LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 8 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 8

Osmani: Presim presion ndërkombëtar ndaj Serbisë për marrëveshjen për të zhdukurit me dhunë

Prishtinë, 30 gusht 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Serbisë duhet t’i bëhet presion ndërkombëtar me qëllim... »

Vuçiq: Nuk ka shanse që çështja e targave të zgjidhet para 1 shtatorit

Beograd, 30 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se nuk sheh mundësi që çështja e targave me... »

Greqia e përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi për lëvizjen e qytetarëve

Athinë, 29 gusht 2022 – Athina zyrtare ka përshëndetur marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për lëvizjen e qytetarëve. Në një... »

“Rockefeller Brothers”: “Ballkani i Hapur” e minoi “Nismën e Berlinit” dhe thelloi përçarjet në rajon

Tiranë, 29 gusht 2022 – Një analizë e Fondacionit, “Rockefeller Brothers” për nismën e Berlinit në Ballkanin Perëndimor tregoi se... »

Krim monstruoz në Prishtinë, një 11-vjeçare dhunohet seksualisht nga pesë persona

Prishtinë, 29 gusht 2022 – Policia dhe Prokuroria e Prishtinës njoftuan të shtunën se një krim i rëndë ka ndodhur... »

Presidentja Osmani e dekoroi zëvendës-ambasadorin e SHBA-ve, Nicholas Giacobbe

Prishtinë, 29 gusht 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dekoruar sot zëvendësambasadorin në largim të Shteteve të... »

Rama në Forumin e Bledit, e kritikon BE-në: “Ne s’jemi BE, por jemi E!”

Bled (Slloveni), 29 gusht 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë fjalës së tij në edicionin e 17-të Forumit... »

Borrell: Çështja e targave, më e vështirë për t’u zgjidhur

Bruksel, 29 gusht 2022 – Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë se çështja e targave... »

Vuçiq: Prishtina synon të imponojë vendimet e saj me mbështetjen e perëndimit

Beograd, 29 gusht 2022 – Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se javët e ardhshme pritet të ketë më shumë bisedime... »

BE-ja pret që në fokus të dialogut të jenë targat, Asociacioni dhe marrëveshja gjithëpërfshirëse

Bruksel, 29 gusht 2022 – Pas arritjes së pajtimit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për përdorimin e dokumenteve të identitetit për... »

Lavrov e akuzon Perëndimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Moskë, 29 gusht 2022 – Shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, ka thënë se Perëndimi e ka njohur ilegalisht pavarësinë... »

Scholz do që Ballkani Perëndimor të përfshihet në zgjerimin e BE-së

Pragë,29 gusht 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se ai është “i përkushtuar” për zgjerimin e Bashkimit Evropian për... »

Vuçiq: Nga marrëveshja me Prishtinën arritëm të nxjerrim më të mirën e mundshme

Beograd, 28 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha më 28 gusht se Serbia ka arritur të nxjerrë... »

Kurti paralajmëron reciprocitet të plotë me Serbinë, nëse nuk arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Prishtinë, 28 gusht 2022 – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të dielën se është i përkushtuar për arritjen e... »

KEDS njofton për ashpërsim të reduktimeve të rrymës në Kosovë

Prishtinë, 28 gusht 2022 – Kompania për Distribuimin e Energjisë Elektrike të Kosovës (KEDS) tha se furnizimi me energji elektrike... »

Presidentja Osmani: Reciprocitet e barazi drejt njohjes reciproke

Prishtinë, 27 gusht 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes së marrëveshjes mes... »

Rama: Lajm i bukur zgjidhja e çështjes së lëvizjes së lirë mes Serbisë e Kosovës

Tiranë, 27 gusht 2022 – Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e ka quajtur “lajm i bukur” lajmin për arritjen e... »

Kurti: Reciprociteti duhet të jetë fryma e zgjidhjeve parimore

Prishtinë, 27 gusht 2022 – Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për heqjen e dokumenteve... »

Borrell: Pres që liderët e Kosovës dhe Serbisë të gjejnë zgjidhje edhe për targat

Bruksel, 27 gusht 2022 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell, ka... »

Von Cramon përshëndet marrëveshjen për dokumentet: Një hap më afër zgjidhjes përfundimtare

Bruksel, 27 gusht 2022 – Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, e ka përshendetur marrëveshjen mes Kosovës... »

Vuçiq vendos kushte për dokumentet e Kosovës

Beograd, 27 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se më 1 shtator do të nisë së zbatuari... »

Ambasadori amerikan: Nuk do t’ia lëmë Bosnje e Hercegovinën Rusisë

Sarajevë, 27 gusht 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe NATO-ja janë shprehur mjaft qartë për angazhimin... »

Sveçla: Nga 1 shtatori do ta zbatojmë reciprocitetin, pa asnjë hezitim

Prishtinë, 26 korrik 2022 – Kosova pritet të fillojë zbatimin e vendimit për reciprocitet me Serbinë për targat dhe letërnjoftimet... »

Escobar: Narrativën ‘Kosova është Serbi’ duhet ta zëvendësojmë me narrativën ‘Kosova dhe Serbia janë Evropë’

Beograd, 26 guusht 2022 – “Mendoj se duhet ta harrojmë narrativën ‘Kosova është Serbi’ dhe ta zëvendësojmë me narrativën ‘Kosova... »

Vuçiq skeptik se mund të arrihet marrëveshje me Kosovën

Beograd, 26 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se nuk është optimist për arritjen e marrëveshjes... »

Sulm kibernetik ndaj infrastrukturës shtetërore në Malin e Zi

Podgoricë, 26 gusht 2022 – Infrastruktura dixhitale e qeverisë në Malin e Zi është goditur nga një sulm kibernetik “i... »

Kurti bën thirrje për rritjen e numrit të forcave të NATO-s në Kosovë

Prishtinë, 26 gusht 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për median gjermane “Ëelt”, ka thënë se... »

Sa banorë kanë mbetur në Shqipëri? Shtyhet Censii i Popullsisë dhe Banesave

Tiranë, 26 gusht 2022 – Instituti i Statistikave (INSTAT), njofton shtyrjen e aktivitetit të grumbullimit të të dhënave në terren... »

Rama për të arrestuarit në Gramsh: Qesharake të akuzohen për spiunazh

Tiranë, 26 gusht 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur për arrestimin e dy rusëve dhe një ukrainasi... »

Britania e Madhe do të përshpejtojë deportimet e azilkërkuesve shqiptarë

Londër, 26 gusht 2022 – Britania e Madhe ka njoftuar planet për të “përshpejtuar” deportimin e azilkërkuesve shqiptarë të pamiratuar,... »