LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 9 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 9

Dëbimet nga Gjermania: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria në krye të listës

Berlin, 26 gusht 2022 – Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë dy destinacionet kryesore të kthimeve të detyruara nga Gjermania... »

Osmani: Kosova angazhohet për paqe e stabilitet dhe për zgjidhje evropiane

Prishtinë, 24 gusht 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun... »

Vuçiq akuzon rëndë KFOR-in: Po u ndihmoni shqiptarëve që të shtypin serbët

Beograd, 24 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka kritikuar ashpër misionin e NATO-s në Kosovë, KFOR,... »

KFOR-i shton forcat në pjesën veriore të Kosovës

Prishtinë, 24 gusht 2022 – Kreu i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, gjeneralmajor Ferenc Kajári, ka njoftuar autoritetet në... »

Shea: NATO-ja garanton sigurinë në Kosovë, jo Beogradi

Bruksel, 24 gusht 2022 – Në kohën e tensioneve të larta midis Kosovës dhe Serbisë, ish-zyrtari i lartë i NATO-s,... »

Një shqiptare kandidon për deputete në Itali

Për herë të parë një shqiptare kandidon për Dhomën e Deputetëve të Parlamentit italian në zgjedhjet parlamentare të 25 shtatorit.... »

Albanologu rus: Jetoj në Shqipëri, sepse nuk e përkrah pushtimin rus të Ukrainës

Prishtinë, 24 gusht 2022 – “Jam kundër luftës (në Ukrainë) dhe kjo luftë nuk duhet përkrahur, sepse është luftë kriminale”.... »

Gjykata lë në burg dy rusët dhe ukrainasin që u arrestuan në Shqipëri

Tiranë, 24 gusht 2022 – Gjykata e Elbasanit ka lënë në burg dy rusët dhe ukrainasin që u arrestuan në... »

SHBA: Askush nuk është mbi ligjin!

Ambasadorja amerikane Juri Kim tha se të pasurit dhe të fuqishmit kanë besuar se janë të paprekshëm, kurse tani janë... »

Kurti: Targat “KS” nuk mund kthehen, fillon reciprociteti për dokumentet

Prishtinë, 24 gusht 2022 – Autoritetet e Kosovës nuk do të pranojnë rikthimin në qarkullim të targave KS për veturat... »

SPAK konfirmon se po heton ish-presidentin Ilir Meta

Njoftimi i Prokurorisë së Posaçme u bë menjëherë pasi u publikua në media shkresa dërguar KQZ-së. Knid Ndrenika Prokuroria e... »

Komandanti i KFOR-it: Nuk lejojmë trazira në Kosovë

Prishtinë, 23 gusht 2022 – Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Ferenc Kajari, ka folur për situatën e sigurisë në Kosovë, veçmas... »

Weber: Në zgjidhje kalimtare është rrugëdalje e vetme nga situata e krijuar mes Kosovës e Serbisë

Berlin, 23 gusht 2022 – I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe përfaqësuesi i posaçëm... »

Vuçiq thotë se Serbia “po i qaset seriozisht zgjidhjes së krizës” me Kosovën

Beograd, 23 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia po e trajton seriozisht gjetjen e një... »

Shumicë e re apo zgjedhje të reja në Mal të Zi?

Podgoricë, 23 gusht 2022 – Në Mal të Zi, pas heqjes së besimit ndaj Qeverisë së kryeministrit Dritan Abazoviq, disa... »

Në Shkodër u përkujtuan viktimat e diktaturës

Tiranë, 23 gusht 2022 – Dita europiane e përkujtimit të viktimave të regjimeve totalitare bashkoi sot në Shkodër ish të... »

Analistët amerikanë për tensionet Serbi-Kosovë dhe rolin e Perëndimit

Uashington, 23 gusht 2022 – Ndërsa Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara angazhohen në një raund tjetër diplomacie për të... »

Osmani pas takimit me Escobarin: Kosova është e përkushtuar për paqe dhe stabilitet

Prishtinë, 23 gusht 2022 – Kosova është në koordinim të vazhdueshëm me partnerët ndërkombëtarë dhe vendimet që merr reflektojnë frymën... »

Prokuroria e Shkupit hedh poshtë raportin për skemën e pastrimit të parave

Shkup, 23 gusht 2022 – Prokuroria Publike në Shkup nuk do të merret me pretendimet e një kompanie të huaj... »

Meta ngre padi ndaj Autoritetit të Dosjeve, për njollosje të figurës së tij

Tiranë, 22 gusht 2022 – Në Shqipëri, ish presidenti Ilir Meta i cili tanimë drejton Partinë e Lirisë (ish LSI)... »

Statujat e Stalinit dhe Leninit ekspozohen në vilën qeveritare

Të rrëzuara nga sheshet e Tiranës gjatë lëvizjeve të vitit 1990, statujat e Stalinit dhe Leninit janë rishfaqur të ekspozuara... »

Pineles: Hetimi i krimeve të vetëm një grupi etnik e dëmton besueshmërinë Gjykatës Speciale

Uashington, 22 gusht 2022 – Trajtimi i krimeve të luftës të kryera vetëm nga shqiptarët e dëmton besueshmërinë e Gjykatës... »

Kundërshtarët e Kadyrovit mohojnë “përfshirjen e çeçenëve dhe çerkezëve” në Kosovë

Prishtinë, 22 gusht 2022 – Figurat opozitare çeçene, Akhmed Zakaev dhe Dzhambulat Suleimanov, e kanë mohuar përfshirjen e “grupeve të... »

Vrasjet e stilit mafioz shkaktojnë frikë në Shqipëri

Vrasjet, shpesh të stilit mafioz, janë bërë një fenomen i zakonshëm në Shqipëri. Ekspertët thonë se autorët nuk kanë frikë... »

Në Shkup, zbulohet skema e pastrimit të parave përmes kredive fiktive

Shkup, 22 gusht 2022 – Në shtatë banka në Maqedoninë e Veriut për gati dy dekada ka funksionuar një skemë... »

Lista Serbe kërcënohet edhe një herë me dalje nga institucionet e Kosovës

  Prishtinë, 22 gusht 2022 – Lista Serbe paralajmëroi se ajo do t’i tërheqë përfaqësuesit e saj nga institucionet e... »

Dy bombardues B-52 fluturuan ulët mbi sheshin “Skënderbej” në Tiranë

Tiranë, 22 gusht 2022 – Dy aeroplanë bombardues gjigantë B-52 të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikë dhuruan një... »

Ambasadori Delawie: Serbia është kërcënim për paqen në Ballkan, jo Kosova

Uashington, 22 gusht 2022 – Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar ndaj deklaratave... »

Escobar dhe Lajçak vizitojnë këtë javë Prishtinën dhe Beogradin

Bruksel, 21 gusht 2022 – I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe i dërguari i posaçëm i Bashkimit... »

Mërgimtarët nga Amerika e mbështesin zhvillimin e Malësisë së Madhe

Brojë, Malësi e Madhe, 21 gusht 2022 – Në fshatin Brojë të Kelmendit, skajin më verior të Shqipërisë, banorët e... »