KOMUNITET - ILLYRIA - Page 9 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 9

Letër Presidentit Biden në 22 vjetorin e nisjes së sulmeve të NATO-s

Nga ushtarët shqiptaro-amerikanë të Batalionit Atlantiku – UÇK-së Amerikës, drejtuar President Joseph Biden Letra e ish luftëtarve shqiptaro-amerikanë të inkuadruar... »

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) uron Qeverinë Kurti

E Martë, 23 Mars 2021 – Kongresi Pan-Shqiptar Amerikan (KPA) uron popullin e Kosovës dhe përfaqësuesit e saj në Parlament... »

SHBA të ndihmojë mëmëdheun e Nënë Terezës me vaksina

Letër e Televizionit të Shqiptarëve të Amerikës drejtuar  Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës      Joseph R. Biden Jr. I... »

Përcillet me lot e krenari bashkëpatrioti, Shaqir Gashi

Miq e aktivistë iu bashkuan familjes ditën e dielë për t’i dhënë lamtumirën bashkatdhetarit e patriotit të shquar shqiptaro-amerikan, Shaqir... »

Lamtumirë Shaqir Gashi, një nga nismëtarët e lobimit modern shqiptaro-amerikan

Bashkëthemelues dhe një nga mbështetësit vendimtarë financiarë të Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane Nga Ruben Avxhiu Shaqir Gashi, një nga paraprirësit e... »

Shërbimet funerale dhe lamtumira e fundit për atdhetarin Shaqir Gashi

Si ju kemi bërë të ditur ka ndërruar jetë dje në SHBA, veprimtari i shquar i komunitetit tonë, Shaqir Gashi.... »

KPA dhe Kamberi takohen për të diskutuar racizmin në Serbi

Drejtorët e Bordit të Kongresit Panshqiptar Amerikan (KPA) u takuan me z. Shaip Kamberi, kryetar i PVD-së dhe deputet i... »

Themelohet Këshilli Koordinues i Mërgatës Shqiptare në Botë – uron pavarësinë e Kosovës

Me rastin e 13 vjetorit te Shpalljes së  Republikës së  Kosovës  – shtet i pavarur dhe sovran, Këshilli Koordinues i... »

Themelohet në New York, Mërgata Shqiptare në Botë

Me rastin e 13 vjetorit te Shpalljes së  Republikës së  Kosovës  – shtet i pavarur dhe sovran, Këshilli Kordinues i... »

“Djemtë e Dibrës” në Amerikë: Edhe 100, Shpëtim Toska! – Legjenda Jonë!

Nga Beqir SINA – New York Një grup i të rinjëve dibranë në Brooklyn, New York, të thirrur “Djemtë e... »

AADLC sjell tri të shtuna të gjuhës shqipe në Konferencën Virtuale mbi mësimin online

Marjana Bulku NEW YORK – Konferenca virtuale mbi metodat e mësimit online organizuar nga Drita Gjongecaj, drejtuese e Albanian American... »

Ndërroi jetë Skënder Ghilaga, inxhinieri shqiptar që la gjurmë pothuajse në të gjitha ndërtesat e famshme moderne në Manhattan

Nga Ruben Avxhiu Skënder Ghilaga, një nga figurat më të shquara të komunitetit shqiptar në SHBA ka ndërruar jetë në... »

Ndërron jetë shqiptari që la gjurmë në të gjitha ndërtesat e famshme moderne në Manhattan

Nga Ruben Avxhiu Skënder Ghilaga, një nga figurat më të shquara të komunitetit shqiptar në SHBA ka ndërruar jetë në... »

NDAHET NGA JETA SOTIR PANI, NJERIU QE DESHI MEGJITHË SHPIRT DARDHËN DHE SHQIPËRINË

 “Jeta është e gjatë kur është e plotë. Le ta masim jetën me veprat dhe jo me kohën” (Seneka) Nga... »

Një vit ndryshe për organizatën dy-gjuhësore AADLC dhe shkollën shqipe Children of the Eagle

New York, dhjetor 2020 – Viti që po lëmë pas ka qenë me shumë sfida edhe për organizatwn tone ashtu... »

Ideja gjeniale e një shqiptari në New York

Revista e shquar amerikane e biznesit, “Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan Premtim Gjonabalaj, në listën e çmuar 30 Nën 30... »

Ndërroi jetë Dr. Ramadan Xhema, loboi për Kosovën dhe Çështjen Shqiptare në SHBA

Ishte vëllai dhe bashkëpunëtor i aktivistit dhe bamirësit të shquar Jim Xhema Dr. Ramadan Xhema ndërroi jetë sot, në 8... »

Gëzuar festën kombëtare në “Folenë e Shqiponjës” në SHBA

Dhjetëra bashkëkombas u mblodhën këtë vit me rastin e Ditës së Flamurit për të festuar në Vreshtarinë “Aquila’s Nest Vineyards”... »

35 vjet më parë Dom Pjetër Popaj u bë prifiti i parë shqiptar i shuguruar në New York

Nga Tonin Mirakaj 35 vjet me pare, me 16 Nëntor 1985, i perndershmi Dom Pjeter Popaj u Shugurua Meshtar ne... »

SHBA: Krenari shqiptare në Lincoln, Nebraska

Nga Ruben Avxhiu Një tjetër bashkatdhetar në SHBA që shpalos me krenari flamurin shqiptar kudo që shkon. Ai është Besim... »

Vreshtaria “Foleja e Shqiponjës”, një kënd i bukur i universit shqiptar në SHBA

Neviana dhe Ardiani kanë krijuar një biznes që prodhon verëra, të frymëzuara nga simbole shqiptare dhe histori të mitologjisë së... »

Kujdes maksimal që t’i japim kohë shkencës për finalizimin e vaksinës

Intervistë me Dr. Pashko Rr Camaj, drejtor i lartë në zyrën e shëndetit dhe sigurisë në Metropolitan Transportation Authority dhe... »

Flamuri kuqezi edhe në North Dakota

Nga Ruben Avxhiu Shqiptarët janë vendosur në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Mirëpo, sa prej jush e... »

DOM ANTON KÇIRA ME NJË INTERVISTË NDRYSHE

INTERVISTOI: LEONORA LAÇI Kjo intervistë e realizuar me dom Anton Kçirën, vjen pikërisht në kohën, që ai ka kaluar 50... »

Mësimi i shqipes, në diasporë: Seminari i tretë me pjesëmarrje nga tre kontinente

Seminari i tretë “Arritje dhe perspektiva të mësimit të gjuhës shqipe në Diasporë” me organizatore dhe iniciuese Shkollën “Children of... »

LAMTUMIRË, SULEJMAN GASHI

Harry Bajraktari Me pikëllim të thellë mora lajmin e hidhur për vdekjen e gazetarit dhe publicstit Sulejman Gashi, i cili... »

Ndërron jetë Sulejman Gashi, një nga redaktorët themelues të gazetës “Illyria”

Sot, më 11 shtator 2020 ndërroi jetë gazetari i njohur shqiptaro-amerikan, Sulejman Gashi. I ndjeri ishte një nga themeluesit e... »

Vdiq Charles Caruso, ish-redaktor i gazetës “Illyria”

Ish-redaktori i gazetës shqiptaro-amerikane “Illyria”, Charles Caruso, vdiq në 7 gusht, në New York City. Ai ishte 86 vjeç. Caruso... »

Refugjatja nga Kosova që u bë oficere e lartë e ushtrisë amerikane

Valdete Mehanja është nderuar me Çmimin e Trashëgimisë Amerikane (American Heritage Award) dhe po stërvitet për t’u bërë pilote helkopterësh... »

Në kujtim të patriotit Tahir Kerrnaja dhe përpjekjeve për njohjen e çështjes së Kosovës dhe viseve shqiptare në Ballkan

(Me rastin e 18 vjetorit të vdekjes) Nga: Drita Gjongecaj Shtator 2020 Më 4 shtator mbushen 18 vjet që kur... »