KULTURË - ILLYRIA - Page 3 KULTURË - ILLYRIA - Page 3

Asani: “Vatra” – busullë orientimi e shqiptarëve në kohë turbullirash

Nju Jork, 23 shtator 2022 – “Java e kulturës shqiotare në SHBA”, të organizuar nga Insatituti i Trashëgimisë Shpirtërore e... »

ITSHKSH prezantoi veprimtarinë në Qendrën Kulturore Shqiptare-Amerikane në Riverdale të Nju Xhersit

Nju Xhersi, 22 shtator – Dita e dytë e “Javës kulturore shqiptare në SHBA” vazhdoi të mërkurën me prezantimin e... »

ITSHKSH prek një copë Dibër në Staten Island

Staten Island, 21 shtator 2022 – “Java Kulturore Shqiptare në SHBA” nën organizimin e ITShKSh-së, filloi mbrëmë në Shoqatën Atdhetare... »

Javën e ardhshme mbahet “Java Kulturore Shqiptare në SHBA”

Shkup, 18 shtator 2022 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, gjatë javës së ardhshme,... »

IRENA PAPAS… LEGJENDA GREKO-SHQIPTARE … IN MEMORIAM

nga Skender SHERIFI Ka momente, që i thua vetës në jetë: « Bullshit, po pse të gjithë ata Persona, të... »

14 intelektualë antikomunistë shkodranë në ekspozitën e Muzeut të Dëshmisë dhe Kujtesës

Shkodër, 14 shtator 2022 – Në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës, në qytetin e Shkodrës, u hap të mërkuren ekspozita... »

Harku i Triumfit i familjes Qerimi 

Është e vështirë të gjesh një të ngjashëm me mjeshtrin Et’hem B. Qerimaj, nuk ka një të dytë si ai.... »

Shtypi gjerman për filmin “Zgjoi”: “Një manifest feminist”

Filmi i Blerta Basholli “Zgjoi” nisi javën e kaluar shfaqjen në programin zyrtar të kinemave gjermane. Filmi kosovar,i cili këtë... »

Amerikania Rose Wilder Lane dhe Malësia e Veriut

Prof. dr. Bardhosh Gaçe Mjaft nga burimet perëndimore dhe amerikane të njohjes për Shqipërinë dhe shqiptarët kanë qenë të hershme,... »

Iku albanologu e dijetari amerikan Leonard Newmark

Profesor Leonard Newmark (1929-2022) u ka bërë shërbime të rëndësishme shkencës dhe dijes, sidomos albanologjisë dhe studimeve për shqiptarët, miqësinë... »

“Një grusht dritë” mbi artin, padrejtësisht të harruar, të fotografisë

Bisedë me Qerim Vrionin, enkas për lexuesi e ExLibris    Që zhvilloj bisedë me Qerim Vrionin, nuk lipset ndonjë rast... »

Hyrje studimore për romanet Martesa e Lejlës dhe Sotiri e Mitka (3) – DOKUMENTE SHTOJCË

Nga Fotaq Andrea (VIJON NGA: http://www.illyria.com/hyrje-studimore-per-romanet-martesa-e-lejles-dhe-sotiri-e-mitkapjesa-e-dyte/) Dy romane të Jean de Kroïa “Martesa e Lejlës” dhe “Sotiri e Mitka” –... »

Në Selanik u hodh dritë mbi figurën e Gonxhe Bojaxhiut – Nënës Terezë

Selanik, 4 shtator 2022 – Në Kishën Katolike në Selanik, të shtunën përfundoi manifestimit kulturor-shkencor “DRITA E GONXHES”. Komuniteti shqiptar... »

Shën Pali në Durrës

Libri i Prof. Thanas L. Gjikës «Disa korrigjime në shënimet sqaruese dhe hartat e Dhiatës së Re»  – një kontribut... »

Të internuarat e kampeve komuniste kujtojnë fëmijërinë e humbur

Regjisori Bujar Alimani ka kapur dëshmitë e grave që kaluan fëmijërinë e tyre të internuara në një kamp pune në... »

At Zef Pllumi – rrnoi me tregue atë që mësoi, përjetoi e përballoi

Dje At Zef Pllumi pat njërën prej ditëlindjeve të tij! Atë të pagëzimit si Prekë Gjekmarkaj, 28 Gusht 1924. Ai... »

PROFESOR EQREM ÇABEJ VLERESIME PËRMES KUJTIMESH

(Me rastin e 42 vjetorit të ndarjes nga jeta) Nga Thanas L. Gjika Ndjehem fatlumtur që kam pasur rastin të... »

Dy libra të çmuar të Qerim Vrionit: “Miq në 50 foto” dhe “Shqetësime qytetare”

Qerim Vrioni bën pjesë në atë plejadë krijuesish që u ngjajnë visareve të rralla, që i ekspozojmë pas kornizash të... »

𝙈𝙞𝙢𝙤𝙯𝙖 𝘽𝙚𝙟𝙠𝙤𝙡𝙡𝙖𝙧𝙞 𝘿𝙖𝙠𝙤, themeluese e “Mësonjëtores së parë shqipe” në Greqi

E lindur dhe rritur në Tiranë, menjëherë pasi kreu studimet në fakultetin Histori-Filologji të Universitetit të Tiranës, dega Gjuhë dhe... »

Akademia që e ndan Oskarin i kërkon falje aktores Sacheen Littlefeather, pas 50 vjetësh

Los Angeles, 16 gusht 2022 – Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, e cila ndan çmimet “Oskar”, i ka... »

Nis punimet Seminari XL Ndërkombëtar për Gjuhën Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Prishtinë, 15 gusht 2022 – Të hënën në Prishtinë u bë hapja solemne e Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë... »

Zbulime të reja arkeologjike në qytetin antik të Antigonesë

Gjirokastër, 13 gusht 2022 – Arkeologët shqiptarë e të huaj që po gërmojnë në zonën e qytetit antik të Antigonesë,... »

BOTIMI I LIBRIT HYRJE NË GJUHËSI NGA PROF. ANASTAS DODI, NJË ARRITJE E SHËNUAR NË FUSHËN E STUDIMEVE GJUHËSORE

Kohët e fundit ka dalë nga shtypi libri Hyrje në gjuhësi i prof. Anastas Dodit, botuar nga shtëpia botuese “Naimi”,... »

PËRSHPIRTJE PËR SHPRESËN, ZONJËN E NDERUAR OSE VIRTYTIN…

Nga Visar Zhiti Ka njerëz që ikin nga kjo jetë me pikëllimin e atyre që i deshën dhe i duan... »

Vdes ylli i filmit “Grease”, Olivia Newton-John

Los Anxhelos, 9 gusht 2022 – Këngëtarja Olivia Newton-John, e cila fitoi famë botërore në rolin e Sandy-it, vajzës së... »

NGA THELLËSITË E FERRIT PASHË JEZUSIN NË KRYQ

“BURGJET…” E DOM SIMON JUBANIT – shkëmbim mesazhesh me botuesin e ri – Që libri “Burgjet e mia” i Dom... »

Dua Lipa hapi festivalin “Sunny Hill” në Prishtinë

Prishtinë, 5 gusht 2022 – Të enjten në mbrëmje në Prishtinë u hap festivali i muzikës “Sunny Hill” që organizohet... »

“ME APO PA AMERIKËN”

Është libri më i ri i Ylli Polovinës, i cili u botua me rastin e 28 Korrikut, përvjetorit të njëqindtë... »

Në Shkodër, u nderuan dom Ndre Zadeja dhe Patër Anton Harapi

Shkodër, 27 korrik 2022 – Te varrezat katolike të “Rrmajit”, në lindje të qytetit të Shkodrës, gjatë periudhës së regjimit... »

Media si armë që të gjithë duan ta zotërojnë

Roli esencial i ofrimit të informacionit të besueshëm dhe të paanshëm, për qytetarin e interesin publik sa vjen e përballet... »