KULTURË - (1) - ILLYRIA - Page 3 KULTURË - (1) - ILLYRIA - Page 3

Në Shkodër, u nderuan dom Ndre Zadeja dhe Patër Anton Harapi

Shkodër, 27 korrik 2022 – Te varrezat katolike të “Rrmajit”, në lindje të qytetit të Shkodrës, gjatë periudhës së regjimit... »

Media si armë që të gjithë duan ta zotërojnë

Roli esencial i ofrimit të informacionit të besueshëm dhe të paanshëm, për qytetarin e interesin publik sa vjen e përballet... »

Në Prishtinë u hap Bienalja Evropiane Nomade “Manifesta”

Prishtinë, 21 korrik 2022 – Në Prishtinë të enjten, më 21 korrik, u bë hapja zyrtare e edicionit të 14... »

Fondacioni Barnes, një përjetim intim, ndryshe i artit

Philadelphia, qyteti i arteve Qyteti i Philadelphias në radhë të parë është i njohur anembanë botës si vendlindja e ShBA-ve,... »

Çeku: “Europa Nostra” është e ndikuar politikisht nga Serbia

Prishtinë, 16 korrik 2022 – Ministri i Kulturës, Rinisë e Sportit në Qeverinë e Kosovës, Hajrulla Çeku, ka thënë se... »

NDËRRON JETË MUZIKOLOGU I TALENTUAR SIRRI XHELADIN RROJI

Ridgefield, CT. – Ditën e Enjte, 7 korrik 2022, vdiq në Nju Jork figura e dallueme e muzikës në Shqipëri,... »

Mbi autorësinë e romaneve “Martesa e Leilës” dhe “Sotiri e Mitka”

Romanet që janë konsideruar gabimisht të Faik Konicës Sevdai Kastrati  Në dhjetor të vitit 2010 studiuesi dhe përkthyesi Fotaq Andrea... »

“100 vjet marrëdhënie shqiptaro-amerikane”, në Muzeun Historik Kombëtar

…në të vërtetë kontaktet e para janë shumë më të hershme Nga Edlira Ruzi, ATSH TIRANË 4 korrik, 2022: Muzeu... »

Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në parkun e Gërmisë në Prishtinë

Prishtinë, 2 korrik 2022 – Festivali i muzikës Sunny Hill pritet të mbahet në fillim të muajit gusht në Parkun... »

Udhëtim

Astrit Lulushi Emrat e 50 Shteteve të Bashkuara të Amerikês janë po aq të ndryshëm sa edhe banorët dhe historitë... »

Akad. Shaban Sinani: “Moj e bukura More”: këngë ritual apo këngë atdhetare

  -Në kumtesën që prezantoi në konferencën ndërkombëtare që u mbajt më 20 dhe 21 qershor 2022 në Napoli (“Napoli,... »

Rritet numri i vizitorëve në parqet arkeologjike në Shqipëri

Tiranë, 19 qershor 2022 – Në Parqet Arkeologjike në Shqipëri ka nisur të rritet numri i turistëve pas një periudhe... »

Përzgjidhet Abetarja e përbashkët e Kosovës dhe Shqipërisë

Prishtinë, 7 qershor 2022 – Shtëpitë botuese “Dukagjini” nga Kosova dhe “Pegi” nga Shqipëria, janë fituese të konkursit për botimin... »

“Rusët po vijnë”, libri më i ri i studiuesit Shaban Murati

Tiranë, 3 qershor 2022 – Studiuesi i njohur i diplomacisë rajonale dhe ndërkombëtare, Shaban Murati, sapo ka botuar në Tiranë... »

Një botim me vlerë të shumfishtë mbi trajtimin e çështjes së Kosovës në Francë

(Reçension për librin e Akademik Muhamet Kullashit “Çështja e Kosovës në hapësirën publike të Francës”, botim i Akademisë së Shkencave... »

Restaurohet kisha ku është mbajtur Kuvendi i Arbërit

Tiranë, 29 maj 2022 – Në fshatin Mërqi të Lezhës ka nisur puna për restaurimin e Kishës ku në vitin... »

PETRAQ RISTO KA IKUR LARG

(Meditim pas leximit të vëllimit poetik ANKIMI I LUÇIFERRIT, 2020.) VERI TALUSHLLARI Shqipërisë nuk i kanë munguar poetët. Poetët me... »

Shqipëria në Sallonin Ndërkombëtar të Librit në Torino

Stenda e Shqipërisë në edicionin e vitit 2022, që konsiderohet nga organizatorët si më i madhi i të gjitha kohërave,... »

“Ndezja e cigares” – një foto e rrallë e dy barinjëve, nga viti 1956

Nga Qerim Vrioni Koha dhe vendi     Ka ndodhur edhe që ndezja e cigares (apo çibukut) një të panjohuri, të... »

LIBRI NË MËRGIM, DEKORIMI, MARRËDHËNIE DHE MIRËNJOHJE…

Nga Visar Zhiti Erdhi “Albanica”, nr. 13, revista e shqiptarëve të Rumanisë,që posta nga përtej oqeanit e sillte për në... »

Në Tiranë promovohet libri “Legjislacioni bazik antisemitik i Mbretërisë Bullgare”

Tiranë, 24 prill 2022 – Në ditën e dytë të Panairit mbarëkombëtar të librit akademik dhe shkencor organizuar nga  Akademia... »

Komuna arbëreshe Frascineto i jep Metës titullin “Gjergj Kastrioti Skënderbeg”

Kryekomunarin e Frascinetos në Italinë jugore, Angelo Catapano, presidenti Ilir Meta e falenderoi duke i premtuar se titulli e motivon... »

Meta në Frascineto: Një nga katundet më të bukur arbëreshë të Kalabrisë!

Presidenti tha se në këtë katund arbëresh spikat mikpritja tradicionale shqiptare Knid Ndrenika Presidenti Ilir Meta po vazhdon vizitën tek... »

Fytyra e përgjakur e ukrainases Olena Kurilo, motiv i piktores amerikane me origjinë ruse

Los Anxhelos, 18 prill 2022 – Fotografitë e fytyrës së përgjakur të Olena Kurilos janë bërë simbol i sulmit të... »

Pertefe Donmori Leka “ Një jetë… disa histori”

Zonja Pertefe Leka do të marrë çmimin Nëna e Vitit 2022 nga organizata e grave shqiptaro-amerikane Motrat Qiriazi, ne Festën... »

Ekspozitë kushtuar viktimave të përdhunimeve gjatë luftës në Kosovë

Prishtinë, 14 prill 2022 – Një ekspozitë me piktura të vendosura në oborrin e presidencës së Kosovës synon të nxjerrë... »

Vepra e shqiptaro-amerikanes në qendrën Rockefeller të Nju Jorkut

»

Sopranoja shqiptare Ramona Tullumani në koncert në Carnegie Hall

Nju Jork, 2 prill 2022 – Sopranoja shqiptare Ramona Tullumani ngjitet në skenën e sallës historike të koncerteve në Nju... »

Filmi “CODA” e fiton çmimin Oscar për filmin më të mirë

Hollywood, 28 mars 2022 – Drama “CODA” që tregon për sfidat e një familjeje shurdhmemecësh e ka fituar çmimin Oscar... »

Në Prishtinë u promovuan dy botime të Oliver Jens Schmitt dhe Eva Anne Frantz

Prishtinë, 22 mars 2022 – Të martën në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës në Prishtinë u bë promovimi... »