KULTURË - (1) - ILLYRIA KULTURË - (1) - ILLYRIA

KM Kurti: Fishta është politika e poemës në gjuhë

Gjergj Fishta është politika e poemës në gjuhë. Historia jonë nuk do të mund të bënte pa këtë konfigurim krijimtar,... »

Më në fund, tre Yje Michelin për restorantin Noma të Rëne Rexhepit

Restoranti i famshëm “Noma” i mjeshtrit të kuzhinës, Rëne Rexhepi (René Redzepi) në Kopenhagë të Danimarkës ka marrë më në... »

Libri i Rexhep Ismajlit ”Për historinë e gjuhës shqipe”, vepër kulmore në fushë të albanologjisë

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, u paraqit libri i... »

Ermonela Jaho në skenën e TKOB: “Këtu filloi ëndrra ime…”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho ka interpretuar në skenën e Teatrit Kombëtar të... »

Ne ditën e shuarjes nga jeta: Odise Paskali (1903 – 1985)

Personalitet i shquar i kulturës kombëtare, skalitës i ngjarjeve e figurave madhore të vendit në gur, në mermer dhe në... »

Nga 12-21 shtatori American Jewish Congress, amb. izraelite bashkëorganizatorë të Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael

Festivali përkon me 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit Knid Ndrenika Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael është veprimtari... »

Teatri “Migjeni” hap dyert për herë të fundit për Paulin Prekën

I nderuar me tituj “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh”, Paulin Preka u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare... »

Prometeu

Mbi të ecnin re të zeza të rënda, si kanistra vigane të mbushura me avull, bubullima dhe elektricitet   Ismail... »

“Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit”

Shqipërisë i ndodhi diçka që rrallë i kishte ndodhur ndonjë vendi. Kur elita e vendit, kryezotët, oficerët, njerëzit e letrave,... »

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »

Edhe një jetë tjetër po ta kisha, epikës do t’ia kushtoja

Nga Ruben Avxhiu Prof. Dr. Zymer U Neziri tregon për gazetën shqiptaro-amerikane “Illyria” se si u realizua botimi nga Universiteti... »

Rreth 10 mijë shqiptarë jetojnë në Finlandë

Shqiptarët në Finlandë janë një komunitet aktiv, me organizime kulturore, takime dhe menaxhimin e shkollave të mësimit të gjuhës shqipe.... »

E di fare mirë ç’është euforia nacionaliste, patriotizmi mburravec e folklorik…

Pjesë nga intervista për revistën “Zëri” 1997 publikuar nga grupi në facebook “Kadare for “Nobel” Prize”     «Zëri»: Këmbëngulni... »

Ismail Kadare, tregimi i tij “Përpara banjës” dhe tregimet REMIX të francezëve

Tre shkrimtarë francezë kanë shkruar në gjuhën e tyre tri tekste narrative remix (remix) – rikrijime, interpretime, rikombinime, përshtatje të... »

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 20 gusht 2021 – Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF),... »

Libër me vlerë të madhe, sidomos për shqiptarët

‘Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj’ Nga Arben Çokaj Frankfurt am Main, Gjermani 5 Gusht 2021 Gëzim Alpion, ‘Nënë... »

Kim: Kadare – njëri nga mendimtarët më të mëdhenj të Evropës

Tiranë, 14 gusht 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka vlerësuar si... »

“Reconciliation” shpallet filmi më i mirë i DokuFest-it

Prishtinë, 14 gusht 2021 – Filmi “Reconciliation” i regjisores Marija Zidar është shpallur filmi më i mirë i edicionit të... »

VLERAT E THELLA TË LIBRIT “PIKËLLIM NË NJË FOTO TË VJETËR” TE STUDIUESIT TË FOTOGRAFISË SHQIPTARE QERIM VRIONI

Nga Robert Martiko        “PIKËLLIM NË NJË FOTO TË VJETËR” -kështu titullohet libri i fundit i studiuesit të mirënjohur të... »

Presidenti kujton poetin e vrarë nga komunizmi Havzi Nela

Zoti Meta postoi gjithashtu një poezi të poetit disident të ekzekutuar me varje në litrar në mes të Kukësit, Presidenti... »

Kosovë: Festivali ndërkombëtar i operës ‘Ramë Lahaj’

Me një koncert në sheshin Skënderbej në Prishtinë u përmbyll të shtunën mbrëma festivali i parë operistik në Kosovë “Ramë... »

Në Ulqin hapet Panairi i 20-të i Librit

Ulqin, 1 gusht 2021 – Në Ulqin është hapur edicioni i 20-të i Panairit të librit, ku marrin pjesë mbi... »

Akademiku shqiptaro-britanik Gëzim Alpion nderohet me ‘Medaljen Nënë Tereza’

Tiranë, 27 Korrik 2021 – Studiuesit shqiptaro-britanik Gëzim Alpion, sociolog në Universitetin e Birminghamit në Angli, i është akorduar ‘Medalja... »

VISAR ZHITI: POEZIA DREJT BURGUT

Nga Liviu Antonesei           Pas botimime së fundmi në Rumani të dy librave të shkrimtarit Visar Zhitit, atë me poezi... »

Ecja drejt së djathtës – dëshmi morale dhe mençurie

Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Thanas L. Gjika, titullohet,... »

Tre filma nga Kosova në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 22 korrik 2021 – Tre filma nga Kosova janë përzgjedhur për Festivalin e 27-të të Filmit në Sarajevë. Në... »

Zbulohet në Bosnjë një rrugë nga lashtësia romake

Sarajevë, 18 korrik 2021 – E zbuluar kohët e fundit, një rrugë e lashtë romake e “fshehur” në malet veri-lindore... »

Botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi

Tiranë, 18 korrik 2021 – Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq... »

Kur John Belushi shkoi në Shtëpinë e Bardhë

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1976, ishte rregulluar që emisioni i përjavshëm satirik, “Saturday Night Live” (Drejtpërdrejt Natën e Të... »

Në Përmet nisin gërmimet arkeologjike, besohet se gjenden varreza mesjetare

Tiranë, 16 korrik 2021 – Arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore nisën të premten në Përmet përgatitjet për gërmime... »