KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 2 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Intervista e rrallë e Kadaresë për motrën e tij, Kadrie Kadare: Ajo desh më mori në qafë, u përfshi në biseda për jetën intime të Enver Hoxhës

Tiranë, 11 shkurt 2022 – Shkrimtari i madh, Ismail Kadare, mbrëmjen e kaluar e humbi motrën e tij, Kadrie Kadare,... »

Shqiptarët në objektivin e studjueses Margaret Hasluck

Në opusin e madh të fotove të realizuara nga studiuesja e njohur skoceze Margaret Hasluck (1885-1948) në vendin tonë, një... »

Ndahet nga jeta redaktorja letrare Kadrie Kadare

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare Kadrie Kadare, motra e shkrimtarit të madh Ismail Kadare. Lajmin e ka ndarë... »

Çeku: Presim vazhdimin e projektit për restaurimin e shtëpisë së Xhafer Devës

Prishtinë, 9 shkurt 2022 – Kosova pret që projekti për restaurimin e shtëpisë së Xhafer Devës në Mitrovicë të Jugut... »

Në shtëpinë e lindjes në Long Island të shkrimtarit të shquar amerikan Walt Whitman

Nga Keze Kozeta Zylo Në shtëpinë e lindjes në Long Island të shkrimtarit të shquar amerikan Walt Whitman U flas... »

“Zgjoi” nuk nominohet për Oscar

Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare Blerta Basholli nuk arriti të nominohet për Çmimin Oscar, në kategorinë e filmit më të... »

Filmi “Zgjoi” synon edhe një histori

“Drithërues, tërbues dhe në fund shpresëdhënës” – e përshkruan kritikja amerikane, Alissa Wilkinson, filmin “Zgjoi”, me regji të kosovares Blerta... »

MAESTRO KODRA…

Nga Visar Zhiti Mjafton firma e Ibrahim Kodrës, që është “si një vizatim më vete”, siç i thoshte miku i... »

Islam Çupi, një shkollë vete në gazetarinë sportive turke

Klubi i turk futbollit “Fenerbaçe” ka përkujtuar sot me rastin e përvjetorit të vdekjes, gazetarin e shquar sportiv shqiptaro-turk, Islam... »

MBI LIBRIN E LEONORA LAÇIT “SKENDER IMER THAÇI MES SHQIPËRISË, KOSOVES DHE MALIT TË ZI”

Nga Fatbardha Mulleti SaraçiDuke lexuar librin me titull “Skender Imer Thaçi mes Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi”, pata mbresat... »

Ndërroi jetë një tjetër legjendë e teatrit dhe kinematografisë: Anastas Kristofori

Ndërron jetë në moshën 78-vjeçare aktori Anastas Kristofori. Aktori njihet për rolin e Perikliut në komedinë ‘Pallati 176’. Varrimi i... »

Alaska dhe shqiptarët që jetojnë aty

Për ata që duan të dinë diçka me shume për të dhe shqiptaro-amerikanët e atjeshëm, ne këto ditë dimri. Para... »

Premtimi i Metës për “Skënderbeun” e poetit amerikan Longfellow

Tiranë, 27 jana 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka publikuar në “Facebook” poemën “Skëndeberu” të poetit amerikan... »

Meta ia dorëzoi dekoratën “Nderi i Kombit” Teatrit “Andon Zako Çajupi” të Korçës

Tiranë, 21janar 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ia dorëzoi sot Teatrit “Andon Zako Çajupi” të Korçës dekoratën e... »

Në ditën e lindjes

Betim Zihni Muço (21.01.1949 – 15.01.2015)   Shkencëtar, shkrimtar dhe përkthyes Në sa e sa festivale të muzikës së lehtë... »

I LIRË TË TREGOSH FERRIN, QË TË MOS PËRSËRITET…

BURGU, ARRATISJA DHE TRIUMFI I KASO HOXHËS (Vlera dhe porosi nga libri “Tokë e bukur, kohë e shëmtuar”) Nga Visar... »

NJË PIETA SHQIPTARE

(Rreth studimit “Pikëllim në një foto të vjetër” të Qerim Vrionit) Studimi “Pikëllim në një foto të vjetër” i fotografit... »

DY LIBRA NGA MESHTARI YNË DIOÇEZAN DHE KULTUROLOGU SHQIPTAR, DOM PASHK DANI

Përurim e prezantime librash në Zllakuqan të Klinës Shkruan: Lekë Mrijaj Dom Pashk Dani njihet me angazhimet e tija të... »

“APOCALYPTICA” e Arton Humollit shpallet “Fotografia më e mirë e vitit” në NEW YORK NIL GALLERY

Thënia se fotografia flet më shumë se një mijë fjalë, këtyre ditëve u vërtetua edhe në Galerinë Nile të Nju... »

Institucionalizohet bashkëpunimi mes ITSHKSH dhe Shtëpisë Botuese “Drita”

Shkup, 13 janar 2022 – Sot në Shkup është nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në mes të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore... »

Robert Ndrenika rrëfen dy histori të veçanta të tij në diktaturë

Tiranë, 9 janar 2022 – Aktori i njohur Robert Ndernika, i cili pritet të festojë së shpejti 80-vjetorin e lindjes,... »

Tempo (1973): Ibrahim Kodra, një jetë për të treguar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Janar 2022 “Tempo” ka botuar, me 2 dhjetor 1973, në faqen n°85, një shkrim për... »

Njerëzit si Fahrije Hoti e ndërtojnë, e çojnë përpara vendin

Reflektim Ka kohë që kam dëgjuar për historinë e dhimbshme të Fahrije Hotit, një grua nga Krusha e Madhe që... »

Nga Trebeshina te Kolevica -Vrioni, 50 foto e histori personalitetesh

Fotografia e rrallë e shkrimtarit rebel dhe njohja me arkitektin Nga Alma Mile, “Panorama” Sa herë vjen në Tiranë, Qerim... »

TË SJELLËSH KOHË DHE TË PARALAJMËROSH…

– Në Kosovë del romani “Funerali i pafundmë” i Visar Zhitit – “Botimet KOHA” sjell një roman të pazakontë, i... »

ÇMIMI NDËRKOMBËTAR “ATJON ZHITI” 2021 SHKON NË ITALI: I JEPET POETES CLAUDIA PICCINNO

Çmimi ndërkombëtar në letërsi, “Atjon V. Zhiti”, këtë vit kthehet në Europë, në Itali, dhe i jepet poetes Claudia Piccinno.... »

“Zgjoi” hyn në listën e ngushtë të filmave që do të nominohen për “Oscar”

Një lajm shumë i bukur vjen në Kosovë në prag të festave të fundvitit. Filmi “Zgjoi” i regjisores Bletra Basholli... »

Kolosi i letërsisë shqipe shëtit nëpër rrugët e vendlindjes së tij, Gjirokastrës

Tiranë, 19 dhjetor 2021 – Gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare është rikthyer në Gjirokastër, në qytetin ku lindi 85... »

Ndahet nga jeta Pavle Deshpali – dirigjent, kompozitor e instrumentist arbëresh

Zagreb, 17 dhjetor 2021 – Pavle Deshpali, dirigjent, kompozitor e instrumentist i shquar me origjinë arbëreshe është ndarë nga jeta... »

Një kështjellë monumentale, që nuk mund të rrëzohet dot

Fjala e mbajtur nga Nora Laçi, në ceremoninë e zbulimit, në Lezhë, të bustit të Mons. Zef Oroshit, themeluesit të... »