LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 84 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 84

Maqedonia e Veriut e gatshme të përballet me valë të re refugjatësh afganë

Shkup, 24 gusht 2021 – Koordinatori nacional për menaxhimin e kufijve në Maqedoninë e Veriut, Vlladimir Pivovarov, ka deklaruar se... »

Në Ferizaj, protestë kundër dhunës ndaj grave e vajzave në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2024 – Të martën në Ferizaj u mbajt një protestë kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave në... »

CIA: Shqipëria rrezikohet nga 65 organizata terroriste

Shqipëria rrezikohet nga mbi 65 organizata terroriste, përfshi këtu ISIS si dhe Gardën Revolucionare Islamike të Iranit. Kështu thotë raporti... »

KQZ: Diskualifikohen 160 kandidatë për zgjedhjet lokale, kanë rënë ndesh me ligjin

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Komisoni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se 160 kandidatë – nga më shumë se 5.200... »

Shifra të larta të viktimave dhe të të infektuarve nga COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Kosovë njoftoi të martën (24 gusht)edhe për 13 viktima të reja... »

Në Kosovë po vdesin të pavaksinuarit kundër COVID-19

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Që prej nisjes së fushatës së imunizimit, asnjë person i vaksinuar në Kosovë nuk ka... »

Manastirliu: Shtatori i hapur për vaksinim, plan për përballimin e një tjetër vale të COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka lajmëruar se Shtatori do të jetë muaj i hapur i vaksinimit... »

BE premton sërish vaksina kundër COVID-19 për Shqipërinë

Statusi në rrjetet shoqërorë nga ambasadori i Delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Luixhi Soreka: Sot Shqipëria mori ngarkesën e... »

Rama i del në mbrojtje Bregoviqit: “Një histeri fashiste, e turpshme për qytetarinë europiane të shqiptarëve”

Tiranë, 34 gusht 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar ndaj kritikave për pjesëmarrjen e Goran Bregoviqit në... »

Javën e fundit në Shqipëri, rriten për 65 për qind rastet e reja me COVID-19

Tiranë, 23 gusht 2021 – Në Shqipëri, java e fundit shënoi një tjetër përkeqësim të ndjeshëm të situatës së pandemisë... »

Shqipëri, studiuesit analizojnë gjuhën e ashpër në rrjetet sociale ndaj afganëve

Tiranë, 23 gusht 2021 – Vendimi i qeverisë për strehimin e përkohshëm të disa qindra afganëve në Shqipëri, nxiti një... »

Shifra shqetësuese të viktimave dhe të sëmurëve nga COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Në Kosovë janë regjistruar shifra shqetësuese të viktimave dhe të të infektuarve nga virusi COVID-19,... »

SHBA dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje për pasuritë kulturore

Uashington, 23 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë nënshkruan sot një “Marrëveshje Dypalëshe për Pasuritë Kulturore” që... »

40 shoferë të arrestuar dhe 4519 të gjobitur në fundjavë për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor

Kontrollet e shtuara gjatë fundjavës nga Policia Rrugore me qëllim përballimin e fluksit shumë të madh në drejtim të zonave... »

Asnjë humbje jete, 4029 testime, 397 raste, 178 të shëruar nga COVID-19 në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

Dy të arrestuar për hedhje të gazit lotsjellës në Korçë

Korçë, 23 gusht 2021 – Policia e Shqipërisë bën të ditur se më 22 gusht e arrestoi në Korçë një... »

Apeli e kthen në rigjykim rastin për korrupsion ndaj Pal Lekajt dhe dy të tjerëve

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim rastin ndaj ish-kryetarit të Komunës së Gjakovës,... »

Ndërpriten disa shërbime mjekësore dhe pushimet e stafit shëndetësor

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi bëri të ditur për... »

Dreshaj: Shteti po i trajton jetët njerëzore vetëm si statistikë

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Deputeti i AAK-së opozitare në Kuvendin e Kosovës, Shemsedin Dreshaj, e ka akuzuar Qeverinë e... »

Basha: Reflektim e të mos lejojmë forma autoritarizmi që na ndajnë nga Europa

Mesazhi i kryetarit të Partisë Demokratike opozitare, Lulzim Basha në Ditën Europiane të Përkujtimit të Viktimave të Regjimeve Totalitare dhe... »

Dr.Bino: Ata që kaluan COVID-19 s’kanë mbrojtje, patjetër duhet të vaksinohen!

Kalimi mbi 5 mijë i rasteve aktivë me Koronavirus, rritja e shtrimeve në spitale dhe infektimeve ka shtuar shqetësimin në... »

Qeveria e Kosovës zgjeron listën e afganëve që do të strehojë përkohësisht

Prishtinë, 21 gusht 2021 – Qeveria e Kosovës ka miratuar të shtunën vendimin për zgjerim të listës së personave që... »

Studimi: “Krimi i organizuar dhe korrupsioni kërcënim për integrimin e Shqipërisë në BE”

Tiranë, 21 gusht 2021 – Fondacioni gjerman ‘Fridrich Ebert’ në një studim referuar anketave në bashkitë e vendit tonë nënvizon... »

Ambasador Avni Spahiu thotë se Kosova bën mirë që strehon afganët

Ish-ambasadori i Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Avni Spahiu vlerëson se Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës... »

Osmani: Ardhja e refugjatëve afganë është çështje ditësh

Prishtinë, 21 gusht 2021 – Kosova është e gatshme për pranimin e qytetarëve që do të evakuohen nga Afganistani, mirëpo... »

Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut do të bëhet në shtator

Shkup, 21 gusht 2021 – Në Maqedonië e Veriut është e vendosur që regjistrimi i popullsisë të bëhet në shtator... »

Arrestohet efektivi special i RENEA-s në operacionin kundër narkotrafikut

Deri rani raportohen të sekuestruara drogat kokainë, kanabis, ekstazi si dhe armë, municone, telefona celularë, automjete dhe pajiste të tjera... »

Ja gjendja me zjarret në Shqipëri sipas Ministrisë së Mbrojtjes

Qarku Lezhë 1. Bashkia Mirditë, njësia administrative Fan, fshati Thirrë: vatra e zjarrit në drejtim të fshatit Xhuxh është nën... »

Blinken: Vaksinat që SHBA ia dhuroi Kosovës përfaqësojnë lidhjen e fortë mes dy popujve

Uashington, 20 gusht 2021 – Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të premten se lidhjet mes Kosovës dhe Shteteve të... »

Qeveria amerikane do të mbulojë shpenzimet për strehimin e afganëve

Prishtinë, 20 gusht 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar të premten një takim online me përfaqësues të... »