HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA - Page 2

NJË PIETA SHQIPTARE

(Rreth studimit “Pikëllim në një foto të vjetër” të Qerim Vrionit) Studimi “Pikëllim në një foto të vjetër” i fotografit... »

“APOCALYPTICA” e Arton Humollit shpallet “Fotografia më e mirë e vitit” në NEW YORK NIL GALLERY

Thënia se fotografia flet më shumë se një mijë fjalë, këtyre ditëve u vërtetua edhe në Galerinë Nile të Nju... »

Institucionalizohet bashkëpunimi mes ITSHKSH dhe Shtëpisë Botuese “Drita”

Shkup, 13 janar 2022 – Sot në Shkup është nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në mes të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore... »

Robert Ndrenika rrëfen dy histori të veçanta të tij në diktaturë

Tiranë, 9 janar 2022 – Aktori i njohur Robert Ndernika, i cili pritet të festojë së shpejti 80-vjetorin e lindjes,... »

Njerëzit si Fahrije Hoti e ndërtojnë, e çojnë përpara vendin

Reflektim Ka kohë që kam dëgjuar për historinë e dhimbshme të Fahrije Hotit, një grua nga Krusha e Madhe që... »

“Zgjoi” hyn në listën e ngushtë të filmave që do të nominohen për “Oscar”

Një lajm shumë i bukur vjen në Kosovë në prag të festave të fundvitit. Filmi “Zgjoi” i regjisores Bletra Basholli... »

Kolosi i letërsisë shqipe shëtit nëpër rrugët e vendlindjes së tij, Gjirokastrës

Tiranë, 19 dhjetor 2021 – Gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare është rikthyer në Gjirokastër, në qytetin ku lindi 85... »

Ndahet nga jeta Pavle Deshpali – dirigjent, kompozitor e instrumentist arbëresh

Zagreb, 17 dhjetor 2021 – Pavle Deshpali, dirigjent, kompozitor e instrumentist i shquar me origjinë arbëreshe është ndarë nga jeta... »

“Foto që nuk mund të bëhen më”

Në Tiranë, studiuesi i njohur i fotografisë shqiptare, Qerim Vrioni, sapo ka botuar një album me foto portrete të autorëve... »

Filmi “Quo vadis, Aida?”, më i miri në Evropë

Berlin, 12 dhjetor 2021 – Filmi “Quo vadis, Aida?”, i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbaniq, është shpallur filmi... »

Në Prishtinë dhe Tetovë u promovuan librat e ambasadorit Shaban Murati

Në Prishtinë u promovuan dy librat e rinj të diplomatit dhe studjuesit Shaban Murati “Vetëvrasja diplomatike e Kosovës dhe e... »

Në Prishtinë dhe Tetovë promovim i librave të Shaban Muratit

Në Prishtinë u promovuan dy librat e rij të diplomatit dhe studjuesit Shaban Murati “Vetëvrasja diplomatike e Kosovës dhe e... »

Ndahet nga jeta aktorja e njohur Edi Luarasi

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Zi në botën e artit në Shqipëri. Aktorja e njohur Edi Luarasi u nda nga... »

Les relations entre l’Albanie et l’Italie de 1920 à 1934

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Ambasadori Arben Cici boton në frëngjisht librin e tij “Marrëdhëniet shqiptaro-italiane në vitet 1920-1934 (... »

Visar Zhiti rrëfen ditët e internimit

 “Ndiej nevojën e një rrëfimi, si në kishë, i gjunjëzuar para ikonës… së tim biri. Ai nuk do të më... »

INDIVIDI I PËRGJEGJSHËM – THELBI I SHOQËRISË SË LIRË

(Vlerësime për romanin “Përjetësi pa kohë” të Robert Martikos) Thanas L. Gjika           Në panairin e librit në Tiranë shkrimtari... »

Nobelisti Orhan Pamuk rrezikon të dënohet me burg, akuzohet për fyerje ndaj Turqisë

Shkrimtari i madh turk, Orhan Pamuk, fitues i çmimit Nobel në Letërsi, po hetohet nga shteti turk për “fyerje” të... »

Një vështrim i thellë, shumështresor e kritik, për arsimin në Kosovë

(Reçension për librin e Azem Azemit “REFLEKSIONE ARSIMORE 2 – Kështu nuk qeveriset me arsimin në Kosovë”, botim i ZERO... »

Bardhyli: Duhet një ligj i ri për të mbrojtur shqipen

Tiranë, 20 nëntor 2021 – Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli, ka thënë se gjuha shqipe... »

Ndahet nga jeta shkrimtari e dramaturgu Fadil Kraja

Tiranë, 18 nëntor 2021 – Ndërron jetë nëmoshën 90-vjeçare shkrimtari e dramaturgu i njohur shqiptar, Fadil Kraja. Lajmin e hidhur... »

Albanologë nga Tirana, Prishtina e Shkupi angazhohen për strategji të përbashkët veprimi

Shkup, 14 nëntor 2021 – Pas Shkodrës, Shkupi sot në vigjilje të “Ditëve të Alfabetit”mblodhi albanologët shqiptarë në përpjekjen për... »

Doli nga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Hivzi Islamit dhe Arsim Ejupit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Këto ditë dol inga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Akademik Hivzi Islamit dhe Prof.Dr Arsim... »

Ambasadori britanik në Kosovë do ta përkthejë librin e Vlora Nikqit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Autorja e librit “Kangë Popullore Erotike”, Vlora Nikçi, ka njoftuar se ky libër i saj... »

Në Tuz, mbahet shfaqja për fëmijë “Hirushja”

Më 12 nëntor, në QKI “Malësia” në Tuz, nën organizimin e komunës së Tuzit, Teatri i fëmijëve nga Ulqini, prezantojë... »

Botohet vëllimi i gjashtë i veprës së Midhat Frashërit

Tiranë, 12 nëntor 2021 – Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” publikoi sot në Tiranë vëllimin e gjashtë të veprës... »

Vendoset shtatorja e Skënderbeut në qytetin arbëresh Contessa Entellina

Mesazhi nga presidenti Ilir Meta, i cili mori pjesë në ceremoni Knid Ndrenika Presidenti Ilir Meta tha se ndihej “thellësisht... »

Filmi “Zgjoi” po shfaqet në Nju York

Nju Jork, 6 nëntor 2021 – Aktorja Yllka Gashi ka bërë të ditur se filmi “Zgjoi”, me regji të Blerta... »

Akademiku Vasil S. Tole promovon librin e ri “Banda kombëtare “Vatra”

Në Tiranë u promovua libri “Banda kombëtare “Vatra””, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akademik Vasil S. Tole, botim i... »

Në Tiranë u shfaq filmi “Katrori i Pushtetit” kushtuar lirisë së shprehjes e të medies

Tiranë, 3 nëntor 2021 – Regjisori i njohur shqiptar Robert Budina shfaqi sot në Tiranë filmin e tij të ri... »

Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Studimet për Shqiptarët në Francë”

Prishtinë, 29 tet0r 2021 – Të premten në Prishtinë i filloi punimet Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Studimet për Shqiptarët në Francë”,... »