HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 3

Javën e ardhshme mbahet “Java Kulturore Shqiptare në SHBA”

Shkup, 18 shtator 2022 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, gjatë javës së ardhshme,... »

14 intelektualë antikomunistë shkodranë në ekspozitën e Muzeut të Dëshmisë dhe Kujtesës

Shkodër, 14 shtator 2022 – Në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës, në qytetin e Shkodrës, u hap të mërkuren ekspozita... »

Shtypi gjerman për filmin “Zgjoi”: “Një manifest feminist”

Filmi i Blerta Basholli “Zgjoi” nisi javën e kaluar shfaqjen në programin zyrtar të kinemave gjermane. Filmi kosovar,i cili këtë... »

Amerikania Rose Wilder Lane dhe Malësia e Veriut

Prof. dr. Bardhosh Gaçe Mjaft nga burimet perëndimore dhe amerikane të njohjes për Shqipërinë dhe shqiptarët kanë qenë të hershme,... »

Iku albanologu e dijetari amerikan Leonard Newmark

Profesor Leonard Newmark (1929-2022) u ka bërë shërbime të rëndësishme shkencës dhe dijes, sidomos albanologjisë dhe studimeve për shqiptarët, miqësinë... »

“Një grusht dritë” mbi artin, padrejtësisht të harruar, të fotografisë

Bisedë me Qerim Vrionin, enkas për lexuesi e ExLibris    Që zhvilloj bisedë me Qerim Vrionin, nuk lipset ndonjë rast... »

Hyrje studimore për romanet Martesa e Lejlës dhe Sotiri e Mitka (3) – DOKUMENTE SHTOJCË

Nga Fotaq Andrea (VIJON NGA: http://www.illyria.com/hyrje-studimore-per-romanet-martesa-e-lejles-dhe-sotiri-e-mitkapjesa-e-dyte/) Dy romane të Jean de Kroïa “Martesa e Lejlës” dhe “Sotiri e Mitka” –... »

Në Selanik u hodh dritë mbi figurën e Gonxhe Bojaxhiut – Nënës Terezë

Selanik, 4 shtator 2022 – Në Kishën Katolike në Selanik, të shtunën përfundoi manifestimit kulturor-shkencor “DRITA E GONXHES”. Komuniteti shqiptar... »

Të internuarat e kampeve komuniste kujtojnë fëmijërinë e humbur

Regjisori Bujar Alimani ka kapur dëshmitë e grave që kaluan fëmijërinë e tyre të internuara në një kamp pune në... »

At Zef Pllumi – rrnoi me tregue atë që mësoi, përjetoi e përballoi

Dje At Zef Pllumi pat njërën prej ditëlindjeve të tij! Atë të pagëzimit si Prekë Gjekmarkaj, 28 Gusht 1924. Ai... »

PROFESOR EQREM ÇABEJ VLERESIME PËRMES KUJTIMESH

(Me rastin e 42 vjetorit të ndarjes nga jeta) Nga Thanas L. Gjika Ndjehem fatlumtur që kam pasur rastin të... »

𝙈𝙞𝙢𝙤𝙯𝙖 𝘽𝙚𝙟𝙠𝙤𝙡𝙡𝙖𝙧𝙞 𝘿𝙖𝙠𝙤, themeluese e “Mësonjëtores së parë shqipe” në Greqi

E lindur dhe rritur në Tiranë, menjëherë pasi kreu studimet në fakultetin Histori-Filologji të Universitetit të Tiranës, dega Gjuhë dhe... »

Akademia që e ndan Oskarin i kërkon falje aktores Sacheen Littlefeather, pas 50 vjetësh

Los Angeles, 16 gusht 2022 – Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, e cila ndan çmimet “Oskar”, i ka... »

Nis punimet Seminari XL Ndërkombëtar për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Prishtinë, 15 gusht 2022 – Të hënën në Prishtinë u bë hapja solemne e Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë... »

Zbulime të reja arkeologjike në qytetin antik të Antigonesë

Gjirokastër, 13 gusht 2022 – Arkeologët shqiptarë e të huaj që po gërmojnë në zonën e qytetit antik të Antigonesë,... »

BOTIMI I LIBRIT HYRJE NË GJUHËSI NGA PROF. ANASTAS DODI, NJË ARRITJE E SHËNUAR NË FUSHËN E STUDIMEVE GJUHËSORE

Kohët e fundit ka dalë nga shtypi libri Hyrje në gjuhësi i prof. Anastas Dodit, botuar nga shtëpia botuese “Naimi”,... »

PËRSHPIRTJE PËR SHPRESËN, ZONJËN E NDERUAR OSE VIRTYTIN…

Nga Visar Zhiti Ka njerëz që ikin nga kjo jetë me pikëllimin e atyre që i deshën dhe i duan... »

Vdes ylli i filmit “Grease”, Olivia Newton-John

Los Anxhelos, 9 gusht 2022 – Këngëtarja Olivia Newton-John, e cila fitoi famë botërore në rolin e Sandy-it, vajzës së... »

NGA THELLËSITË E FERRIT PASHË JEZUSIN NË KRYQ

“BURGJET…” E DOM SIMON JUBANIT – shkëmbim mesazhesh me botuesin e ri – Që libri “Burgjet e mia” i Dom... »

Dua Lipa hapi festivalin “Sunny Hill” në Prishtinë

Prishtinë, 5 gusht 2022 – Të enjten në mbrëmje në Prishtinë u hap festivali i muzikës “Sunny Hill” që organizohet... »

Në Shkodër, u nderuan dom Ndre Zadeja dhe Patër Anton Harapi

Shkodër, 27 korrik 2022 – Te varrezat katolike të “Rrmajit”, në lindje të qytetit të Shkodrës, gjatë periudhës së regjimit... »

Media si armë që të gjithë duan ta zotërojnë

Roli esencial i ofrimit të informacionit të besueshëm dhe të paanshëm, për qytetarin e interesin publik sa vjen e përballet... »

Në Prishtinë u hap Bienalja Evropiane Nomade “Manifesta”

Prishtinë, 21 korrik 2022 – Në Prishtinë të enjten, më 21 korrik, u bë hapja zyrtare e edicionit të 14... »

Fondacioni Barnes, një përjetim intim, ndryshe i artit

Philadelphia, qyteti i arteve Qyteti i Philadelphias në radhë të parë është i njohur anembanë botës si vendlindja e ShBA-ve,... »

Mbi autorësinë e romaneve “Martesa e Leilës” dhe “Sotiri e Mitka”

Romanet që janë konsideruar gabimisht të Faik Konicës Sevdai Kastrati (Vijon nga: http://www.illyria.com/mbi-autoresine-e-romaneve-martesa-e-leiles-dhe-sotiri-e-mitka/) 2. Pse Aladro Kastrioti nuk është autori... »

“Vatrani i harruar”, premiera e re ne Teatrin “A.Z.Çajupi” Korçë

Shkruar nga Teodor Laço dhe vënë në skenë nga Milto Kutali Nga Korca – Beqir SINA “VATRANI I HARRUAR” është... »

Çeku: “Europa Nostra” është e ndikuar politikisht nga Serbia

Prishtinë, 16 korrik 2022 – Ministri i Kulturës, Rinisë e Sportit në Qeverinë e Kosovës, Hajrulla Çeku, ka thënë se... »

KOHA dhe FOTOGRAFIA–rreth librit “Miq ne 50 foto” te Qerim Vrioni

Për të gjykuar rreth fotove të paraqitura në librin “MIQ NË 50 FOTO”, të studiuesit të fotografisë dhe fotografit tashmë... »

NDËRRON JETË MUZIKOLOGU I TALENTUAR SIRRI XHELADIN RROJI

Ridgefield, CT. – Ditën e Enjte, 7 korrik 2022, vdiq në Nju Jork figura e dallueme e muzikës në Shqipëri,... »

MJESHTRI I SONETEVE, QË ERDHI NGA FERRI DHE SHKOI NË PARAJSË…

– Uran Kostrecit në njëvjetorin e ikjes- Nga Visar Zhiti          Më vjen të vë titullin “Kont” tani që shkruaj... »