shoqata Atdhetare Dibra – Thirrje shqiptarëve të diasporës për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Zyra është e hapur çdo ditë (6pm-9pm) për të ndihmuar me regjistrimin e komunitetit shqiptar Nga Beqir Sina REGJISTROHU :... »