LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 111 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 111

Presidenti Meta ia uron Presidentit Biden Ditën e Pavarësisë se SHBA-së

Tiranë, 4 korrik 2021 – Presidenti i Shqipërisë, lir Meta, ia ka uruar Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, 4 Korrikun... »

Presidentja Osmani ia dorëzoi zonjës Doris Pack “Urdhrin e lirisë”

Prishtinë,4 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. ia ka dorëzuar zonjës Doris Pack “Urdhrin e lirisë”, të cilin... »

Muriq: Në Mal të Zi nuk ka vullnet për ndriçimin e krimeve të luftës

Podgoricë, 4 korrik 2021 – Drejtori i Komitetit Malazez të Avokatëve për të Drejtat e Njeriut, Velija Muriq, në një... »

Hetohet kompania që e furnizon me ushqime FSK-në, dyshohet për falsifikim dokumentesh

Prishtinë, 3 korrik 2021 – Prokuroria Themelore në Prishtinë është duke ndërmarrë veprime hetimore ndaj kompanisë “Beni Dona Plast”, pronë... »

Presidentja Osmani priti në takim senatoren amerikane Joni Ernst

Prishtinë, 3 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka pritur të shtunën në takim Senatoren amerikane Joni... »

Kurti e uron Krasniqin, i ofron bashkëpunim për “temat me interes nacional”

Prishtinë, 3 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, e ka uruar Memli Krasniqin... »

Kosova pranon mbi 182 mijë doza të vaksinës donacion nga Norvegjia

Prishtinë, 3 korrik 2021 – Ministria e Shëndetësisë njoftoi të shtunën, më 3 korrik, se ka pranuar 182.900 doza të... »

Një delegacion i Kongresit amerikan viziton Kosovën

Prishtinë,3 korrik 2021 – Një delegacion i Kongresit amerikan, që udhëhiqet nga senatorja republikane, Joni Ernst po viziton Prishtinën, konfirmuan... »

Presidenti Biden emëron Jeffrey M. Hovenier për ambasador në Kosovë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka emëruar për ambasador të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier. Njoftimi... »

SHBA: Gjykata Supreme refuzon të shqyrtojë apelin e Shkëlzen Berishës për akuzat ndaj tij

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara nuk pranoi ta shqyrtonte një çështje që sfidonte mbrojtjen e gazetarëve dhe organizatave... »

Përfundon konferenca ndërkombëtare “Forumi i Dialogut per Prespën”

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Philip Reeker kritikon BE-në, nxit Serbinë dhe Kosovën që ta njohin njëra-tjetrën Nga Isak Ramadani... »

Zbulohet pllaka përkujtimore për Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut 1990

Prishtinë, 2 korrik 2021 – Në Kuvendin e Kosovës sot u zbulua pllaka përkujtimore kushtuar aktit të shpalljes së Deklaratës... »

Kuvendi i Kosovës shënon 31 vjetorin e Deklaratës Kushtetese

Prishtinë, 2 korrik 2021 – Kuvendi i Kosovës mbajti sot një seancë solemne me rastin e 31 vjetorit të Deklaratës... »

Gjykata Kushtetuese shfuqizon ligjin për Teatrin Kombëtar, pezullohen punimet

Gjykata Kushtetuese ka marrë sot vendimin për Teatrin Kombëtar, duke shfuqizuar ligjin special për të, si dhe duke pezulluar ndërtimin e... »

Kurti: “Mini-Shengeni” nuk ofron vizion për rajonin

Ohër, 2 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosova refuzon pjesëmarrjen në nismën e Mini-Shengenit... »

Arrestimi i shtetasit malazez në Kosovë shkakton tensione politike në Mal të Zi

Podgoricë, 2 korrik 2021 – Arrestimi në Kosovë i shtetasit malazias Risto Jovanoviq mund të thellojë krizën politike në Mal... »

Reeker në Ohër: Procesi i integrimit evropian të ecë përpara

Ohër, 2 korrik 2021 – Në Ohër të Maqedonisë së Veriut vazhdoi të premten konferenca ndërkombëtare “Prespa Forum”, me pjesëmarrjen... »

Dita e dytë e Forumit të Prespës, takohen Kurti, Rama e Ahmeti

Sot, në ditën e dytë të Forumit të Prespës janë takuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ai i Shqipërisë, Edi... »

SPAK-Antimafia, Itali: Pranga për shoqëruesit e ish-ministrit Tahiri

Në super operacionin e trafikut ndërkombëtar të drogës, korrupsionit, abuzimit me detyrën dhe pastrimit të parave që po zhvillohet mes... »

Largohet Ambasadorja Yuri Kim? Sipas televizionit korean KBS mund të emërohet ambasadore në Seul

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim, është kandidate për t’u bërë diplomatja e re amerikane në Korenë e Jugut.... »

Reeker dhe Kim takim me Princ Lekën në rezidencën e Familjes Mbretërore

Princ Leka ditën e djeshme ka pritur në rezidencën e Familjes Mbretërore ndihmës sekretarin e shtetit në detyrë për çështjet... »

Sot, afati i zhvendosjes së ambasadës në Jeruzalem, asnjë sinjal nga Serbia

Një korriku është afati që Serbia të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem. Zotimi për një gjë... »

Qytetarët shqiptarë do të kenë një qasje të privilegjuar për punësim në Gjermani

Tiranë, 30 qershor 2021 – Ambasada e Gjermanisë në Shqipëri, përmes një postimi në rrjetet sociale, njoftoi se qytetarët shqiptarë... »

Kurti: Serbia e sotme duhet të distancohet nga Serbia e Millosheviqit

Prishtinë, 30 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas dënimit të dy ish-krerëve të Shërbimit të... »

Jens Stoltenberg e viziton nesër Kosovën

Bruksel, 30 qershor 2021 – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do ta vizitojë nesës Kosovën. Në faqen zyrtare... »

Në Shqipëri nis patrullimi i përbashkët i policisë së Shqipërisë dhe Kosovës

Prishtinë, 39 qershor 2021 – Policia e Shqipërisë dhe Policia e Kosovës fillojnë patrullimin e përbashkët rrugor në Republikën e... »

SHBA-ja pret që Kosova dhe Serbia t’i përmbahen marrëveshjes së Uashingtonit

Uashington, 30 qershor 2021 – Shtetet e Bashkuara presin që Kosova dhe Serbia tiu përmbahen zotimeve të bëra në Uashington,... »

Në Kosovë, arrestohen 21 të dyshuar për shpërdorim detyre dhe ryshfet

Prishtinë, 30 qershor 2021 – Policia e Kosovës ka vënë në pranga 21 zyrtarë të mërkurën (30 qershor) në vazhdimin... »

Kurti: Mund të ketë studime, por Liqeni i Ujmanit është i Kosovës

Prishtinë, 30 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Liqenin e Ujmanit është liqen I Kosovës.... »

Arrestohet kryeprokurori i Kukësit, merrte para për favore ndaj kriminelëve

Tiranë, 30 qershor 2021 – Kryeprokurori i Kukësit, Edmond Karriqi është arrestuar ditën e sotme në qytetin e Kavajës për... »