HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 4 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 4

Hapet shkolla në gjuhën shqipe në Bari të Italisë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar lidhur me hapjen e shkollës në gjuhën shqipe në... »

Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Studimet për Shqiptarët në Francë”

Prishtinë, 29 tet0r 2021 – Të premten në Prishtinë i filloi punimet Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Studimet për Shqiptarët në Francë”,... »

New York Times shkruan për refugjatin nga Kosova që pikturoi përjetimet nga lufta

Petrit Halilaj u bë një nga artistët më të vlerësuar të Kosovës me punë që reflekton në të kaluarën e... »

Shtëpia e Komitetit të Kosovës në Shkodër, në prag të shembjes

Shkëputja e shiritit të kujtesës, duke e rrezikuar statutusin e historik e kulturor të kësaj shtëpie, po ndodh para syve... »

Vdes regjisorja Burbuqe Berisha

Prishtinë, 27 tetor 2021 – Ka vdekur në moshën 51-vjeçare regjisorja Burbuqe Berisha. E ndjera Berisha ka lindur në Shkup.... »

Kanë thënë për At Gjergj Fishtën:

Zgjodhi dhe përgatiti për botim Anton Çefa Eqrem Çabej : “Fishta qe një bir i  vërtetë i polemit të tij... »

Vepra e Jusuf Buxhovit sfidon makinerinë për deformimin e historiografisë

Shkup, 22 tetor 2021 – Sot (e pretme) në ITSHKSH në Shkup u promovua vepra ”Maqedonia nga antika deri te... »

Mbyllet përkohësisht Galeria Kombëtare e Arteve, nis rekonstruksioni i godinës

Tiranë, 18 tetor 2021 – Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë do të mbyllet përkohësisht, pasi godina e saj do... »

“Carnegie Hall” Fillon Sezonin 2021-2022

Julika Prifti Më 6 tetor, 2021, qyteti i Nju Jorkut sikur u kthye në jetën para coranavirusit me një nga... »

Vizitë në varrezat më demokratike

Nga Julika Prifti 6 shtator 2021 – Sivjet, pas shumë vitesh, vizitova përsëri një vend-varrimi. Në Tiranë, varrezat nuk doja... »

Saimir Pirgu shkëlqen në Londër me operan “Jenufa” të kompozitorit Janacek

Tenori shqiptar Saimir Pirgu, i cili sipas shtypit dhe publikut britanik gjatë këtyre javëve ka qenë i shkëlqyer dhe impresionues... »

Shkrimtari tanzanian Abdulrazak Gurnah fiton Nobelin për letërsi

Stokholm, 7 tetor 2021 – Shkrimtari me origjinë nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah fitoi të enjten çmimin Nobel për letërsi. Akademia... »

“N’Altitude Festival” në Lëpushë të Malësisë së Madhe

Prej dy ditësh në Lëpushë të Malësisë së Madhe po mbahet edicioni i parë i “N’Altitude Festival”. Në edicionin e... »

Cannoli Siciliana: Ëmbëlsira e shqiptarëve

Nga Daut Dauti Kanoli (Cannoli) është ndër ëmbëlsirat më të popullarizuara në Itali. Madje, në botë kur hani në restorantet... »

Hapet ekspozita e librit shqip në Amerikë

     Dr. Yllka FILIPI      Stamford, Connecticut, 25 shtator 2021      Të shtunën, me 25 qershor qyteti i Stamfordit, ziente... »

U promovua libri “Enigma e poezisë” i Sabri Hamitit

Prishtinë, 23 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, me 22 shtator 2021,... »

7 vjet nga vdekja e “Donikës” së filmit “Skënderbeu”, aktores Besa Imami

Aktorja e njohur e skenës shqiptare Besa Imami  si sot më 21 shtator 2014 u nda nga jeta pas një... »

Filmi kosovar “Pa vend” e fiton çmimin kryesor të festivalit në Toronto, kualifikohet për Oscar

Toronto, 19 shtator 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, e ka fituar çmimin... »

Më në fund, tre Yje Michelin për restorantin Noma të Rëne Rexhepit

Restoranti i famshëm “Noma” i mjeshtrit të kuzhinës, Rëne Rexhepi (René Redzepi) në Kopenhagë të Danimarkës ka marrë më në... »

Libri i Rexhep Ismajlit ”Për historinë e gjuhës shqipe”, vepër kulmore në fushë të albanologjisë

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, u paraqit libri i... »

Ermonela Jaho në skenën e TKOB: “Këtu filloi ëndrra ime…”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho ka interpretuar në skenën e Teatrit Kombëtar të... »

Shkolla Shqipe në Patra vlerësohet me titullin “Mirënjohje e qytetit”

Shkolla Shqipe në Patra të Greqisë është vlerësuar me titullin “Mirënjohje e qytetit” dhënë nga Bashkia e qytetit të Elbasanit,... »

Shqipëria dërgon tekste shkollorë shqip për diasporën në 10 shtete

Qendra e Botimeve për Diasporën në bashkëpunim me Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme kanë nisur sot drejt Bullgarisë,... »

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »

Shqipëri: Përkujtohet 5-vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës

5 vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës nga Papa Françesku bashkoi sot një numër të madh banorësh në katedralen “Nënë... »

Grupi zviceran me solistin e njohur shqiptar gati albumin “Mount Angeles”

Këngëtari shqiptar Altin Asllani, bashkë me grupin e tij zviceran “Pablo Infernal” do të publikojnë albumin e tyre më të... »

Komuniteti Arbëresh feston edicionin e 14 -të të festivalit “Croce e Basilico”

Komuniteti Arbëresh në San Paolo Albanese, më 14 shtator do të festojë edicionin e 14 -të të festivalit “Croce e... »

Historia e vendosjes së 4 mijë shqiptarëve në qytetin Dandenong të Australisë

Qyteti  Dandenong ndodhet 32 kilometra në juglindje të Melburnit me siperfaqje prej 130 km2 dhe 166.094 banorë. Karakteristika e këtij... »

ATJONI, KULLA ILIRE, BUZËQESHJA DHE FJALËT PËR ATË…

         – Në 26 vjetorin e lindjes së Atjon Zhitit –           Atjon Zhiti, i riu nga Tirana, që u... »

Rreth 10 mijë shqiptarë jetojnë në Finlandë

Shqiptarët në Finlandë janë një komunitet aktiv, me organizime kulturore, takime dhe menaxhimin e shkollave të mësimit të gjuhës shqipe.... »