HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA

7 vjet nga vdekja e “Donikës” së filmit “Skënderbeu”, aktores Besa Imami

Aktorja e njohur e skenës shqiptare Besa Imami  si sot më 21 shtator 2014 u nda nga jeta pas një... »

Filmi kosovar “Pa vend” e fiton çmimin kryesor të festivalit në Toronto, kualifikohet për Oscar

Toronto, 19 shtator 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, e ka fituar çmimin... »

Më në fund, tre Yje Michelin për restorantin Noma të Rëne Rexhepit

Restoranti i famshëm “Noma” i mjeshtrit të kuzhinës, Rëne Rexhepi (René Redzepi) në Kopenhagë të Danimarkës ka marrë më në... »

Libri i Rexhep Ismajlit ”Për historinë e gjuhës shqipe”, vepër kulmore në fushë të albanologjisë

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, u paraqit libri i... »

Ermonela Jaho në skenën e TKOB: “Këtu filloi ëndrra ime…”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho ka interpretuar në skenën e Teatrit Kombëtar të... »

Shkolla Shqipe në Patra vlerësohet me titullin “Mirënjohje e qytetit”

Shkolla Shqipe në Patra të Greqisë është vlerësuar me titullin “Mirënjohje e qytetit” dhënë nga Bashkia e qytetit të Elbasanit,... »

Shqipëria dërgon tekste shkollorë shqip për diasporën në 10 shtete

Qendra e Botimeve për Diasporën në bashkëpunim me Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme kanë nisur sot drejt Bullgarisë,... »

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »

Shqipëri: Përkujtohet 5-vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës

5 vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës nga Papa Françesku bashkoi sot një numër të madh banorësh në katedralen “Nënë... »

Grupi zviceran me solistin e njohur shqiptar gati albumin “Mount Angeles”

Këngëtari shqiptar Altin Asllani, bashkë me grupin e tij zviceran “Pablo Infernal” do të publikojnë albumin e tyre më të... »

Komuniteti Arbëresh feston edicionin e 14 -të të festivalit “Croce e Basilico”

Komuniteti Arbëresh në San Paolo Albanese, më 14 shtator do të festojë edicionin e 14 -të të festivalit “Croce e... »

Historia e vendosjes së 4 mijë shqiptarëve në qytetin Dandenong të Australisë

Qyteti  Dandenong ndodhet 32 kilometra në juglindje të Melburnit me siperfaqje prej 130 km2 dhe 166.094 banorë. Karakteristika e këtij... »

ATJONI, KULLA ILIRE, BUZËQESHJA DHE FJALËT PËR ATË…

         – Në 26 vjetorin e lindjes së Atjon Zhitit –           Atjon Zhiti, i riu nga Tirana, që u... »

Rreth 10 mijë shqiptarë jetojnë në Finlandë

Shqiptarët në Finlandë janë një komunitet aktiv, me organizime kulturore, takime dhe menaxhimin e shkollave të mësimit të gjuhës shqipe.... »

Shqiptarët në Hungari: Klementinasit

Në territorin e Hungarisë, veçanërisht në pjesën jugore të Szerémség, dikur Mbretëria e Hungarisë, sot territore të Kroacisë e të... »

Kolec Çefa, studiuesi i njohur tani prehet në varret e familjes

U kthye përgjithmonë nga Tirana, në Shkodër, studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Kolec Çefa, autor i disa librave e i... »

Lamtumirë e vonuar…

Nga Albana M Lifschin  Nuk di nëse u ka ndodhur ndonjëherë që në një moment të veçantë qetësie kur je... »

Ish-sigurimsi jugosllav tregon se si rekrutoi si spiun Goran Bregoviqin

Nga Skënder Zogaj Pjesëmarrja e këngëtarit Goran Bregovit në Festën e Birrës në Korçë, jo vetëm që i hodhi hije... »

E di fare mirë ç’është euforia nacionaliste, patriotizmi mburravec e folklorik…

Pjesë nga intervista për revistën “Zëri” 1997 publikuar nga grupi në facebook “Kadare for “Nobel” Prize”     «Zëri»: Këmbëngulni... »

Arkeologjia e Prevezës dhe Papa nga Preveza

Shqiptarët kanë prodhuar personazheve të tilla të shenjta si Shën Eleutherius, Papa Klementi XI, Shën Dardani,Shën Jeronimi, Shën Ashtin. Nikopolis... »

24 gusht 1913 botohej numri i parë i gazetës “Përlindja e Shqipëniës”

Më 24 gusht të vitit 1913 doli numri i parë i gazetës “Përlindja e Shqipërisë”, gazetë, e cila mbështeti Qeverinë... »

Poeti SALVATORE QUASIMODO, Nobelist italian

– nga Visar Zhiti – …kam qenë në shtëpinë e tij, në Modica, në Sicilinë magjepse, tani ajo shtëpi është... »

MËRGATA LEGJENDARE E AMERIKËS NË FAQET E NJË LIBRI

( Shënime për librin me të njëjtin titull të Shefqet Saliut.)  VERI TALUSHLLARI Të shkruash për legjendat e shkuara, ngjarje,... »

Ndërron jetë ikona e gazetarisë shqiptare Shaban Arifaj

Lorik Arifaj gazetar i Radio Televizionit të Kosovës ka njoftuar se sot në moshën 69-vjeçare ka ndërruar jetë babai i... »

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 20 gusht 2021 – Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF),... »

Libër me vlerë të madhe, sidomos për shqiptarët

‘Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj’ Nga Arben Çokaj Frankfurt am Main, Gjermani 5 Gusht 2021 Gëzim Alpion, ‘Nënë... »

Kim: Kadare – njëri nga mendimtarët më të mëdhenj të Evropës

Tiranë, 14 gusht 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar si... »

“Reconciliation” shpallet filmi më i mirë i DokuFest-it

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Filmi “Reconciliation” i regjisores Marija Zidar është shpallur filmi më i mirë i edicionit të... »

KUR NJË ARTIST VJEN NGA BEOGRADI, MES SHQIPTARËVE…

– Nga Visar Zhiti – Erdhi në Prishtinë, shkrimtari nga Beogradi Filip David, ndër më të njohurit në Ballkan dhe... »

IPESHKVI GJON NIKOLLË KAZAZI, ZBULUESI I PARË I LIBRIT TË PARË SHQIP, “MESHARI” DHE “SHËNIMET E GJON NIKOLLË KAZAZIT” TË JUSUF BUXHOVIT

Nga Frank Shkreli Javën që kaloi, Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë dhe Radio Vatikani në gjuhën shqipe shënuan 269-vjetorin e të... »