KULTURË - (1) - ILLYRIA - Page 2 KULTURË - (1) - ILLYRIA - Page 2

Në Shkup nis botimi i revistës për kulturë dhe dije “JUVENILJA”

Shkup, 14 tetor 2022 – Në hapësirën kulturore shqiptare në Maqedoninë e Veriut këto ditë nisi botimi i revistës  mujore... »

Poezia në New York…

Visar Zhiti Mbrëmja e parë e Festivalit Amerikan 2022, me poetë nga shumë vende të botës, do të mbahej në... »

Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton çmimin Nobel në letërsi

Stokholm, 6 tetor 2022 – Shkrimtarja franceze Annie Ernaux u shpall këtë vit fituese e çmimit Nobel për letërsinë, për... »

Për një qasje moderne mbi shkencat e albanologjisë

Prof.dr. Skender ASANI Më vjen mirë që edhe këto aktivitete që po mbahen në kuadër të JAVËS SË ALBANOLIGJISË, këtu... »

Skender Asani, regjenerues i kujtesës komunitare tё trashëgimisë

Sot, 29 shtator është Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore, e shpallur nga Ministria e Kulturës që prej vitit 2003. Dëshiroj... »

Publikohet në shqip “Një histori e përmbledhur e Shqipërisë” e Fischer dhe Shmitt

Tiranë, 26 shtator 2022 – Studiuesit e njohur Bernd J. Fischer dhe Oliver Jens Shmitt publikuan sot në Tiranë librin... »

“Java kulturore shqiptare në SHBA” në Nju Jork

Nju Jork, 25 shtator 2022 – “Java kulturore shqiptare në SHBA” organizuar nga Instituti i Trashëgimisë Kulturore Shqiptare (ITSHKSH) nga... »

Me piktorin Sali Shijaku

Nga Sadik Elshani “Piktura eshte poezi e heshtur” – Sali Shijaku Ne fund te vitit 1978, me rastin e 100... »

Asani: “Vatra” – busullë orientimi e shqiptarëve në kohë turbullirash

Nju Jork, 23 shtator 2022 – “Java e kulturës shqiotare në SHBA”, të organizuar nga Insatituti i Trashëgimisë Shpirtërore e... »

ITSHKSH prezantoi veprimtarinë në Qendrën Kulturore Shqiptare-Amerikane në Riverdale të Nju Xhersit

Nju Xhersi, 22 shtator – Dita e dytë e “Javës kulturore shqiptare në SHBA” vazhdoi të mërkurën me prezantimin e... »

ITSHKSH prek një copë Dibër në Staten Island

Staten Island, 21 shtator 2022 – “Java Kulturore Shqiptare në SHBA” nën organizimin e ITShKSh-së, filloi mbrëmë në Shoqatën Atdhetare... »

Javën e ardhshme mbahet “Java Kulturore Shqiptare në SHBA”

Shkup, 18 shtator 2022 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, gjatë javës së ardhshme,... »

IRENA PAPAS… LEGJENDA GREKO-SHQIPTARE … IN MEMORIAM

nga Skender SHERIFI Ka momente, që i thua vetës në jetë: « Bullshit, po pse të gjithë ata Persona, të... »

14 intelektualë antikomunistë shkodranë në ekspozitën e Muzeut të Dëshmisë dhe Kujtesës

Shkodër, 14 shtator 2022 – Në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës, në qytetin e Shkodrës, u hap të mërkuren ekspozita... »

Harku i Triumfit i familjes Qerimi 

Është e vështirë të gjesh një të ngjashëm me mjeshtrin Et’hem B. Qerimaj, nuk ka një të dytë si ai.... »

Shtypi gjerman për filmin “Zgjoi”: “Një manifest feminist”

Filmi i Blerta Basholli “Zgjoi” nisi javën e kaluar shfaqjen në programin zyrtar të kinemave gjermane. Filmi kosovar,i cili këtë... »

Amerikania Rose Wilder Lane dhe Malësia e Veriut

Prof. dr. Bardhosh Gaçe Mjaft nga burimet perëndimore dhe amerikane të njohjes për Shqipërinë dhe shqiptarët kanë qenë të hershme,... »

Iku albanologu e dijetari amerikan Leonard Newmark

Profesor Leonard Newmark (1929-2022) u ka bërë shërbime të rëndësishme shkencës dhe dijes, sidomos albanologjisë dhe studimeve për shqiptarët, miqësinë... »

Në Selanik u hodh dritë mbi figurën e Gonxhe Bojaxhiut – Nënës Terezë

Selanik, 4 shtator 2022 – Në Kishën Katolike në Selanik, të shtunën përfundoi manifestimit kulturor-shkencor “DRITA E GONXHES”. Komuniteti shqiptar... »

Shën Pali në Durrës

Libri i Prof. Thanas L. Gjikës «Disa korrigjime në shënimet sqaruese dhe hartat e Dhiatës së Re»  – një kontribut... »

Të internuarat e kampeve komuniste kujtojnë fëmijërinë e humbur

Regjisori Bujar Alimani ka kapur dëshmitë e grave që kaluan fëmijërinë e tyre të internuara në një kamp pune në... »

At Zef Pllumi – rrnoi me tregue atë që mësoi, përjetoi e përballoi

Dje At Zef Pllumi pat njërën prej ditëlindjeve të tij! Atë të pagëzimit si Prekë Gjekmarkaj, 28 Gusht 1924. Ai... »

Dy libra të çmuar të Qerim Vrionit: “Miq në 50 foto” dhe “Shqetësime qytetare”

Qerim Vrioni bën pjesë në atë plejadë krijuesish që u ngjajnë visareve të rralla, që i ekspozojmë pas kornizash të... »

Akademia që e ndan Oskarin i kërkon falje aktores Sacheen Littlefeather, pas 50 vjetësh

Los Angeles, 16 gusht 2022 – Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, e cila ndan çmimet “Oskar”, i ka... »

Nis punimet Seminari XL Ndërkombëtar për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Prishtinë, 15 gusht 2022 – Të hënën në Prishtinë u bë hapja solemne e Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë... »

Zbulime të reja arkeologjike në qytetin antik të Antigonesë

Gjirokastër, 13 gusht 2022 – Arkeologët shqiptarë e të huaj që po gërmojnë në zonën e qytetit antik të Antigonesë,... »

BOTIMI I LIBRIT HYRJE NË GJUHËSI NGA PROF. ANASTAS DODI, NJË ARRITJE E SHËNUAR NË FUSHËN E STUDIMEVE GJUHËSORE

Kohët e fundit ka dalë nga shtypi libri Hyrje në gjuhësi i prof. Anastas Dodit, botuar nga shtëpia botuese “Naimi”,... »

Vdes ylli i filmit “Grease”, Olivia Newton-John

Los Anxhelos, 9 gusht 2022 – Këngëtarja Olivia Newton-John, e cila fitoi famë botërore në rolin e Sandy-it, vajzës së... »

Dua Lipa hapi festivalin “Sunny Hill” në Prishtinë

Prishtinë, 5 gusht 2022 – Të enjten në mbrëmje në Prishtinë u hap festivali i muzikës “Sunny Hill” që organizohet... »

“ME APO PA AMERIKËN”

Është libri më i ri i Ylli Polovinës, i cili u botua me rastin e 28 Korrikut, përvjetorit të njëqindtë... »