HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA - Page 4 HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA - Page 4

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »

Edhe një jetë tjetër po ta kisha, epikës do t’ia kushtoja

Nga Ruben Avxhiu Prof. Dr. Zymer U Neziri tregon për gazetën shqiptaro-amerikane “Illyria” se si u realizua botimi nga Universiteti... »

Një bust dinjitoz për Charles Telford Erickson: Amerikanin që i kushtoi jetën Shqipërisë!

            “26 GUSHTI ËSHTË  DITA E LINDJES TIME             Gjëja që kam vlerësuar më shumë në jetë  ka qenë dhe... »

E di fare mirë ç’është euforia nacionaliste, patriotizmi mburravec e folklorik…

Pjesë nga intervista për revistën “Zëri” 1997 publikuar nga grupi në facebook “Kadare for “Nobel” Prize”     «Zëri»: Këmbëngulni... »

“Ghusti Katundit 2021”, eventi i muajit gusht ndër arbëreshët e Grecit

Në komunën Greci në Horën e Arbëreshëve po zhvillohet që prej datës 15 gusht eventi “Ghusti Katundit 2021”. Një event... »

Shqiptarët në Australi organizojnë festime në ditën e shenjtërimit të Shën Terezës

Shoqata Katolike Shqiptare, Nënë Tereza në Adelaide, Australi do të organizojë festime në ditën e shenjtërimit të Shën Terezës. Shoqata... »

Ismail Kadare, tregimi i tij “Përpara banjës” dhe tregimet REMIX të francezëve

Tre shkrimtarë francezë kanë shkruar në gjuhën e tyre tri tekste narrative remix (remix) – rikrijime, interpretime, rikombinime, përshtatje të... »

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 20 gusht 2021 – Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF),... »

PRITJA

  Nga Muç Xhepa  Hotel “Tirana”. Pritëm të ndërroheshin autobusët. Turistët holandezë përshëndeteshin me shoferin shqiptar. Bermema i kishte shëtitur... »

Kim: Kadare – njëri nga mendimtarët më të mëdhenj të Evropës

Tiranë, 14 gusht 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar si... »

“Reconciliation” shpallet filmi më i mirë i DokuFest-it

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Filmi “Reconciliation” i regjisores Marija Zidar është shpallur filmi më i mirë i edicionit të... »

VLERAT E THELLA TË LIBRIT “PIKËLLIM NË NJË FOTO TË VJETËR” TE STUDIUESIT TË FOTOGRAFISË SHQIPTARE QERIM VRIONI

Nga Robert Martiko        “PIKËLLIM NË NJË FOTO TË VJETËR” -kështu titullohet libri i fundit i studiuesit të mirënjohur të... »

Kosovë: Festivali ndërkombëtar i operës ‘Ramë Lahaj’

Me një koncert në sheshin Skënderbej në Prishtinë u përmbyll të shtunën mbrëma festivali i parë operistik në Kosovë “Ramë... »

Në Ulqin hapet Panairi i 20-të i Librit

Ulqin, 1 gusht 2021 – Në Ulqin është hapur edicioni i 20-të i Panairit të librit, ku marrin pjesë mbi... »

Akademiku shqiptaro-britanik Gëzim Alpion nderohet me ‘Medaljen Nënë Tereza’

Tiranë, 27 Korrik 2021 – Studiuesit shqiptaro-britanik Gëzim Alpion, sociolog në Universitetin e Birminghamit në Angli, i është akorduar ‘Medalja... »

VISAR ZHITI: POEZIA DREJT BURGUT

Nga Liviu Antonesei           Pas botimime së fundmi në Rumani të dy librave të shkrimtarit Visar Zhitit, atë me poezi... »

Ecja drejt së djathtës – dëshmi morale dhe mençurie

Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Thanas L. Gjika, titullohet,... »

Tre filma nga Kosova në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 22 korrik 2021 – Tre filma nga Kosova janë përzgjedhur për Festivalin e 27-të të Filmit në Sarajevë. Në... »

Zbulohet në Bosnjë një rrugë nga lashtësia romake

Sarajevë, 18 korrik 2021 – E zbuluar kohët e fundit, një rrugë e lashtë romake e “fshehur” në malet veri-lindore... »

Botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi

Tiranë, 18 korrik 2021 – Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq... »

Kur John Belushi shkoi në Shtëpinë e Bardhë

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1976, ishte rregulluar që emisioni i përjavshëm satirik, “Saturday Night Live” (Drejtpërdrejt Natën e Të... »

Në Përmet nisin gërmimet arkeologjike, besohet se gjenden varreza mesjetare

Tiranë, 16 korrik 2021 – Arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore nisën të premten në Përmet përgatitjet për gërmime... »

Rikthimi i Fadil Berishës, ekspozitë me modelen Ina Dajçi

Fotografi i njohur shqiptar në SHBA është rikthyer në Shqipëri. Arsyet na i tregon Jetona Koçibelli.   Koçibelli: Fadil, jam... »

Përcillet me nderime poeti Uran Kostreci, i burgosur politik i diktaturës komuniste

Tiranë, 13 korrik 2021 – Në Tiranë, u përcoll sot me nderime nga qindra qytetarë për në banesën e fundit... »

Uran Kostreci

Fotografia dhe teksti nga Qerim Vrioni       Te Bar “Piazza” më ke thuajse çdo ditë-më tha Uran Kostreci (Korçë, 1938)... »

Ardian KLOSI (9 korrik 1957 – 26 prill)

NUK E KAM FRIKË VDEKJEN, VETËM SE DO DOJA TË MOS ISHTE E DHUNSHME

(In memoriam: Ardian KLOSI) Intervistë me Mustafa Nanon  1. Zoti ekziston, mund të ekzistojë, duhet të ekzistojë apo nuk ekziston?... »

Modeli i pemës

Astrit Lulushi Në gjuhësinë historike, modeli i pemës është shprehje e evolucionit të gjuhëve, i ngjashëm me konceptin e pemës... »

HISTORIA E LETËRSISË SHQIPE NË RUMANI – KRYEPUNË E DR. LUAN TOPÇIUT…

  “Sot ka dalë nga shtypshkronja libri im më i ri: “Istoria Literaturii Albaneze, de la origini până în prezent”... »

Filmi “Pa vend” e përfaqëson Kosovën në Festivalin e Kanës

Prishtinë, 19 qershor 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda, do të garojë për... »

Zbulohet portreti origjinal i Skënderbeut nga Gentile Belini, pikturuar në vitin 1467

Studiuesi Fotaq Andrea, autor i album-antologjisë “Skënderbeu, Heroi Kombëtar shqiptar”, së bashku me antikuarin Dritan Muka, Kanada, kanë njoftuar ditët... »