HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA

NË VILËN E DIKTATORIT RUMUN DHE POEZIA IME PER POETIN UKRAINAS DMYTRO CHYSTIAK…

– Nga Visar Zhiti – – Do të shkojmë në vilën  e Çausheskut. – Të diktatorit? – Po. – Po... »

1924: Rrëfimi ekskluziv i arkeologut Léon Rey mbi zbulimet e para të misionit arkeologjik francez në Apolloni (Foto)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Qershor 2022 “Je sais tout” ka botuar me 15 tetor 1924, në faqen n°49, rrëfimin... »

Dokumentar për Bilal Xhaferrin me rastin e Javës Çame

Beqir SINA – Tiranë Në kuadër të Javës Çame, dje në ditën e dytë të saj u shfaq  filmi dokumentar... »

Akad. Shaban Sinani: “Moj e bukura More”: këngë ritual apo këngë atdhetare

  -Në kumtesën që prezantoi në konferencën ndërkombëtare që u mbajt më 20 dhe 21 qershor 2022 në Napoli (“Napoli,... »

Rritet numri i vizitorëve në parqet arkeologjike në Shqipëri

Tiranë, 19 qershor 2022 – Në Parqet Arkeologjike në Shqipëri ka nisur të rritet numri i turistëve pas një periudhe... »

Drejtoi rezistencën e armatosur në Veriun e Shqipërisë kundër regjimit, veprimtari përkujtimore për Mark Gjomarkun 

Nga Beqir SINA LEZHË Shoqata e Intelektualëve ” Trojet e Arbrit “Asociacioni: L`association Royaume Du Soleil dhe Forumi i të... »

Përzgjidhet Abetarja e përbashkët e Kosovës dhe Shqipërisë

Prishtinë, 7 qershor 2022 – Shtëpitë botuese “Dukagjini” nga Kosova dhe “Pegi” nga Shqipëria, janë fituese të konkursit për botimin... »

EKSPOZITË PERSONALE, ME AKUARELE, E PIKTORIT SHQIPTARO-AMERIKAN, SERGIO BITICI

            Me 8 të qershorit 2022, ora 18.00-20.00, në Restaurant Piano Bar Piazza në Tiranë (Sheshi “Harry Truman”. Rruga “Dedë... »

“Rusët po vijnë”, libri më i ri i studiuesit Shaban Murati

Tiranë, 3 qershor 2022 – Studiuesi i njohur i diplomacisë rajonale dhe ndërkombëtare, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë... »

Një botim me vlerë të shumfishtë mbi trajtimin e çështjes së Kosovës në Francë

(Reçension për librin e Akademik Muhamet Kullashit “Çështja e Kosovës në hapësirën publike të Francës”, botim i Akademisë së Shkencave... »

Restaurohet kisha ku është mbajtur Kuvendi i Arbërit

Tiranë, 29 maj 2022 – Në fshatin Mërqi të Lezhës ka nisur puna për restaurimin e Kishës ku në vitin... »

In Memoriam: Ernest KOLIQI (1903 – 1975)

“As zemra s’duhet të punoj vetëm për mua, por për të mirën e popullit tim dhe të atdheut…”. (Ernest Koliqi)... »

“Ndezja e cigares” – një foto e rrallë e dy barinjëve, nga viti 1956

Nga Qerim Vrioni Koha dhe vendi     Ka ndodhur edhe që ndezja e cigares (apo çibukut) një të panjohuri, të... »

LIBRI NË MËRGIM, DEKORIMI, MARRËDHËNIE DHE MIRËNJOHJE…

Nga Visar Zhiti Erdhi “Albanica”, nr. 13, revista e shqiptarëve të Rumanisë,që posta nga përtej oqeanit e sillte për në... »

DILOIADA-BALADË PËR TMERRIN PA FUND

(Pikëpamje për poemën-baladë  të tmerrit pa fund : “DILOIADA” të autorëve Jorgo S. Telo  Eduard M. Dilo) Nga Tonine Hido, studiuese, “Mësuese... »

Në Tiranë promovohet libri “Legjislacioni bazik antisemitik i Mbretërisë Bullgare”

Tiranë, 24 prill 2022 – Në ditën e dytë të Panairit mbarëkombëtar të librit akademik dhe shkencor organizuar nga  Akademia... »

Fytyra e përgjakur e ukrainases Olena Kurilo, motiv i piktores amerikane me origjinë ruse

Los Anxhelos, 18 prill 2022 – Fotografitë e fytyrës së përgjakur të Olena Kurilos janë bërë simbol i sulmit të... »

Pertefe Donmori Leka “ Një jetë… disa histori”

Zonja Pertefe Leka do të marrë çmimin Nëna e Vitit 2022 nga organizata e grave shqiptaro-amerikane Motrat Qiriazi, ne Festën... »

Ekspozitë kushtuar viktimave të përdhunimeve gjatë luftës në Kosovë

Prishtinë, 14 prill 2022 – Një ekspozitë me piktura të vendosura në oborrin e presidencës së Kosovës synon të nxjerrë... »

Vepra e shqiptaro-amerikanes në qendrën Rockefeller të Nju Jorkut

»

Sopranoja shqiptare Ramona Tullumani në koncert në Carnegie Hall

Nju Jork, 2 prill 2022 – Sopranoja shqiptare Ramona Tullumani ngjitet në skenën e sallës historike të koncerteve në Nju... »

Filmi “CODA” e fiton çmimin Oscar për filmin më të mirë

Hollywood, 28 mars 2022 – Drama “CODA” që tregon për sfidat e një familjeje shurdhmemecësh e ka fituar çmimin Oscar... »

Në Prishtinë u promovuan dy botime të Oliver Jens Schmitt dhe Eva Anne Frantz

Prishtinë, 22 mars 2022 – Të martën në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës në Prishtinë u bë promovimi... »

Naim Frashëri

 Poet i madh kombëtar, mendimtar, edukator, mësues dhe ndërgjegje e kombit, këngëtar i madh i lirisë së atdheut dhe i... »

Poezi me fytyrë Hëne dhe bukuri Zanash

Rreth librit: “Arti i fjalës” me autorin nga Kosova Idriz Çelaj Nga Keze Kozeta Zylo Arti është palca e jetës,... »

AI NUK IKËN, DO TË QËNDROJË NË UKRAINË. ËSHTË LUFTA PËR EUROPËN…

– 7 pyetjet e poetit Dmytro Chystiak – Nga Visar Zhiti           Ai nuk ikën, do të qendrojë në Ukrainë.... »

Never Forget !

Leonora Laçi Rasti Ukrainës është një shembull dëshmues se sa të rrezikuar jemi dhe të pasigurt në shekullin që jetojmë.... »

Ambasadorja e Izraelit e vlerëson punën e ITSHKSH për hulumtimin e holokaustit

Shkup, 10 mars 2022 – Ambasadorja e Izraelit në Belgjikë dhe Luksemburg, Simone Frankel, e vizitoi të mërkuren Institutin e... »

Albanologu rus Rusakov: Lufta e Rusisë në Ukrainë është luftë kriminale

Shën Petersburg (Rusi), 3 mars 2022 – Alexander Rusakov, profesor në Katedrën e Gjuhës Shqipe në Universitetin e Shën Petërsburgut... »

Përshpirtëria e Nënës Tereze  (25 – vjetori i vdekjes) 

PËRGATITNI UDHËN ZOTIT  “Kthehuni se u afrua Mbretëria e qiellit”… Zëri i Atij që bërtet në shkreti: përgatitni udhën Zotit,... »