HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA

Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në parkun e Gërmisë në Prishtinë

Prishtinë, 2 korrik 2022 – Festivali i muzikës Sunny Hill pritet të mbahet në fillim të muajit gusht në Parkun... »

Udhëtim

Astrit Lulushi Emrat e 50 Shteteve të Bashkuara të Amerikês janë po aq të ndryshëm sa edhe banorët dhe historitë... »

Akad. Shaban Sinani: “Moj e bukura More”: këngë ritual apo këngë atdhetare

  -Në kumtesën që prezantoi në konferencën ndërkombëtare që u mbajt më 20 dhe 21 qershor 2022 në Napoli (“Napoli,... »

Rritet numri i vizitorëve në parqet arkeologjike në Shqipëri

Tiranë, 19 qershor 2022 – Në Parqet Arkeologjike në Shqipëri ka nisur të rritet numri i turistëve pas një periudhe... »

Thoma Simaku: Profesor i Kompozicionit për një vit në SHBA

Kompozitori i njohur shqiptar do të shkëputet përkohësisht nga baza e tij në Universitetin e York-ut në Angli për t’u... »

Përzgjidhet Abetarja e përbashkët e Kosovës dhe Shqipërisë

Prishtinë, 7 qershor 2022 – Shtëpitë botuese “Dukagjini” nga Kosova dhe “Pegi” nga Shqipëria, janë fituese të konkursit për botimin... »

“Rusët po vijnë”, libri më i ri i studiuesit Shaban Murati

Tiranë, 3 qershor 2022 – Studiuesi i njohur i diplomacisë rajonale dhe ndërkombëtare, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë... »

Një botim me vlerë të shumfishtë mbi trajtimin e çështjes së Kosovës në Francë

(Reçension për librin e Akademik Muhamet Kullashit “Çështja e Kosovës në hapësirën publike të Francës”, botim i Akademisë së Shkencave... »

Restaurohet kisha ku është mbajtur Kuvendi i Arbërit

Tiranë, 29 maj 2022 – Në fshatin Mërqi të Lezhës ka nisur puna për restaurimin e Kishës ku në vitin... »

PETRAQ RISTO KA IKUR LARG

(Meditim pas leximit të vëllimit poetik ANKIMI I LUÇIFERRIT, 2020.) VERI TALUSHLLARI Shqipërisë nuk i kanë munguar poetët. Poetët me... »

Shqipëria në Sallonin Ndërkombëtar të Librit në Torino

Stenda e Shqipërisë në edicionin e vitit 2022, që konsiderohet nga organizatorët si më i madhi i të gjitha kohërave,... »

“Ndezja e cigares” – një foto e rrallë e dy barinjëve, nga viti 1956

Nga Qerim Vrioni Koha dhe vendi     Ka ndodhur edhe që ndezja e cigares (apo çibukut) një të panjohuri, të... »

LIBRI NË MËRGIM, DEKORIMI, MARRËDHËNIE DHE MIRËNJOHJE…

Nga Visar Zhiti Erdhi “Albanica”, nr. 13, revista e shqiptarëve të Rumanisë,që posta nga përtej oqeanit e sillte për në... »

Në Tiranë promovohet libri “Legjislacioni bazik antisemitik i Mbretërisë Bullgare”

Tiranë, 24 prill 2022 – Në ditën e dytë të Panairit mbarëkombëtar të librit akademik dhe shkencor organizuar nga  Akademia... »

Komuna arbëreshe Frascineto i jep Metës titullin “Gjergj Kastrioti Skënderbeg”

Kryekomunarin e Frascinetos në Italinë jugore, Angelo Catapano, presidenti Ilir Meta e falenderoi duke i premtuar se titulli e motivon... »

Meta në Frascineto: Një nga katundet më të bukur arbëreshë të Kalabrisë!

Presidenti tha se në këtë katund arbëresh spikat mikpritja tradicionale shqiptare Knid Ndrenika Presidenti Ilir Meta po vazhdon vizitën tek... »

Fytyra e përgjakur e ukrainases Olena Kurilo, motiv i piktores amerikane me origjinë ruse

Los Anxhelos, 18 prill 2022 – Fotografitë e fytyrës së përgjakur të Olena Kurilos janë bërë simbol i sulmit të... »

Pertefe Donmori Leka “ Një jetë… disa histori”

Zonja Pertefe Leka do të marrë çmimin Nëna e Vitit 2022 nga organizata e grave shqiptaro-amerikane Motrat Qiriazi, ne Festën... »

Ekspozitë kushtuar viktimave të përdhunimeve gjatë luftës në Kosovë

Prishtinë, 14 prill 2022 – Një ekspozitë me piktura të vendosura në oborrin e presidencës së Kosovës synon të nxjerrë... »

Vepra e shqiptaro-amerikanes në qendrën Rockefeller të Nju Jorkut

»

Sopranoja shqiptare Ramona Tullumani në koncert në Carnegie Hall

Nju Jork, 2 prill 2022 – Sopranoja shqiptare Ramona Tullumani ngjitet në skenën e sallës historike të koncerteve në Nju... »

Filmi “CODA” e fiton çmimin Oscar për filmin më të mirë

Hollywood, 28 mars 2022 – Drama “CODA” që tregon për sfidat e një familjeje shurdhmemecësh e ka fituar çmimin Oscar... »

Në Prishtinë u promovuan dy botime të Oliver Jens Schmitt dhe Eva Anne Frantz

Prishtinë, 22 mars 2022 – Të martën në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës në Prishtinë u bë promovimi... »

DOLI NGA SHTYPI LIBRI EPOSI I KRESHNIKЁVE NЁ BALLKAN

(Zymer Ujkan Neziri, Studime për folklorin, IV, Eposi |i Kreshnikëve në Ballkan: Indeksi i Projektit E5, 2012-2016. Dëshmi dokumentare për... »

AI NUK IKËN, DO TË QËNDROJË NË UKRAINË. ËSHTË LUFTA PËR EUROPËN…

– 7 pyetjet e poetit Dmytro Chystiak – Nga Visar Zhiti           Ai nuk ikën, do të qendrojë në Ukrainë.... »

I përjetshëm kujtimi i veprës së Fan S. Nolit

Fort Lauderdale është qytet në shtetin e Floridës, 45 milje në veri të Miamit. Qyteti ka një popullsi prej 180... »

Never Forget !

Leonora Laçi Rasti Ukrainës është një shembull dëshmues se sa të rrezikuar jemi dhe të pasigurt në shekullin që jetojmë.... »

Ambasadorja e Izraelit e vlerëson punën e ITSHKSH për hulumtimin e holokaustit

Shkup, 10 mars 2022 – Ambasadorja e Izraelit në Belgjikë dhe Luksemburg, Simone Frankel, e vizitoi të mërkuren Institutin e... »

Albanologu rus Rusakov: Lufta e Rusisë në Ukrainë është luftë kriminale

Shën Petersburg (Rusi), 3 mars 2022 – Alexander Rusakov, profesor në Katedrën e Gjuhës Shqipe në Universitetin e Shën Petërsburgut... »

Një emër kumbues, një njohje nga larg

Në nderim të shkrimtares Eglantina Mandia (2 dhjetor, 1936 – 11 shkurt, 2022), e cila para disa ditësh u nda... »