LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 79 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 79

Rriten rastet me koronavirus në Shqipëri, 99 raste të reja në 24 orët e fundit

Tiranë, 4 gusht 2021 – Në Shqipëri regjistrohet rritje e ndeshme e rasteve të reja të infeksionit me koronavirus. Gjatë... »

Qendra Wilson: Perëndimi të punojë për forcimin e sovranitetit të Kosovës

Uashington, 4 gusht 2021 – Qendra Wilson, me seli në Shtetet e Bashkuara, tha se forcimi i sovranitetit të Kosovës... »

Në Kosovë, dyfishohet numri i rasteve me koronavirus

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Në Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit, është dyfishuar numri i rasteve të reja me... »

KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda që “cenoi besimin e publikut”

Tiranë, 4 gusht 2021 – Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendosi sot për shkarkimin nga detyra të prokurorit të Krimeve... »

Një viktimë e zjarreve në Kosovë

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Zjarret që e kanë përfshirë Kosovën javën e fundit kanë marrë jetën një burri nga... »

Rama fton Malin e Zi të bëhet pjesë e nismës “Ballkani i Hapur”

Tiranë, 4 gusht 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka bërë thirrje Malit të Zi t’I bashkohet nismës... »

Hapet një pikë e re kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

Podgoricë, 3 gusht 2021 – Të martën, më 3 gusht, është hapur një pikëkalim i ri kufitar mes Shqipërisë dhe... »

SPAK mbyll hetimet për dy ish anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

Tiranë,3 gusht 2021 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupionit dhe Krimit të organizuar, SPAK, bëri të ditur sot... »

Shqipëria përballet me zjarret, një i vdekur dhe dëme të mëdha materiale e mjedisore

Tiranë, 3 gusht 2021 – Një qytetar e ka humbur sot jetën nga zjarri në fshatin “Asim Zeneli” të Gjirokastrës.... »

Grabomi është pika e re kufitare e hapur ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi

Knid NdrenikaSipas kryeminstrit Edi Rama, qëllimi është gjithashtu që “njerëzit tanë të ndihen dhe të jenë të lirë si në... »

Ushtria në Shqipëri nxjerr trupat dhe mjetet për të shuar zjarret

Knid Ndrenika Kryeministri Edi Rama tha se “angazhimi i ushtrisë meriton respekt e inkurajim, në një kohë kur shumë vende... »

Në Kosovë, një i vdekur dhe 110 të prekur nga koronavirusi

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Në Kosovë ka marrë përsëri përmasa shqetësuese përhapja e pandemisë së koronavirusit. Instituti Kombëtar i... »

Lokalizohen shumica e zjarreve në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 3 gusht 2021 – “Mbi 50 hektarë hapësira të përfshira nga zjarri gjatë ditëve të fundit në Maqedoninë e... »

Zjarret në Shqipëri: Situatë shumë serioze në Karaburun

Tiranë, 3 gusht 2021 – Komiteti i Mbrojtjes Civile i Shqipërisë është mbledhur të hënën rreth mesnatës për të diskutuar... »

Bie numri i vatrave aktive të zjarrit në Kosovë

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Numri i vatrave aktive të zjarrit në Kosovë është zvogëluar shumë, në krahasim me dy... »

Zjarre në disa rajone të Kosovës

Prishtinë, 2 gusht 2021 – Agjencia pët Menaxhimit Emergjencave njoftoi se në disa rajone të Kosovës kanë shpërthyer zjarre që... »

Zjarret e përfshijnë Shqipërinë, Karaburuni në rrezik

Tiranë, 2 gusht 2021 – Zjarret e shkaktuara nga temperaturat e larta përgjatë gjithë territorit të Shqipërisë janë vënë nën... »

Zjarre shkatërruese në zonat turistike në Greqi e Turqi

Athinë / Ankara,2 gusht 2021 – Zjarrfikësit në Greqi dhe Turqi po vijojnë betejën me zjarret, që kanë shkaktuar dëme... »

SPAK këmbëngul për procesin ndaj Mediut, e ankimon vendimin e Gjykatës

Tiranë, 2 gusht 2021 – Në Shqipëri Prokuroria Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar ankimoi... »

Shqipëria riatdheson 14 fëmijë dhe 5 gra nga kampet e ISIS-it

Kryeministri Edi Rama i shoqëroi të 19 personat nga Libani në Tiranë në atë që e quajti “operacioni më i... »

Tirana thotë se me daljen e variantit “Delta”, vaksinimi është kthyer në çështje urgjente, sepse koha nuk pret

Mjekët në Shqipëri nuk kanë nxjerrë ndonjë udhëzues nëse duhet të vazhdojë vaksinimi kundër Koronavirusit në periudhën e temperaturave të... »

Kurti: “Ballkani i Hapur” ngjan më shumë në një Ballkan të hapur për ndikimet nga lindja

Prishtinë, 1gusht 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha të dielën se nisma “Ballkani i Hapur” ngjan më shumë... »

Presidentja Osmani dorëzon dekoratën për Beau Biden, djalin e Presidentit Biden

Prishtinë, 1 gusht 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të dielën, në një ceremony shtetërore, ka dorëzuar Medaljen Presidenciale... »

Gjenerali libanez rrëfen për operacionin e shpëtimit në Siri

Bejrut, 1 gusht 2021 – Nga Bejruti, para nisjes së 19 shqiptarëve për në atdhe, Komandanti i Forcave të Sigurisë... »

Mediet në Kosovë – larg të qenit objektive e profesionale

Prishtinë, 1 gusht 2021 – Keqinformimi dhe gjuha e urrejtjes janë mjaft të pranishme në mediat e Kosovës. Kjo tendencë,... »

Mbërrijnë në Shqipëri 5 gra dhe 14 fëmijë nga kampi Al Hol në Siri

Tiranë, 1 gusht 2021 – Një grup shqiptarësh, 5 gra dhe 14 fëmijë, mbërritën sot në Shqipëri, pasi u riaatdhesuan... »

Shoferi i autobusit të aksidentuar në Kroaci nuk ka thënë se e kishte zënë gjumi

Sllavonski Brod (Kroaci), 1 gusht 2021 – Shoferi që dyshohet se shkaktoi aksidenti fatal me autobus në Slavonski Brod të... »

5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë do të riatdhesohen nga Siria

Tiranë, 31 korrik 2021 – Në vijim të operacioneve të riatdhesimit nga kampi i Al-Hol në Siri, ditën e nesërme... »

Vuçiqi dhe Erdogani bisedojnë për Kosovën

Beograd, 30 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka deklaruar më 30 korrik se pret që Turqia dhe... »

Kosovë: Rreth 90 për qind e rasteve me COVID-19, me variantin “Delta”

Prishtinë, 30 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetsisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se varianti “Delta”... »