LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 78 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 78

Mehaj: Ushtria amerikane garantuese kryesore e sigurisë në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Kosovës, Armend Mehaj, ka thënë se ushtria amerikane ishte dhe është garantuese kryesore e... »

Shqipëri: Shtohen ndjeshëm infektimet, 182 raste të reja

Nga Ilirjan Agolli, Zëri i Amerikës Të paktën 182 infektime të reja me Covid-19 mes qytetarëve u zbuluan sot, ndërsa... »

Peleshi: Zjarre me shumë rrezik pranë Llogarisë dhe në Tunelin e Kalimashit

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi u tregua i sinqertë kur tha se veç punës dhe përkushtimit të ushtrisë, banorëve, Emergjencave... »

Thellohet kriza mes partnerëve qeverisës në Mal të Zi

Podgoricë, 7 gusht 2021 – Në Mal të Zi është krijuar një situatë paradoksale. Qeveria e dalë nga zgjedhjet parlamentare... »

Në mediet e Shqipërisë, pak hapësirë për shqetësimet e femrave

Tiranë, 7 gusht 2021 – Në Shqipëri, Rrjeti për Barazi në Vendimmarrje ka kryer një monitorim mbi praninë e pakët... »

Në Shqipëri, një vdekje dhe 139 infektime të reja nga Covid-19

Tiranë,7 gusht 2021 – Një zotëri 79-vjeçar nga Durrësi humbi jetën prej Covid-19, pavarësisht mjekimeve në spital, duke sjellë vdekjen... »

Radhë të gjata në pikat kufitare të Shqipërisë, sidomos me Kosovën

Mijëra shqiptarë nga Kosova dhe trevat e tjera, si dhe emigrantë vijnë për të pushuar në brigjet adriatiko-joniane Knid Ndrenika... »

Në Kosovë, një i vdekur dhe 352 raste të reja me COVID-19

Prishtinë, 7 gusht 2021 – Ministria Shëndetësisë e Kosovës bëri të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, është shënuar... »

Gjashtë të lënduar në aksidentin me autobus trajtohen ende në Kroaci

Sllavonski  Brod, 7 gusht 2021 – Gjashtë qytetarë të Kosovës të cilët u plagosën në aksidentin tragjik me autobus në... »

Masa kufizimi për parandalimin e pandemisë në Tetovë

Tetovë, 7 gusht 2021 – Gjendja epidemiologjike në qytetin e Tetovës në Maqedoninë e Veriut është përkeqësuar, gjë që ka... »

Në Kosovë, hartohet Projektligji për Kriptovalutat

Prishtinë, 7 gusht 2021 – Keqpërdorimi i energjisë elektrike për shumë vjet në veri të Kosovës për prodhimin e kriptovalutave,... »

SHBA: BKH-ja do t’i tregojë Shqipërisë se ditët e pandëshkueshmërisë së të pasurve dhe të fuqishmëve kanë mbaruar

27 nga 700 kandidatë morën certifikatën e diplomimit pas trajnimit nga FBI-ja për të qenë hetues të BKH-së Knid Ndrenika... »

Zëvendës ambasadori amerikan: BKH do t’i tregojë Shqipërisë se askush nuk është mbi ligjin

Tiranë, 6 gusht 2021 – Zëvëndës-ambasadori i SHBA-së në Shqipëri, Demian Smith, iu tha kandidatëve për hetues të Byrosë Kombëtare... »

Në Kosovë, paralajmërohen masa të reja kundër pandemisë

Prishtinë, 6 gusht 2021 – Javën e ardhshme, në Kosovë pritet të hyjnë në fuqi masat e reja kundër përhapjes... »

Zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 17 tetor

Shkup, 6 gusht 2021 – Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka dekretuar 17 tetorin si datë... »

Krimet mjedisore në Shqipëri mbeten të pandëshkuara

Tiranë, 6 gusht 2021 – Dëmet e mëdha mjedisore të shkaktuara nga zjarret e ditëve të fundit në Shqipëri e... »

Parlamenti i Kosovës nuk e miratoi rezolutën për zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit

Prishtinë, 6 gusht 2021 – Parlamenti i Kosovës dështoi të miratojë një rezolutë për zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit për... »

A do të nisë viti i ri shkollor në shkolla?

Prishtinë, 6 gusht 2021 – Gjatë dy ditëve të fundit, 47 fëmijë janë infektuar me koronavirus në Kosovë. Gjendja e... »

Ambasada e SHBA-së pas deklaratave të Berishës: Do të përdorim të gjitha instrumentet për t’u përballur me korrupsionin e pandëshkueshmërinë

Tiranë, 5 gusht 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri ka përsëritur qëndrimin lidhur me shpalljen... »

Shtrirje e gjerë e zjarreve në Shqipëri, situatë e vështirë sidomos në jug

Tiranë, 5 gusht 2021 – Tempraturat e larta dhe era e fortë ka shkaktuar përhapje të vatrave të zjarrit anembanë... »

Rritet numri i rasteve me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 5 gusht 2021 – Maqedonia e Veriut ka shënuar rritje të raste të të infektuarve me koronavirus. Instituti i... »

SHBA: Kosova t’i qaset me mendje të hapur integrimit rajonal ekonomik

Prishtinë, 5 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se mbështesin përpjekjet e Ballkanit Perëndimor për të forcuar... »

Avokati i Berishës dorëzon padinë për shpifje ndaj sekretarit Blinken

Tiranë, 5 gusht 2021 – Ish-Kryeministri i Shqipërisë,Sali Berisha, bëri të ditur se avokati i tij ka dorëzuar në Gjykatën... »

Shqipëria lufton për shuarjen e zjarreve në sipërfaqe të mëdha pyjore

Rrezik kishte zjarri në Bazën Ushtarake Detare të Pashalimanit në Vlorë, por ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi tha se gjendja... »

Hajrullahu: Forcimi i sovranitetit të Kosovës garanton integrimin e gjithë rajonit

Uashington, 4 gusht 2021 – Profesori i shkencave politike në Universitetin e Prishtinës, Arben Hajrullahu, tha në një intervistë me... »

Rritja e rasteve me COVID-19 shton thirrjet për mbajtjen e maskave

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Kosovë është paralajmërim për kujdes të... »

CSIS: Duhet bashkërendim transatlantik për bisedimet Kosovë – Serbi

Uashington, 4 gusht 2021 – Ish i dërguari amerikan për Ballkanin, James O’Brien, aktualisht zëvendëskryetar i “Albright Stonebridge Group” dhe... »

Në Kosovë arrestohet edhe një i dyshuar për zjarrvënie

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Policia e Kosovës ka njoftuar se në orët e pasditës të së mërkurës ka arrestuar... »

Faktori njeri është shkaktar i zjarreve në Kosovë, arrestohen tre të dyshuar

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Një qytetar nga komuna e Malishevës ka vdekur si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë... »

SPAK do t’i marrë në pyetje 5 gratë e riatdhesuara nga Siria

Tiranë, 4 gusht 2021 – Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) do t’i marrë në pyetje... »