KULTURË - (1) - ILLYRIA KULTURË - (1) - ILLYRIA

Sorokin: Të gjithë ne rusët jemi fajtorë, jo vetëm Putini e ekipi i tij

Vladimir Sorokin është një nga autorët më të famshëm rusë të 50 vjetëve të fundit, një postmodernist, veprat e të... »

Një urim ndryshe për Kadarenë

DY FJALË HYRËSE Më 28 janar 2023 është 87-vjetori i shkrimtarit tonë të madh, Ismail Kadare. Është kënaqësi dhe detyrim... »

“Everything Everywhere All at Once”, me më së shumti nominime për Oskar

Los Anxhelos, 24 janar 2023 – Të martën në mëngjes u shpallën kandidatët për çmimin prestigjioz Oskar, përpara ceremonisë së... »

Cilat janë gjuhët më të përdorura në SHBA, pas anglishtes?

Në Shtetet e Bashkuara, numri i njerëzve që flasin një gjuhë tjetër në familje, përveç anglishtes, u trefishua mes viteve... »

13-vjeçari Andi Ismaili – kampion bote në vallëzimin modern

“Kur vallëzoj ndihem i lirë, jam vetvetja”, kështu e nis rrëfimin për Radion Evropa e Lirë, kampioni i botës në... »

Murali “Perceptimi 2,0” në Tiranë – ndër 100 më të mirët në botë për 2022

Një prej muraleve të Tiranës është përzgjedhur ndër 100 muralet më të mira në botë për vitin 2022 dhe është... »

50 vjet të librit poetik “Njeriu vdes i ri” të Sabri Hamitit

Muhamet HAMITI Sabri Hamiti ka botuar librin e vet të parë poetik para 50 vjetësh. Libri “Njeriu vdes i ri”... »

VISAR ZHITI ME KËPUCËN E AKTORIT

– Shënime kritike rreth romanit “Këpuca e aktorit” të shkrimtarit Visar Zhiti, botimet “Onufri”, Tiranë 2022 – Nga Flamur SHABANIgjuhëtar,... »

Danny DeVito tregon për gjyshen arbëreshe: “Fliste një gjuhë që quhet Geg”

Aktori i njohur komik amerikan Danny Devito ka zbuluar së fundi se të paktën një nga gjyshet e ka pasur... »

Ndrenika rrëfen një episod nga vizita e Hrushovit në Shqipëri: “Enveri dhe Mehmeti e puthën gjatë në buzë…”

Shkrimtari e gazetari Ben Blushi ka publikuar në Facebook një pjesë nga libri i tij “41 sekrete”, më saktë një... »

Mos u dorëzo rinia ime, mos u dorëzo Ines

Unë nuk kam me kë të mbetem i ri nëse ju të gjithë plakeni Këto ditë vjeshte, nganjëherë me diell... »

UNESCO merr nën mbrojtje xhubletën shqiptare

Tiranë, 29 nëntor 2022 – Xhubleta shqiptare, veshja 4 mijë vjeçare, është marrë nën mbrojtje Organizata e Kombeve të Bashkuara... »

Doktori poet që shëron edhe me mjaltin e metaforave

Kambanë malet e mi/ U bie Vjosa gjuhë me trille/ Kumbimi i saj më vjen në vesh, muzikë Perëndie/ Dhe... »

Fatos Lubonja rrëfen për vitet e kaluara në burgje në Shqipërinë komuniste

Shkrimtari e gazetari Fatos Lubonja, i cili i ka kaluar 17 vjet në burg gjatë regjimit komunist në Shqipëri, në... »

“Fluturat”, historia e 21 grave shqiptare që jetuan në internim

Uashington, 12 nëntor 2022 – Regjizori shqiptar Bujar Alimani po sjell për publikun shqiptaro-amerikan filmin e tij të fundit “Fluturat”,... »

Albanolog i shquar, gjuhëtar, leksikolog, dijetar dhe akademik shqiptar i rrallë

Në kuadrin e 50 vjetorit të Kongresit Drejtshkrimit dhe 100 vjetorit të lindjes së Androkli Kostallarit Nga Shefqet A. SALIU... »

Në Shkup, editohet pulla postale kushtuar 50-vjetorit të Kongresit të Drejtshkrimit të Shqipes

Shkup, 26 tetor 2022 – Nëse gjuha e njësuar shqipe kishte filluar të aplikohej në Maqedoni para se të mbahej... »

Gjergj Fishta dhe misioni i përlindjes shqiptare

Gjergj Fishta s’ishte intelektual e shkrimtar dosido, por një hero kulturor që luftoi me të gjitha forcat intelektuale e shpirtërore... »

Në Shkup nis botimi i revistës për kulturë dhe dije “JUVENILJA”

Shkup, 14 tetor 2022 – Në hapësirën kulturore shqiptare në Maqedoninë e Veriut këto ditë nisi botimi i revistës  mujore... »

Poezia në New York…

Visar Zhiti Mbrëmja e parë e Festivalit Amerikan 2022, me poetë nga shumë vende të botës, do të mbahej në... »

Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton çmimin Nobel në letërsi

Stokholm, 6 tetor 2022 – Shkrimtarja franceze Annie Ernaux u shpall këtë vit fituese e çmimit Nobel për letërsinë, për... »

Për një qasje moderne mbi shkencat e albanologjisë

Prof.dr. Skender ASANI Më vjen mirë që edhe këto aktivitete që po mbahen në kuadër të JAVËS SË ALBANOLIGJISË, këtu... »

Skender Asani, regjenerues i kujtesës komunitare tё trashëgimisë

Sot, 29 shtator është Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore, e shpallur nga Ministria e Kulturës që prej vitit 2003. Dëshiroj... »

Publikohet në shqip “Një histori e përmbledhur e Shqipërisë” e Fischer dhe Shmitt

Tiranë, 26 shtator 2022 – Studiuesit e njohur Bernd J. Fischer dhe Oliver Jens Shmitt publikuan sot në Tiranë librin... »

“Java kulturore shqiptare në SHBA” në Nju Jork

Nju Jork, 25 shtator 2022 – “Java kulturore shqiptare në SHBA” organizuar nga Instituti i Trashëgimisë Kulturore Shqiptare (ITSHKSH) nga... »

Me piktorin Sali Shijaku

Nga Sadik Elshani “Piktura eshte poezi e heshtur” – Sali Shijaku Ne fund te vitit 1978, me rastin e 100... »

Asani: “Vatra” – busullë orientimi e shqiptarëve në kohë turbullirash

Nju Jork, 23 shtator 2022 – “Java e kulturës shqiotare në SHBA”, të organizuar nga Insatituti i Trashëgimisë Shpirtërore e... »

ITSHKSH prezantoi veprimtarinë në Qendrën Kulturore Shqiptare-Amerikane në Riverdale të Nju Xhersit

Nju Xhersi, 22 shtator – Dita e dytë e “Javës kulturore shqiptare në SHBA” vazhdoi të mërkurën me prezantimin e... »

ITSHKSH prek një copë Dibër në Staten Island

Staten Island, 21 shtator 2022 – “Java Kulturore Shqiptare në SHBA” nën organizimin e ITShKSh-së, filloi mbrëmë në Shoqatën Atdhetare... »

Javën e ardhshme mbahet “Java Kulturore Shqiptare në SHBA”

Shkup, 18 shtator 2022 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, gjatë javës së ardhshme,... »