LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 83 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 83

Priten në mesnatë dy avionë të tjerë me afganë në Shqipëri

Njoftimin e dha Ministria e Jashtme “Gjatë mbrëmjes së sotme priten të mbërrijnë në Tiranë dy fluturime të tjera me... »

Arrestohet efektivi elitë policor për plagosjen e rëndë të dy personave

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë për hetime të mëtejshme Drejtoria Rajonale e Shërbimit për... »

Në 24 orë në Shqipëri, 921 persona u infektuan me COVID-19 dhe 1 humbi jetën

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

Çfarë ndikoi në shtimin e vdekjeve nga COVID-19 në Kosovë?

Prishtinë, 27 gusht 2021 – Për shtatë ditë (nga data 21 deri më 27 gusht), në Kosovë kanë vdekur 97... »

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë do të takohen më 7 e 8 shtator

Bruksel, 27 gusht 2021 – Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë pritet të takohen në Bruksel më 7 dhe 8 shtator,... »

Në Mal të Zi sekuestrohet mbi 1 ton kokainë

Podgoricë, 27 gusht 2021 – Policia e Malit të Zi njoftoi se të enjten në mbrëmje e ka sekuestruar mbi... »

Kosovë: Edhe 16 të vdekur dhe mbi 2 mijë raste të reja me COVID-19

Prishtinë, 27 gusht 2021 – Autoritetet shëndetësore në Kosovë njoftuan të premten për 16 raste të tjera të vdekjes nga... »

Në luftë për të shpëtuar jetë

Prishtinë, 27 gusht 2021 – Aparatet që monitorojnë gjendjen e pacientëve, në kujdesin intensiv të Klinikës Infektive, në Prishtinë, e... »

Mbërritën në Rinas 170 afganë që kanë punuar për fondacionin “Soros”

Për të pritur 170 afganët e parë kanë dalë kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka... »

ISIS merr përgjegjësi për terrorin në Kabul, 12 marinsa të vrarë, 15 të plagosur

ISIS ka marrë zyrtarisht përgjegjësitë e shpërthimeve në aeroportin e Kabulit ditën e sotme. Në një mesazh të postuar në... »

Edhe një shpërthim tjetër pranë aeroportit të Kabulit

Kabul, 26 gusht 2021 – Të paktën dy shpërthime kanë ndodhur të enjten pranë aeroportit të Kabulit. Shpërthimi i parë... »

Nderime për Nënën Terezë, në ditëlindjen e saj

Prishtinë, 26gusht 2021 – Humanistja e madhe shqiptare, Nëna Terezë, e cila është simbol i solidaritetit dhe bamirësisë në botë,... »

Në Kosovë, edhe 18 viktima të COVID-19

Prishtinë, 26 gusht 2021 – Të enjten në Kosovë janë regjistruar edhe 18 viktima nga koronavirusi i ri, që e... »

Kosova dhe Maqedonia e Veriut rrezikojnë të hiqen nga lista e vendeve të sigurta

Lubjanë, 26 gusht 2021 – Kosova dhe Maqedonia e Veriut rrezikojnë të hiqen së shpejti nga lista e të ashtuquajturave... »

Rama përgatit vaksinim kundër COVID-19 me detyrim për studentë e pedagogë

Për kryeministrin Edi Rama, shfaqja dhe përhapja më e shpejtë e variantit indian “Delta” mund të kërkojë vaksinim të detyrueshëm... »

SHBA e vlerëson vendimin e Kosovës për strehimin e refugjatëve afganë

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë vendimin e institucioneve të Kosovës për të ofruar... »

Çështja e të pagjeturve nga lufta në Kosovë duhet të depolitizohet

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Në prag të Ditës Ndërkombëtare të Viktimave të Zhdukjeve me Forcë, e cila shënohet më... »

Intervista në CNN – Rama: Vijnë 4 mijë afganë

Intervistë e Kryeministrit Edi Rama për “🔴 CNN – Në Amanpour Show” me gazetaren Bianna Golodryga Kryeministri Edi Rama ka... »

Kosova do t’i strehojë rreth 2.000 afganë

Prishtinë, 25 gusht 2021 –  Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se në... »

Euroambasadori Soreka bisedon për afganët me ministrat Xhaçka dhe Çuçi

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri Luigi Soreca është takuar ditën e sotme me ministren e Jashtme Olta Xhaçka dhe... »

Qeveria e Kosovës i hap rrugë gjykimit në mungesë për krime të luftës

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës, të mërkurën, më 25 gusht, e miratoi projektligjin për Kodin e Procedurës... »

Qeveria nuk di sa afganë do të strehohen në Kosovë dhe kur do të arrijnë

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës nuk e di ende numrin e saktë të afganëve që do të... »

SHBA ndan 3.8 milionë dollarë shtesë për Kosovën

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Kosova ka nënshkruar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes së cilës përfiton... »

Punëtorët e shëndetësisë – të pakënaqur me ndihmën e qeverisë

Prishtinë, 25 gusht 2021 – Federata Sindikale e Shëndetësisë (FSSH) e ka quajtur skandaloz vendimin e Qeverisë së Kosovës për... »

Najada Çomo dorëzon mandatin si deputete socialiste

Pas shtimit të rasteve të reja me COVID-19 nga varianti indian “Delta”, kryemministri Edi Rama njoftoi se mjekja Najada Çomo... »

Përkeqësim i lehtë i gjendjes së COVID-19 në Shqipëri

Sipas Komitetit Teknik të Ekspertëve, arsyeja kryesore është përhapja e variantit indian “Delta” me shkallë të lartë infektueshmërie Knid Ndrenika... »

BE ripremtoi ndihmë Shqipërisë pas sasisë së fundit të vaksinave kundër COVID-19

Zyrtarët në Tiranë pranojnë rritjen me dy herë të numrit të të infektuarve dhe të të shtrirëve në spital. Për... »

Në Maqedoninë e Veriut, 32 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Shkup, 24 gusht 2021 – Maqedonia e Veriut të martën (24 gusht) ka regjistruar 32 të vdekur me COVID-19, që... »

Autoriteti Dosjeve: Bashkitë të bëjnë më shumë për pasqyrimin e krimeve të komunizmit

Gjirikastër, 24 gusht 2021 – Autoriteteti i Dosjeve po i nxit qeveritë vendore të bëjnë më shumë për pasqyrimin në... »

Lista Serbe pret udhëzimet e Vuçiqit për zgjedhjet lokale në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Lista Serbe ka thënë se do ta shqyrtojë pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale në Kosovë më... »