HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 5 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 5

Shqiptarët në Hungari: Klementinasit

Në territorin e Hungarisë, veçanërisht në pjesën jugore të Szerémség, dikur Mbretëria e Hungarisë, sot territore të Kroacisë e të... »

Kolec Çefa, studiuesi i njohur tani prehet në varret e familjes

U kthye përgjithmonë nga Tirana, në Shkodër, studiuesi dhe shkrimtari i njohur, Kolec Çefa, autor i disa librave e i... »

Lamtumirë e vonuar…

Nga Albana M Lifschin  Nuk di nëse u ka ndodhur ndonjëherë që në një moment të veçantë qetësie kur je... »

Ish-sigurimsi jugosllav tregon se si rekrutoi si spiun Goran Bregoviqin

Nga Skënder Zogaj Pjesëmarrja e këngëtarit Goran Bregovit në Festën e Birrës në Korçë, jo vetëm që i hodhi hije... »

E di fare mirë ç’është euforia nacionaliste, patriotizmi mburravec e folklorik…

Pjesë nga intervista për revistën “Zëri” 1997 publikuar nga grupi në facebook “Kadare for “Nobel” Prize”     «Zëri»: Këmbëngulni... »

Arkeologjia e Prevezës dhe Papa nga Preveza

Shqiptarët kanë prodhuar personazheve të tilla të shenjta si Shën Eleutherius, Papa Klementi XI, Shën Dardani,Shën Jeronimi, Shën Ashtin. Nikopolis... »

24 gusht 1913 botohej numri i parë i gazetës “Përlindja e Shqipëniës”

Më 24 gusht të vitit 1913 doli numri i parë i gazetës “Përlindja e Shqipërisë”, gazetë, e cila mbështeti Qeverinë... »

Poeti SALVATORE QUASIMODO, Nobelist italian

– nga Visar Zhiti – …kam qenë në shtëpinë e tij, në Modica, në Sicilinë magjepse, tani ajo shtëpi është... »

MËRGATA LEGJENDARE E AMERIKËS NË FAQET E NJË LIBRI

( Shënime për librin me të njëjtin titull të Shefqet Saliut.)  VERI TALUSHLLARI Të shkruash për legjendat e shkuara, ngjarje,... »

Ndërron jetë ikona e gazetarisë shqiptare Shaban Arifaj

Lorik Arifaj gazetar i Radio Televizionit të Kosovës ka njoftuar se sot në moshën 69-vjeçare ka ndërruar jetë babai i... »

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 20 gusht 2021 – Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF),... »

Libër me vlerë të madhe, sidomos për shqiptarët

‘Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj’ Nga Arben Çokaj Frankfurt am Main, Gjermani 5 Gusht 2021 Gëzim Alpion, ‘Nënë... »

Kim: Kadare – njëri nga mendimtarët më të mëdhenj të Evropës

Tiranë, 14 gusht 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar si... »

“Reconciliation” shpallet filmi më i mirë i DokuFest-it

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Filmi “Reconciliation” i regjisores Marija Zidar është shpallur filmi më i mirë i edicionit të... »

KUR NJË ARTIST VJEN NGA BEOGRADI, MES SHQIPTARËVE…

– Nga Visar Zhiti – Erdhi në Prishtinë, shkrimtari nga Beogradi Filip David, ndër më të njohurit në Ballkan dhe... »

IPESHKVI GJON NIKOLLË KAZAZI, ZBULUESI I PARË I LIBRIT TË PARË SHQIP, “MESHARI” DHE “SHËNIMET E GJON NIKOLLË KAZAZIT” TË JUSUF BUXHOVIT

Nga Frank Shkreli Javën që kaloi, Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë dhe Radio Vatikani në gjuhën shqipe shënuan 269-vjetorin e të... »

Në Ulqin hapet Panairi i 20-të i Librit

Ulqin, 1 gusht 2021 – Në Ulqin është hapur edicioni i 20-të i Panairit të librit, ku marrin pjesë mbi... »

LUIGJ ÇEKAJ – POETI I PËRNDJEKUR I SHKRELIT TË MALËSISË SË MADHE

“Libri juaj ka qenë një zbulim poetik për mua” — Ismail Kadare                                Nga Frank Shkreli Luigj Çekaj ndërroi jetë... »

Dua Lipa bën shenjën e shqiponjës në Kalanë e Krujës

Prej disa ditësh në Shqipëri ndodhet artistja e njohur me famë botërore Dua Lipa. Ajo mbetet një yll botëror, dhe... »

Ecja drejt së djathtës – dëshmi morale dhe mençurie

Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Thanas L. Gjika, titullohet,... »

Tre filma nga Kosova në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 22 korrik 2021 – Tre filma nga Kosova janë përzgjedhur për Festivalin e 27-të të Filmit në Sarajevë. Në... »

Zbulohet në Bosnjë një rrugë nga lashtësia romake

Sarajevë, 18 korrik 2021 – E zbuluar kohët e fundit, një rrugë e lashtë romake e “fshehur” në malet veri-lindore... »

Botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi

Tiranë, 18 korrik 2021 – Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq... »

Kur mjeshtri i fotografisë Qerim Vrioni përfaqësonte Shqipërinë në ekspozitën ndërkombëtare të Romës

Nga rubrika: “Fotografi që zgjojnë kujtime” 12 vite më parë ,më 16 korrik 2009, Këshilli i Rajonit të Lacios (Itali)... »

Në Përmet nisin gërmimet arkeologjike, besohet se gjenden varreza mesjetare

Tiranë, 16 korrik 2021 – Arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore nisën të premten në Përmet përgatitjet për gërmime... »

Përcillet me nderime poeti Uran Kostreci, i burgosur politik i diktaturës komuniste

Tiranë, 13 korrik 2021 – Në Tiranë, u përcoll sot me nderime nga qindra qytetarë për në banesën e fundit... »

U kujtofsh përgjithmonë Uran Kostreci!

Nga Keze Kozeta Zylo Sot është ndarë nga jeta luftëtari i Lirisë Uran Kostreci i cili qëndroi i pamposhtur nga... »

Ardian KLOSI (9 korrik 1957 – 26 prill)

NUK E KAM FRIKË VDEKJEN, VETËM SE DO DOJA TË MOS ISHTE E DHUNSHME

(In memoriam: Ardian KLOSI) Intervistë me Mustafa Nanon  1. Zoti ekziston, mund të ekzistojë, duhet të ekzistojë apo nuk ekziston?... »

Radiocorriere (1979) / Kush është Ibrahim Kodra, piktori legjendar me origjinë shqiptare i adoptuar nga Mbreti Zog ?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Korrik 2021 “Radiocorriere” ka botuar, me 27 tetor 1979, një shkrim për piktorin e shquar... »

Lamtumirë poet i ndritur Petrit Ruka

Një lajm shumë i dhimbshëm tronditi sot botën e letrave shqipe si dhe gjithë lexuesit brenda dhe jashtë Shqipërisë, për... »