LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 5 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 5

Veteranët e luftës kërkojnë rritje të pensioneve të tyre

Prishtinë, 16 qershor 2022 – Qindra pjesëtarë të Organizatës së Veteranëve të luftës së ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës protestuan... »

Pse u largua nga Kosova festivali “Sunny Hill”?

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Në pamundësi që të marrë në shfrytëzim një tokë prej 17 hektarësh në komunën e... »

Festivali “Sunny Hill” zhvendoset nga Prishtina në Tiranë

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Festivali “Sunny Hill” i themeluar nga Fondacioni me këtë emër i këngëtares me famë botërore,... »

Axhami: Shqipëria ende nuk ka vendosur standardet e demokracisë

Uashington, 15 qershor 2022 – Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Shpëtim Axhami, ndodhet në Uashington me rastin e hapjes... »

Meta kundër hartës së re gjyqësore, kërkon rishikimin e saj

Tiranë, 15 qershor 2022 – Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta është shprehur me tone kritike ndaj hartës së re gjyqësore... »

Rama, Abazoviq e Kovaçevski e mbështesin kandidaturën e Ukrainës për BE

Kiev, 15 qershor 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, dhe kryeministri i... »

Vuçiq: Njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës është dëshirë e BE-së, jo e Serbisë

Beograd, 15 qershor 2022 – Të mërkurën, më 15 qershor, presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se njohja reciproke e Serbisë... »

Charles Michel: Ballkani Perëndimor – përparësi strategjike për Bashkimin Evropian

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerësoi të mërkurën qëndrimin e Kosovës kundër agresionit rus... »

Mbështetja ndaj Ukrainës, Rama dhe Abazoviç, vizitojnë Kievin

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i Malit të Zi Dritan Abazoviç, nisën sot një vizitë në Ukrainë. Ata shkuan... »

Ambasadori Ferit Hoxha u përgjigjet akuzave të Ambasadorit të Rusisë

Mos e përmend Ramush Haradinajn se ai nuk u fsheh, la postin e kryeministrit, dhe shkoi vetë në Hagë kur... »

Krerët e shtetit të Kosovës diskutojnë për temat aktuale në politikën e jashtme

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur sot takimin e rregullt koordinues për politikë të... »

Glauk Konjufca do t’i vizitojë ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të realizojë të premten, më 17 qershor,... »

Shqipëri: Avokatët kundër hartës së re gjyqësore, do t’i bojkotojnë seancat 4 ditëshe

Tiranë, 13 qershor 2022 – Në Shqipëri, Dhoma e Avokatisë njoftoi sot se për katër ditë me radhë, duke nisur... »

Shqipëria ende nuk ka arritur përballjen morale me krimet e komunizmit

Uashington, 13 qershor 2022 – Më 13 qershor në Uashington u përurua Muzeu kushtuar Viktimave të Komunizmit. Muzeu nderon mbi... »

Lumi Vjosa dhe degët e tij drejt shpalljes Park Kombëtar

Tiranë, 13 qershor 2022 – Shqipëria ka nisur procedurat për të përfshirë lumin Vjosa dhe degët e tij në kategorinë... »

PDK e AAK kërkojnë sërish tërheqjen e Projektligjit për Pagën Minimale

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë bërë sërish... »

Kryedrejtori policor Nano takoi në SHBA shefin e FBI-së dhe zyrtarin e DEA-s

Zoti Wray i konfirmoi gjithashtu mbështetjen e palëkundër të agjencive ligjzbatuese amerikane për Policinë e Shtetit Knid Ndrenika Me gradën... »

Kosova shënoi 23 vjetorin e çlirimit

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Kosova e shënoi sot 23 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë. Më... »

Osmani: Sherife Luta – personifikim i dëbimit të shqiptarëve nga regjimi gjenocidal serb

Prishtinë, 12 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e ka nderuar zonjën Sherfie Luta, gruan që 23... »

Dr.Prifti: Na terrorizojnë mua dhe familjen time, 3 vjet përgjim s’kanë gjetur gjë!

Mjeku kardiokirurg shkencëtari Edvin Prifti reagoi në “Facebook” pas kontrollit të banesës me akuzat për trafik barnash nga SPAK-u Duke... »

Osmani në Samitin e SEECP-së: Bashkë kundër tendencave destabilizuese në rajon

Selanik, 11 qershor 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e krerëve të shteteve të Evropës... »

Vuçiq tha se me KEDS-in është arritur marrëveshje për energjinë në pjesën veriore të Kosovës

Beograd, 11 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi më 10 qershor se marrëveshja me Kosovën për energjinë... »

Osmani: Kosova, e bekuar për mbështetjen e kancelarit Scholz dhe miqësinë me Gjermaninë

Selanik, 10 qershor 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, të premten në mbrëmje, në Selanik, ka marrë pjesë në... »

Renata Alt: Vuçiq na paska mashtruar, BE të ndërpresënegociatat me Serbinë

Berlin, 10 qershor 2022 – Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmë Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja... »

Vetoja bullgare ngadalëson reformat në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 10 qershor 2022 – Vazhdimi i vetos bullgare, që i pamundëson Maqedonisë së Veriut nisjen e negociatave me Bashkimin... »

Gjykimi i rastit “Toka”: Azem Syla e të tjerët deklarohen të pafajshëm

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë të premten u zhvillua seanca gjyqësore lidhur me rastin “Toka”... »

Vuçiq: Askush nga BE nuk ka thënë si Schoolz se Serbia duhet ta njohë Kosovën

Beograd, 10 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se kancelari gjerman, Olaf Scholz, është i pari... »

Ura që do t’i lidhë Malin e Zi dhe Shqipërinë

Shqipëria dhe Mali i Zi planifikojnë që deri në vitin 2024 të ndërtojnë së bashku një urë mbi lumin Buna,... »

Osmani: Lidhja Shqiptare e Prizrenit – frymëzim i përhershëm për emancipimin tonë kombëtar

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, e ka vlerësuar Lidhjen Shqiptare të Prizrenit si... »

Mitsotakis: BE-ja të integrojë Ballkanin brenda vitit 2033

Athinë, 10 qershor 2022 – Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis deklaroi të premten se Bashkimi Evropian duhet të sigurojë brenda vitit... »