KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 5 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 5

Promovohet libri i autores shqiptare, në Kolegjin e Harvardit, SHBA

24 Tetor 2021 – Libri ‘Barrë dhe Bekim’ i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për... »

Kanë thënë për At Gjergj Fishtën:

Zgjodhi dhe përgatiti për botim Anton Çefa Eqrem Çabej : “Fishta qe një bir i  vërtetë i polemit të tij... »

Në 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës, shtëpia e “Homerit” shqiptar qëndron e kyçur

Në 150 vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës, shtëpia ku ka jetuar një prej figurave më të mëdha të... »

Vepra e Jusuf Buxhovit sfidon makinerinë për deformimin e historiografisë

Shkup, 22 tetor 2021 – Sot (e pretme) në ITSHKSH në Shkup u promovua vepra ”Maqedonia nga antika deri te... »

Mbyllet përkohësisht Galeria Kombëtare e Arteve, nis rekonstruksioni i godinës

Tiranë, 18 tetor 2021 – Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë do të mbyllet përkohësisht, pasi godina e saj do... »

“Carnegie Hall” Fillon Sezonin 2021-2022

Julika Prifti Më 6 tetor, 2021, qyteti i Nju Jorkut sikur u kthye në jetën para coranavirusit me një nga... »

Vizitë në varrezat më demokratike

Nga Julika Prifti 6 shtator 2021 – Sivjet, pas shumë vitesh, vizitova përsëri një vend-varrimi. Në Tiranë, varrezat nuk doja... »

Saimir Pirgu shkëlqen në Londër me operan “Jenufa” të kompozitorit Janacek

Tenori shqiptar Saimir Pirgu, i cili sipas shtypit dhe publikut britanik gjatë këtyre javëve ka qenë i shkëlqyer dhe impresionues... »

Shkrimtari tanzanian Abdulrazak Gurnah fiton Nobelin për letërsi

Stokholm, 7 tetor 2021 – Shkrimtari me origjinë nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah fitoi të enjten çmimin Nobel për letërsi. Akademia... »

“N’Altitude Festival” në Lëpushë të Malësisë së Madhe

Prej dy ditësh në Lëpushë të Malësisë së Madhe po mbahet edicioni i parë i “N’Altitude Festival”. Në edicionin e... »

Cannoli Siciliana: Ëmbëlsira e shqiptarëve

Nga Daut Dauti Kanoli (Cannoli) është ndër ëmbëlsirat më të popullarizuara në Itali. Madje, në botë kur hani në restorantet... »

Hapet Kuvendi për gjendjen aktuale të studimeve arbëreshe

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA), çeli sot ditën e parë të Kuvendit parë të saj me temën:... »

Hapet ekspozita e librit shqip në Amerikë

     Dr. Yllka FILIPI      Stamford, Connecticut, 25 shtator 2021      Të shtunën, me 25 qershor qyteti i Stamfordit, ziente... »

U promovua libri “Enigma e poezisë” i Sabri Hamitit

Prishtinë, 23 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, me 22 shtator 2021,... »

7 vjet nga vdekja e “Donikës” së filmit “Skënderbeu”, aktores Besa Imami

Aktorja e njohur e skenës shqiptare Besa Imami  si sot më 21 shtator 2014 u nda nga jeta pas një... »

Mbledhje dorëshkrimesh të shkrimtarëve, Bardhyli: Me fat që kemi Kadarenë!

Sipas drejtueses së qendrës së librit, mbledhja e këtyre thesareve do të krijonte një arkivë të jashtëzakonshme Qendra Kombëtare e... »

Inaugurimi i TKOB, Rama: Dita erdhi!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar momente nga “Grand Gala” që shënoi inaugurimin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe... »

Visar Zhiti rrëmben çmimin e parë në konkursin “Vexhi Buharaja 2021”

Shkrimtari dhe poeti Visar Zhiti është nderuar në Berat me Çmimin e Parë Letrar Kombëtar “Vexhi Buharaja 2021”. Dorëzimi i... »

Filmi kosovar “Pa vend” e fiton çmimin kryesor të festivalit në Toronto, kualifikohet për Oscar

Toronto, 19 shtator 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, e ka fituar çmimin... »

Më në fund, tre Yje Michelin për restorantin Noma të Rëne Rexhepit

Restoranti i famshëm “Noma” i mjeshtrit të kuzhinës, Rëne Rexhepi (René Redzepi) në Kopenhagë të Danimarkës ka marrë më në... »

Libri i Rexhep Ismajlit ”Për historinë e gjuhës shqipe”, vepër kulmore në fushë të albanologjisë

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, u paraqit libri i... »

Ermonela Jaho në skenën e TKOB: “Këtu filloi ëndrra ime…”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho ka interpretuar në skenën e Teatrit Kombëtar të... »

Ne ditën e shuarjes nga jeta: Odise Paskali (1903 – 1985)

Personalitet i shquar i kulturës kombëtare, skalitës i ngjarjeve e figurave madhore të vendit në gur, në mermer dhe në... »

Nga 12-21 shtatori American Jewish Congress, amb. izraelite bashkëorganizatorë të Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael

Festivali përkon me 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit Knid Ndrenika Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael është veprimtari... »

Shkolla Shqipe në Patra vlerësohet me titullin “Mirënjohje e qytetit”

Shkolla Shqipe në Patra të Greqisë është vlerësuar me titullin “Mirënjohje e qytetit” dhënë nga Bashkia e qytetit të Elbasanit,... »

Shqipëria dërgon tekste shkollorë shqip për diasporën në 10 shtete

Qendra e Botimeve për Diasporën në bashkëpunim me Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme kanë nisur sot drejt Bullgarisë,... »

Teatri “Migjeni” hap dyert për herë të fundit për Paulin Prekën

I nderuar me tituj “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh”, Paulin Preka u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare... »

Prometeu

Mbi të ecnin re të zeza të rënda, si kanistra vigane të mbushura me avull, bubullima dhe elektricitet   Ismail... »

“Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit”

Shqipërisë i ndodhi diçka që rrallë i kishte ndodhur ndonjë vendi. Kur elita e vendit, kryezotët, oficerët, njerëzit e letrave,... »

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »