LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 109 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 109

Në Shqipëri, shoqëria civile bën thirrje për mbrojtjen e mjedisit

Shkodër, 5 qershor 2021 – “Në fakt, na bëri shumë përshtypje, ngaqë nuk e kishim vëzhguar pasi e shikojmë si... »

Rama në “Bild”: Ndihem sikur po jetoj në dramën e Beckettit “Duke pritur Godonë”

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në një shkrim për median e njohur gjermane “Bild“, drejton gishtin e akuzës ndaj krerëve... »

Dendias: “Greqia ka të drejtë të patjetërsueshme të shtrihet 12 milje detare”

Athinë, 5 qershor 2021 – Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Denidas, i është rikthyer edhe një herë çështjes detare... »

Në Kosovë, mungesa e kontrollit gjyqësor i penalizon qytetarët

Prishtinë, 5 qershor 2021 – Një numër i madh i rasteve të korrupsionit, të raportuara qoftë në polici apo prokurori,... »

Në Kosovë, arrestohen 20 persona, të dyshuar për kontrabandë me emigrantë

Prishtinë, 5 qershor 2021 – Policia e Kosovës njoftoi se në një aksion të zhvilluar në orët e para të... »

Holanda: SPAK të hetojë rastet e mashtrimit zgjedhor në Shqipëri

Qeveria e Holandës thotë se është dakord të mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE sapo të arrihet marrëveshja për kornizën... »

Palmer: Njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë i vë pikë gjithë çështjes

Beograd, 4 qershor 2021 – Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, ka thënë të premten, më 4 qershor, se... »

Dendias: Greqia do të ketë qasje pozitive ndaj statusit të Kosovës

Prishtinë, 4 qershor 2021 – Ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, deklaroi të premten në Prishtinë se Athina ka... »

Presidentja Osmani kërkon që Greqia ta njohë pavarësinë e Kosovës

Prishtinë, 4 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të... »

Gjukanoviq: Politika e sotme e Serbisë ndaj fqinjve ngjan në atë të viteve ‘90

Podgoricë, 4 qershor 2021 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar se qasja e Serbisë ndaj vendeve... »

Vuçiq: Vazhdimi i dialogut është çështje ditësh

Beograd, 4 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se vazhdimi i dialogut Kosovë – Serbi do... »

Kim: Qeveria e SHBA-së do të vë para përgjegjësisë individët e korruptuar dhe organizatat kriminale

Tiranë, 3 qershor 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, ka reaguar pas vendimit të Presidentit amerikan, Joe... »

Ministrja Gjonaj takon në New York ministren gjermane të Drejtësisë, Lambrecht

Ministrja gjermane përgëzon ministren Gjonaj për rezultatet e reformës në Drejtësi Ministrja Lambrecht shprehu angazhimin e Gjermanisë për të vijuar... »

Biden publikon planin e dhurimit të vaksinave, përfituese edhe Kosova

Uashington, 3 qershor 2021 – Shtete e Bashkuara do të dhurojnë 75 për qind të dozave të vaksinave kundër koronavirusit.... »

Të dërguarit e SHBA dhe BE-së pas Prishtinës në Beograd për dialogun

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer dhe i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet... »

OKB: Fjala e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme për luftën kundër korrupsionit

“Për herë të parë, zyrtarë të lartë janë shkarkuar nga detyra, janë ndjekur penalisht dhe janë dënuar për korrupsion, pasuritë... »

BE-ja u sheh takimet e ardhshme si vazhdim të dialogut dhe jo si fillim të ri

Bruksel, 3 qershor 2021 – Bashkimi Evropian i sheh takimet e ardhshme në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë,... »

Palmer e Lajçak gjenden në Beograd, për dialogun Kosovë-Serbi

Beograd, 3 qershor 2021 – Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer, dhe i dërguari i posaçëm... »

Palmer: SHBA-të janë hisedarë në procesin e dialogut mes Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, ka deklaruar se SHBA-të nuk janë... »

Vuçiq: Serbia po përpiqet që në dialog “të nxjerrë sa më shumë për popullin e vet”

Beograd, 2 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar edhe një herë se Serbia po përballet me... »

Von der Leyen: KE do të avokojë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, i ka dërguar një letër urimi Presidentes... »

Flamuri i Kosovës ngritet në kampin e misionit paqësor në Kuvajt

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Flamuri i Kosovës sot është ngritur për herë të parë në hapësirën e kompleksit të... »

Kosova e Shqipëria do të bashkëpunojnë në luftimin e krimit të organizuar

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Prokuroritë e Kosovës dhe Shqipërisë thanë të mërkurën se bashkëpunimi rajonal është i domosdoshëm për... »

Daçiq: Rusia e konderon Kosovën pjesë të patjetërsueshme të Serbisë

Moskë, 2 qershor 2021 – Rusia mbështet fuqishëm qëndrimin se Kosova është “pjesë e patjetërsueshme e Serbisë”, tha kryetari i... »

Çështja e Fatmir Mediut në rastin e Gërdecit i kalon Gjykatës së Posaçme

Tiranë, 1 qershor 2021 – Kolegji i Gjykatës së Lartë ia kaloi  Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit (GJKKO)... »

Korrupsioni në Ballkan vë në rrezik anëtarësimin në BE

Bruksel, 2 qershor 2021 – Udhëheqësit e Bashkimit Evropian do të takohen gjatë javëve të ardhshme për të diskutuar edhe... »

Zaev: Marrëveshja e Prespës model për liderët e Kosovës dhe Serbisë

Shkup, 1 qershor 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se nuk është e rastësishme publikimi... »

Xhaçka: Shqipëria është e përkushtuar për sigurinë kolektive dhe vizionin e NATO-s

Tiranë, 1 qershor 2021 – “Shqipëria mbetet e përkushtuar në garantimin e sigurisë kolektive për dekadat që do të vijnë... »

Palmer: Dialogu Kosovë – Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke

Prishtinë, 1 qershor 2021 – Zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, tha të martën në Prishtinë se njohja e... »

Vitia: Deri në fund të vitit, në Kosovë pritet të arrijnë 2 milionë vaksina

Prishtinë, 1 qershor 2021 – Kosova synon që 60 për qind e popullsisë të vaksinohet kundër COVID-19 gjatë vitit 2021.... »