LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 108 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 108

Mbikqyrje e veçantë për 140 të dënuar të rrezikshëm, veç “41 bis”

Autoritetet thonë se kanë ndërmarrë një masë të re për mbikqyrjen e veçantë të të burgosurve kur me sjelljen e... »

Turqia kërkon nga Maqedonia e Veriut ekstradimin e 86 shtetasve turq

Shkup, 15 korrik 2021 – “Maqedonia e Veriut do të veprojë në përputhje të plotë me ligjet vendore si dhe... »

Arrestohen dhjetë zyrtarë komunalë në Pejë, Klinë e Istog

Prishtinë, 15 dhjetor 2021 – Dhjetë zyrtarë komunalë u arrestuan të enjten në disa komuna të Kosovës, nën dyshimet për... »

Detyrimet nga koncensionet dhe PPP-të arrijnë në 11.4 për qind të GDP-së

Tiranë, 15 korrik 2021 – Organizata Monitoruese “Open Data Albania” publikoi një studim sipas të cilit detyrimet e buxhetit të... »

Tri pyetjet e Kushtetueses për Venecian mbi gjedhjet e 30 qershorit

Tiranë, 15 korrik 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë i bëri sot publike pyetjet që ajo ia ka dërguar Komisionit... »

Ambasada amerikane për helmimet në Deçan: Gazetarë dhe qytetarë, injoroni thashethemet, pritni për faktet

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar lidhur me helmimet e... »

Zbulohet një nga shkaktarët e mundshëm të helmimeve në komunën e Deçanit

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Në mostrat e ujit të marra në Deçan janë identifikuar bakterie të cilat japin indikacione... »

“Qyqa ka kamera këtu”

Zbardhen përgjimet për aferën korruptive ku është e përfshirë ish-zv.ministrja Përgjimet e realizuara nga SPAK kanë nxjerrë në dritë shkeljet... »

Doni të punoni për SPAK?

Ambasada amerikane njofton vendin vakant të punës: Tani është mundësia juaj! Ambasada Amerikane në një status në facebook, njofton se... »

Presidentja Osmani kërkon trajtim me urgjencë të rastit të helmimeve në Deçan

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka vizituar sot komunën e Deçanit, për t’u njohur... »

Kosova nuk mund të hetojë misionin e EULEX-it

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ia pa për të madhe parlamentit të Kosovës... »

Publikohet vendimi i Kushtetueses për ndarjen e mandateve sipas herësit

Tiranë, 13 korrik 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë e ka publikuar vendimin e plotë të datës 30 qershor lidhur... »

Në Kosovë mund të vaksinohen të gjithë qytetarët mbi 18-vjeç

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës njoftoi se të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç mund të... »

Ujësjellësi “Hidrodrini” siguron se uji në qytetet rreth Deçanit “është i sigurt”

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Kompania e Ujësjellësit Rajonal “Hidrodrini” i heq të gjitha dyshimet se uji i këtij ujësjellësi... »

Milionat e Serbisë për fuqizimin e strukturave paralele në Kosovë

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Serbia nga buxheti i saj për vitin 2021 ka ndarë 91.8 milionë euro për financimin... »

Shkupi nuk shpreson në heqjen e vetos bullgare

Shkup, 13 korrik 2021 – Zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që u mbajtën të dielën më 11 korrik në Bullgari, kanë... »

Kurti në Athinë: Njohja nga Greqia i kontribuon paqes në rajon

Athinë, 13 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Greqia... »

Në Deçan shpallet gjendje emergjente, pas dyshimeve për helmim

Prishtinë, 13 korrik 2021 – Komuna e Deçanit ka marrë vendim të shpallë gjendje emergjente në gjithë territorin e komunës,... »

Kurti dhe Vuçiq takohen më 19 korrik në Bruksel

Bruksel, 13 korrik 2021 – Bashkimi Evropian tha se të hënën do të mbahet në Bruksel, takimi i radhës në... »

SPAK dërgon në gjyq ish-kryebashkiakun e Pogradecit dhe 5 ish-zyrtarë

Shkelje në tender dhe tentativa për të penguar zgjedhjet Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka... »

Ndërron jetë ish-korrespondenti i gazetës “Illyria”, Zejnullah Veseli

Pas një sëmundje të rëndë, sot pasdite ka ndërruar jetë gazetari i njohur Zejnulla Veseli, ish-korrespondent i.gazetës “Illyria” nga Maqedonia... »

Williamson: Kundër shqiptarëve të Kosovës janë kryer krime të tmerrshme gjatë viteve 1998 e 1999

Uashington, 12 korrik 2021 – Prokurori amerikan, Clint Williamson, që drejtonte grupin hetues të ngritur nga Bashkimi Evropian për hetimin... »

EULEX i cilëson të pabazuara pretendimet e Simmons për këtë mision

Prishtinë, 12 korrik 2021 – Misioni u Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit (EULEX) i cilëson si hamendësime të pamenduara... »

Dosja e SPAK: Si abuzuan zyrtarët e Ministrisë së Brendshme me tenderin e uniformave?

Tiranë, 12 korrik 2021 – Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dosjen e SPAK për abuzimin e zyrtarëve të... »

Simmons: EULEX-i synonte largimin e “peshqve të mëdhenj” nga skena politike

Prishtinë,12 korrik 2021 – Ish-kryetari i Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, tha se ky mision i sundimit të... »

Basha: Uran Kostreci ishte kampion i qëndresës antikomuniste

Tiranë, 12 korrik 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e ka cilësuar lajm shumë të trishtë  atë për... »

Ambasadori spanjol në Beograd: Mosnjohja e Kosovës i shkakton probleme Spanjës

Beograd, 12 korrik 2021 – Ambasadori i Spanjës në Serbi, Raul Bartolome Molina, ka pohuar se mosnjohja e Kosovës po... »

Shuhet Uran Kostreci!

Me pikëllim të thellë iu njoftojmë se legjenda e qendresës sonë antikomuniste Uran Kostreci,, ndërroi jetë sot. Në emrin tim... »

Në Maqedoninë e Veriut nis vaksinimi pa termin

Shkup, 12 korrik 2021 – Të hënën, më 12 korrik, në Maqedoninë e Veriut nisi vaksinimi i qytetarëve pa termin... »

Arrest me burg për 8 të arrestuar lidhur me tenderin e uniformave të policisë

Tiranë, 12 korrik 2021 – Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka lënë në fuqi masën e arrestit për... »