KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 10 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 10

Monodrama “Unë Jam Adem Jashari” u shfaq në New York

Shfaqja e interpretuar nga Pajazit Murtishit, me regji të Xhevat Limanit, sipas tekstit të Lebit Murtishit, mblodhi rreth 300 spektatorë... »

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Nga Mimoza Cika-Kelmendi KËLN, 17 qershor – Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqëruar... »

“Yjet nuk janë të kuq”

Një roman i jashtëzakonshëm i shkrimtares shqiptaro-amerikane Albana Mëlyshi Lifschin   Nga Mëhill Tanushi   Pas një përvoje të gjatë... »

Kosova dhe kinematografia e saj në literaturë amerikane

Pas njohjes dhe bisedave me aktorin, regjizorin dhe producentin Avni Abazi, profesori amerikan Andrew Horton trajton Kosovën si shtet më... »

Një publiçistikë që shpalos një vizion të krishterë të jetës

Intervistë e posaçme me gazetën “Illyria” e Dom Gjergj Metës, me rastin e vizitës në SHBA të një prej opinionistëve... »

Përceptimi dhe kujtesa në auto-portrete

Nga Ilir Seci Më 23 maj në “Lehman College”, mbas një ceremonie hapëse me pjesëmarrjen e trupës së pedagogëve të... »

Në ditën e fëmijëve, “Mirënjohja e Tiranës” për shkrimtarim Gaqo Bushaka”

Basha: “Deri në fund të vitit 2014, të gjithë shkollat, kopshtet e çerdhet e Tiranës do të kenë 100% ngrohje”... »

Shfaqet edhe në Boston filmi artistik i restauruar “Nëntori i dytë”

Mori pjesë edhe regjisori i njohur, Pirro Milkani – premtoi se do të sjellë për ta shfaqur në Boston, filmin... »

Sopranoja e parë shqiptare në Operën e Shkupit jep koncert në New York

Dëshira Ameti, artistja me origjinë nga Dibra që studjoi me Nina Mulën në Tiranë, vjen në New York me artistin... »

Itali: Andamion Murataj zbulon filmin e tij të ri në “Puglia – Experience 2013”

Skenari i filmit të ri me titull “Burri i Shtëpisë” (Man of the House) është i përbërë nga tre rrëfime... »

Një monografi pioniere

“Sprovë e psikologjisë etnike të popullit tonë”     Në kuadrin e 100-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Atdheut, është... »

Pas më shumë se gjysëm shekulli në harresë

U promovua në Yonkers libri “Charles Telford Erickson, jeta dhe vepra për Shqipërinë dhe në Shqipëri” i nga Mal Berisha... »

Vizitë në muzeun e ikonave ruse, në Clinton, Massachusetts

  Thanas L. Gjika Në qytetin Worcester MA (Uster) vijnë për vizita të shkurta ose të gjata vëllezër, motra, prindër... »

Kujtimi i paharruar për figurën, jetën dhe krijimtarinë e pedagogut Jakov Xoxa

 Në 90-vjetorin e lindjes   Nga: Prof. Murat Gecaj   1. Mbaj mend se ndër orët më të këndshme të... »

Piktori Abaz Hado, një ekspozitë kushtuar Çamërisë

Një ekspozitë kushtuar Çamërisë qendron e hapur prej ditësh në Tiranë. Janë 30 punime me përmasa të mëdha që trajtojnë... »

Pasioni i gazetares artiste Antigona Qena

Ndihmë që vlerat e artit shqiptar të njihen dhe trashëgohen nga brezi i ri   Muzika, arti në përgjithësi, gjithmonë... »

Trëndafili i bardhë

Tregim nga Albana M. Lifschin   Telefoni ra dhe në ekranin e vogël u shfaq një numër i panjohur. Ana... »

Poezi nga Julia Gjika

  JETA KA KRYEVEPRAT E SAJ TE CMUARA Nuk ishte oqean. Dallgë te furishme mbuluan trupa të rëzuar Nga forca... »

Anila Jaho, 6 sekonda shqiptare në Tribeca Film Festival

Një artiste shqiptaro-amerikane u bë pjesë e një momenti historik në të famshmin, Tribeca Film Festival. Anila Jaho ishte nga... »

Aktori i ri shqiptaro-amerikan në një film serial që po shfaqet në internet

Alex Dhima nga Bostoni luan rolin e Connor Solloway-it, djalit të një familjeje që mban fshehur një sekret të tmerrshëm... »

Piktori i Popullit Nestor Jonuzi dhe lirizmi i thellë në veprat e tij

Sapo hyn në Muzeun Kombëtar të Pavarësisë Vlorë, krahas objekteve të ndryshme që flasin për një periudhë të ndritur të... »

Jeta e një piramide

Tregim nga Iva Gjoni Pëshpëritej se ishte e ngjashme me atë të Keopsit. Ndërtohej në qendër të qytetit. Piramidë e... »

DINJITET – Shënime për librin: ” Unë ikanaku shqiptar” të gazetarit, Shefqet Meko

BOSTON – Para disa ditësh, më ra në dorë libri në fjalë i gazetarit të njohur, Shefqet Meko, i cili... »

Shqipëria – një poemë

Për poezinë “Shqipëria” mësova krejt rastësisht. Eduardo C. Corral, fitues i Yale Series of the Younger Poets Prize për vitin... »

Në 80-vjetorin e një prej këngëtareve të para të Radio “Korçës”

Nga Keze Kozeta Zylo Festa e ditëlindjeve është një traditë e bukur ndërkombëtare, për rrjedhojë edhe në vendin tonë. Kur... »

ONUFRI, një nga shtëpitë botuese më prestigjioze në Shqipëri

Nga Iva Gjoni Pas rënies së bustit të Enver Hoxhës në sheshin kryesor në Tiranë, duke rishikuar bibliotekën personale të... »

APEN – paradë e artit shqiptaro-amerikan në Studion e Fadil Berishës

Organizata e njohur shqiptaro-amerikane paraqiti për artdashësit e komunitetit punimet e 22 artistëve shqiptaro-amerikanë   Një ekspozitë e punimeve të... »

Ndër veprat më të vlefshme të letërsisë kroate

Këto ditë Shtëpia botuese UEGEN Tiranë botoi poemën “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” shkruar e botuar në gjuhën kroate në vitin 1759... »

Skënderbeu, strumbullari i shqiptarizmit

Para pak ditësh, presidenti i shoqatës “Kombi” me qendër në Uster, Artur Vrekaj, na njoftoi për një veprimtari që do... »

Këngët kështjellare…

Nga Rasim Bebo Katedra e muzikologjisë së Bonit, (Gjermania Perëndimore) studentёve të Fakultetit të muzikologjisë para se të merrnin dipllomën... »