KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 7 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 7

Kosovë: Festivali ndërkombëtar i operës ‘Ramë Lahaj’

Me një koncert në sheshin Skënderbej në Prishtinë u përmbyll të shtunën mbrëma festivali i parë operistik në Kosovë “Ramë... »

Në Ulqin hapet Panairi i 20-të i Librit

Ulqin, 1 gusht 2021 – Në Ulqin është hapur edicioni i 20-të i Panairit të librit, ku marrin pjesë mbi... »

Akademiku shqiptaro-britanik Gëzim Alpion nderohet me ‘Medaljen Nënë Tereza’

Tiranë, 27 Korrik 2021 – Studiuesit shqiptaro-britanik Gëzim Alpion, sociolog në Universitetin e Birminghamit në Angli, i është akorduar ‘Medalja... »

LUIGJ ÇEKAJ – POETI I PËRNDJEKUR I SHKRELIT TË MALËSISË SË MADHE

“Libri juaj ka qenë një zbulim poetik për mua” — Ismail Kadare                                Nga Frank Shkreli Luigj Çekaj ndërroi jetë... »

Dua Lipa bën shenjën e shqiponjës në Kalanë e Krujës

Prej disa ditësh në Shqipëri ndodhet artistja e njohur me famë botërore Dua Lipa. Ajo mbetet një yll botëror, dhe... »

VISAR ZHITI: POEZIA DREJT BURGUT

Nga Liviu Antonesei           Pas botimime së fundmi në Rumani të dy librave të shkrimtarit Visar Zhitit, atë me poezi... »

Ecja drejt së djathtës – dëshmi morale dhe mençurie

Libri më i fundit i autorit të njohur me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Thanas L. Gjika, titullohet,... »

Tre filma nga Kosova në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 22 korrik 2021 – Tre filma nga Kosova janë përzgjedhur për Festivalin e 27-të të Filmit në Sarajevë. Në... »

Zbulohet në Bosnjë një rrugë nga lashtësia romake

Sarajevë, 18 korrik 2021 – E zbuluar kohët e fundit, një rrugë e lashtë romake e “fshehur” në malet veri-lindore... »

Botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi

Tiranë, 18 korrik 2021 – Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq... »

NJË LIBËR I RI I MEMISHA GJONZENELIT

Koment nga Luan Çipi Memisha Gjonzeneli në korrikun e vitit 2021 doli suksesshëm në shtyp me librin e tij të dytë... »

Kur John Belushi shkoi në Shtëpinë e Bardhë

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1976, ishte rregulluar që emisioni i përjavshëm satirik, “Saturday Night Live” (Drejtpërdrejt Natën e Të... »

Kur mjeshtri i fotografisë Qerim Vrioni përfaqësonte Shqipërinë në ekspozitën ndërkombëtare të Romës

Nga rubrika: “Fotografi që zgjojnë kujtime” 12 vite më parë ,më 16 korrik 2009, Këshilli i Rajonit të Lacios (Itali)... »

Në Përmet nisin gërmimet arkeologjike, besohet se gjenden varreza mesjetare

Tiranë, 16 korrik 2021 – Arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore nisën të premten në Përmet përgatitjet për gërmime... »

Rikthimi i Fadil Berishës, ekspozitë me modelen Ina Dajçi

Fotografi i njohur shqiptar në SHBA është rikthyer në Shqipëri. Arsyet na i tregon Jetona Koçibelli.   Koçibelli: Fadil, jam... »

Përcillet me nderime poeti Uran Kostreci, i burgosur politik i diktaturës komuniste

Tiranë, 13 korrik 2021 – Në Tiranë, u përcoll sot me nderime nga qindra qytetarë për në banesën e fundit... »

U kujtofsh përgjithmonë Uran Kostreci!

Nga Keze Kozeta Zylo Sot është ndarë nga jeta luftëtari i Lirisë Uran Kostreci i cili qëndroi i pamposhtur nga... »

Uran Kostreci

Fotografia dhe teksti nga Qerim Vrioni       Te Bar “Piazza” më ke thuajse çdo ditë-më tha Uran Kostreci (Korçë, 1938)... »

Ardian KLOSI (9 korrik 1957 – 26 prill)

NUK E KAM FRIKË VDEKJEN, VETËM SE DO DOJA TË MOS ISHTE E DHUNSHME

(In memoriam: Ardian KLOSI) Intervistë me Mustafa Nanon  1. Zoti ekziston, mund të ekzistojë, duhet të ekzistojë apo nuk ekziston?... »

Radiocorriere (1979) / Kush është Ibrahim Kodra, piktori legjendar me origjinë shqiptare i adoptuar nga Mbreti Zog ?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Korrik 2021 “Radiocorriere” ka botuar, me 27 tetor 1979, një shkrim për piktorin e shquar... »

Lamtumirë poet i ndritur Petrit Ruka

Një lajm shumë i dhimbshëm tronditi sot botën e letrave shqipe si dhe gjithë lexuesit brenda dhe jashtë Shqipërisë, për... »

Udhëtimi i fundit i Petritit

Nga Mero Baze   Majin e vitit të kaluar, kur sapo ra vala e parë e pandemisë, më dërgoi një... »

Modeli i pemës

Astrit Lulushi Në gjuhësinë historike, modeli i pemës është shprehje e evolucionit të gjuhëve, i ngjashëm me konceptin e pemës... »

Libri Vlera të Rishfaqura i prof. dr. Tomor Plangarica

Nga Julika Prifti Në numrin e madh të botimeve madje edhe atyre akademike gjetja e librave që e vlejnë të... »

Kosovë: mbahet për herë të pestë “parada e krenarisë”

Edlira Bllaca, Zëri i Amerikës Në Prishtinë disa qindra veta morën pjesë në paradën e krenarisë, parakalimi i pestë me... »

HISTORIA E LETËRSISË SHQIPE NË RUMANI – KRYEPUNË E DR. LUAN TOPÇIUT…

  “Sot ka dalë nga shtypshkronja libri im më i ri: “Istoria Literaturii Albaneze, de la origini până în prezent”... »

1952 / Kur Gjon Mili nderohej në “Takimin e dymbëdhjetë ndërkombëtar të fotografisë” në Francë

Reagimi kur pa fotografinë e maces së tij “Blackie” Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Qershor 2021  “American Photographer” ka botuar,... »

Le Monde (1992) / Kthimi i shkrimtarit Ismail Kadare në Shqipëri pas azilit politik në Francë. Ja fjalët e para që shprehu sapo zbriti nga avioni

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të premten e 8 majit 1992, në faqen... »

Le Monde Diplomatique (1989): Reagimi i Ismail Kadaresë ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç mbi origjinën e shqiptarëve

“Le Monde Diplomatique” ka botuar, në tetor të 1989, reagimin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ndaj shkrimtarit dhe... »

Filmi “Pa vend” e përfaqëson Kosovën në Festivalin e Kanës

Prishtinë, 19 qershor 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda, do të garojë për... »