KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 3

LETËRSIA SI HAPËSIRË DHE LIRI, SI GJUHË DHE IDENTITET, POR DHE SI MISION…

Fjala e plotë në New York, në 20 vjetorin e themelimit të shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë. Nga Visar ZHITI Të... »

“Foto që nuk mund të bëhen më”

Në Tiranë, studiuesi i njohur i fotografisë shqiptare, Qerim Vrioni, sapo ka botuar një album me foto portrete të autorëve... »

Theofan S. Noli

‘Është më mirë të ndezësh një qiri se sa të mallkosh errësirën’.                Ashtu si Thomas Jefferson-i, ai është një... »

Pas 69 vjetësh në Lezhën e Kastriotit e të Besëlidhjes Shqiptare, përjetësohet busti i të përndritshmit, mons. dr. Zef Oroshit

Shkruan: Lekë Mrijaj Busti i përjetësuar i Prelatit e intelektualit Merditor, mons. dr. Zef Oroshi, veç tjerash është edhe një... »

Në Zvicër, një tjetër shkollë e gjuhës shqipe hap dyert në janar 2022

Një tjetër shkollë e mësimit të gjuhës shqipe do të hap dyert për fëmijët shqiptarë në Zvicër. Lidhja e Arsimtarëve... »

Foto Dite/ Kur amerikanët nuk dallojnë nga shqiptarët në foton e vitit 1920

Kjo foto e vitit 1920 tregon se si duken amerikanët me veshje shqiptare, dhe si duket një shqiptar me uniformë... »

Shkolla e parë arbëreshe e mendimit “albanologjik” daton që në vitet ‘800

“Tek Zoti pash vëndin tim”, pat shkruar dikur Dhimitër Kamarda.  Besimi dhe Atdheu, atme-ja dhe feja, qenë një fill i... »

Filmi “Quo vadis, Aida?”, më i miri në Evropë

Berlin, 12 dhjetor 2021 – Filmi “Quo vadis, Aida?”, i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbaniq, është shpallur filmi... »

Në Prishtinë dhe Tetovë u promovuan librat e ambasadorit Shaban Murati

Në Prishtinë u promovuan dy librat e rinj të diplomatit dhe studjuesit Shaban Murati “Vetëvrasja diplomatike e Kosovës dhe e... »

Në Prishtinë dhe Tetovë promovim i librave të Shaban Muratit

Në Prishtinë u promovuan dy librat e rij të diplomatit dhe studjuesit Shaban Murati “Vetëvrasja diplomatike e Kosovës dhe e... »

Ndahet nga jeta aktorja e njohur Edi Luarasi

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Zi në botën e artit në Shqipëri. Aktorja e njohur Edi Luarasi u nda nga... »

Les relations entre l’Albanie et l’Italie de 1920 à 1934

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Ambasadori Arben Cici boton në frëngjisht librin e tij “Marrëdhëniet shqiptaro-italiane në vitet 1920-1934 (... »

“Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në Greqi

Një tjetër aktivitet i ngrohtë zhvilluar në kryeqytetin helen në ambientet e Ambasadës Shqiptare të Athinës, hallkë e zinxhirit të... »

Shoqata shqiptaro-kanadeze Winnipeg strehë emigrantësh në Manitoba

Ka një numër të konsiderueshëm familjesh shqiptare (pothuaj  150 familje) të vendosura në Manitoba të Kanadasë. Komuniteti ynë i vendosur... »

Visar Zhiti rrëfen ditët e internimit

 “Ndiej nevojën e një rrëfimi, si në kishë, i gjunjëzuar para ikonës… së tim biri. Ai nuk do të më... »

Nostalgia për filmin “Gol!” – ethet e futbollit godasin edhe në SHBA

Filmi dokumentar nga shqiptari Abidin Dino dhe anglezi Ross Devenish Beqir Sina, New York Në moshën 10 vjeçare, mburrja me... »

INDIVIDI I PËRGJEGJSHËM – THELBI I SHOQËRISË SË LIRË

(Vlerësime për romanin “Përjetësi pa kohë” të Robert Martikos) Thanas L. Gjika           Në panairin e librit në Tiranë shkrimtari... »

Nobelisti Orhan Pamuk rrezikon të dënohet me burg, akuzohet për fyerje ndaj Turqisë

Shkrimtari i madh turk, Orhan Pamuk, fitues i çmimit Nobel në Letërsi, po hetohet nga shteti turk për “fyerje” të... »

Një vështrim i thellë, shumështresor e kritik, për arsimin në Kosovë

(Reçension për librin e Azem Azemit “REFLEKSIONE ARSIMORE 2 – Kështu nuk qeveriset me arsimin në Kosovë”, botim i ZERO... »

Bardhyli: Duhet një ligj i ri për të mbrojtur shqipen

Tiranë, 20 nëntor 2021 – Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli, ka thënë se gjuha shqipe... »

Ndahet nga jeta shkrimtari e dramaturgu Fadil Kraja

Tiranë, 18 nëntor 2021 – Ndërron jetë nëmoshën 90-vjeçare shkrimtari e dramaturgu i njohur shqiptar, Fadil Kraja. Lajmin e hidhur... »

Albanologë nga Tirana, Prishtina e Shkupi angazhohen për strategji të përbashkët veprimi

Shkup, 14 nëntor 2021 – Pas Shkodrës, Shkupi sot në vigjilje të “Ditëve të Alfabetit”mblodhi albanologët shqiptarë në përpjekjen për... »

Doli nga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Hivzi Islamit dhe Arsim Ejupit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Këto ditë dol inga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Akademik Hivzi Islamit dhe Prof.Dr Arsim... »

Ambasadori britanik në Kosovë do ta përkthejë librin e Vlora Nikqit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Autorja e librit “Kangë Popullore Erotike”, Vlora Nikçi, ka njoftuar se ky libër i saj... »

Në Tuz, mbahet shfaqja për fëmijë “Hirushja”

Më 12 nëntor, në QKI “Malësia” në Tuz, nën organizimin e komunës së Tuzit, Teatri i fëmijëve nga Ulqini, prezantojë... »

Botohet vëllimi i gjashtë i veprës së Midhat Frashërit

Tiranë, 12 nëntor 2021 – Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” publikoi sot në Tiranë vëllimin e gjashtë të veprës... »

Fshati që përdor monedhën e vet

Në vitet 1980, një bletërritës krijoi një lloj paraje lokale, për të ndihmuar fshatin e tij gjatë një periudhe të... »

Metës në bashkinë arbëreshe Palazzo Adriano të Darenjve dhe Krispit

Presidenti Ilir Meta vazhon vizitë në territoret e arbëreshëve.   Ai tha se ndjente kënaqësi të vizitonte Bashkinë Palazzo Adriano,... »

Vendoset shtatorja e Skënderbeut në qytetin arbëresh Contessa Entellina

Mesazhi nga presidenti Ilir Meta, i cili mori pjesë në ceremoni Knid Ndrenika Presidenti Ilir Meta tha se ndihej “thellësisht... »

The Judge (1938): Poezia e veçantë e Konicës dedikuar “një diplomati që i trajtonte gjërat më të vogla me shqetësimin më të madh”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Nëntor 2021   “The Judge” ka botuar, në korrik të 1938, në faqen n°17, poezinë e... »