LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 76 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 76

Kurti: Nga 1 tetori, arsimi i lartë publik në Kosovë do të jetë pa pagesë

Prishtinë, 17 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njoftoi se nga 1 tetori i këtij viti do të... »

Kosova po e përgatit pasaportën digjitale të imunizimit për COVID-19

Prishtinë, 17 shtator 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka thënë se tashmë është dizajnuar certifikata digjitale e imunizimit... »

Largohet grupi i parë i afganëve të strehuar përkohësisht në Kosovë

Prishtinë, 17 shtator 2021 – Një grup shtetasish afganë u larguan të enjten nga Kosova ku ishin strehuar përkohësisht. Jeta... »

Amb.Kim me 15 prokurorët e SPAK-ut: Mbi ligjin nuk është askush!

Njoftimi nga ambasada amerikane në Tiranë   🇦🇱 | Ambasadorja Yuri Kim u takua me 15 prokurorët e SPAK për... »

Qeveria “Rama 3” bën betimin para Presidentit Meta, të shtunën

Tiranë, 17 shtator 2021 – Qeveria e re e Shqipërisë, e cila e mori votëbesimin e Kuvendit, do ta japë... »

Ambasadori Kosnett e quan “nder të madh” për të shërbimin në Kosovë

Prishtinë, 17 shtator 2021 – “Të qenët ambasador i Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka qenë një nder i madh”,... »

SHBA u bën thirrje palëve në Mal të Zi të ndjekin rrugën e integrimit euro-atlantik

Podgoricë, 17 shtator 2021 – Ambasadorja amerikane në Podgoricë, Judy Rising Reinke, tha se bartësit e listës së shumicës qeverisëse... »

Ambasadorja Kim, e sigurtë se vendimi për Berishën nuk është gabim

Kush shprehet i habitur nuk tregohet i sinqertë – kur shkon vendimi te Sekretari i Shtetit, do të thotë se... »

Zaev e Kurti: Kemi opinione të ndryshme për “Open Balkan”, por kjo s’na pengon të bashkëpunojmë

Shkup, 16 shtator 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se ai dhe kryeministri i Kosovës,... »

Kosova dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë 11 marrëveshje bashkëpunimi

Shkup, 16 shtator 2021 – Qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, të enjten, në Shkup në kuadër të seancës... »

BE e kushtëzon me sundimin e ligjit ndihmën financiare për vendet e Ballkanit

Strasburg, 16 shtator 2021 – Deputetët e Parlamentit Evropian, në seancë plenare, kanë dhënë dritën e gjelbër për paketën e... »

Largohet nga Kosova grupi i parë i afganëve të strehuar përkohësisht

Prishtinë, 16 shtator 2021 – Një grup shtetasish afganë të strehuar përkohësisht në Kosovë do të largohen të enjten. Ambasada... »

Nis largimi i refugjatëve afganë nga Kosova

Nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, të enjten pritet të largohen rreth 117 shtetas afganë, të cilët ditë më... »

Osmani në Berlin: Dialogu Kosovë – Serbi duhet të përmbyllet me njohje reciproke

Berlin, 15 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka theksuar edhe një herë se rezultati përfundimtar i dialogut... »

Kurti: SHBA – aleati dhe partneri ynë i pazëvëndësueshëm

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Kosova do të bëhet gjithmonë e më shumë partner i qëndrueshëm i Shteteve të Bashkuara... »

Kurti e Lajçak diskutojnë për dialogun, por jo edhe për hapjen e arkivave

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka thënë përfaqësuesit të Posaçëm të Bashkimit Evropian për... »

Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Vizita e lamtumirës e kancelares Merkel në Ballkanin Perëndimor është pasqyruar gjerësisht në shtypin gjerman. Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung nën... »

Në Shkup, arrin grupi i dytë prej 44 refugjatësh afganë

Shkup, 15 shtator 2021 – Në Aeroportin e Shkupit të mërkuren pasdite arriti një grup i ri prej 44 afganësh.... »

KE miraton certifikatën dixhitale të vaksinimit për 7 vende, përfshirë Shqipërinë

Bruksel,15 shtator 2021 – Komisioni Europian ka miratuar certifikatën dixhitale të vaksinimit për Shqipërinë dhe 6 vende të tjera jo... »

Festa e “bashkimit” të serbëve – test për “botën serbe” apo Serbinë e Madhe

Për fqinjët e Serbisë, flamujt me ngjyrat kuq, kaltër dhe të bardhë, nuk janë të huaj, të cilët shihen jashtë... »

Von der Leyen: Investimet në Ballkan – investime në të ardhmen e BE-së

Strasburg, 15 shtator 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se investimet në Ballkanin Perëndimor janë... »

Në Gjykatën Speciale në Hagë nis gjykimi i Salih Mustafës

Hagë, 15 shtator 2021 – Të mërkurën në Gjykatën e Posaçme të Kosovës u hap procesi i parë gjyqësor ndaj... »

Presidenti Meta e dekreton qeverinë “Rama 3”

Tiranë, 14 shtator 2021 – Presidenti i Shqipërisë,Ilir Meta, e ka dekretuar qeverinë e re të vendit, “Rama 3”. Dekreti... »

Osmani: Kosova nuk do ta mbështesë asnjë nismë paralele me Procesin e Berlinit

Berlin, 14 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se Kosova nuk do të mbashtesë asnjë nismë... »

Komshiq: Nuk lejojmë që Serbia të bëhet shefe e rajonit

Sarajevë, 14 shtator 2021 – Kryesuesi i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Zhelko Komshiq, e ka kritikuar kancelaren gjermane Angela Merkel për... »

Në Shqipëri, rritet numri i viktimave dhe i pacientëve me COVID në spitale

Tiranë,14 shtator 2021 – Në Shqipëri, gjatë javës së fundit (7-13 shtator), numri i viktimave nga koronavirusi pësoi një tjetër... »

Avokatët e ish-krerëve të UÇK-së ia kërkojnë prokurorisë dosjen paraprake

Hagë,14 shtator 2021 – Në Dhomën e Specializuar në Hagë, të mërkurën, më 14 shtator, u mbajt konferenca e shtatë... »

Kurti: Ne nuk besojmë në nismën “Ballkani i Hapur”

Tiranë, 14 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të martën se Kosova nuk do të bëhet... »

Merkel: Procesi i Berlinit është i pazëvendësueshëm, nismat tjera mund të ndihmojnë

Tiranë, 14 shtator 2021 – Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot (e mërkure) në Tiranë se Procesi i Berlinit nuk... »

Nesër në Gjykatën Speciale nis gjyqi ndaj Salih Mustafës

  Hagë, 14 shtator 2021 – Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë bërë të ditur se më 15 shtator do... »