LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 113 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 113

Shtrirje e gjerë e zjarreve në Shqipëri, situatë e vështirë sidomos në jug

Tiranë, 5 gusht 2021 – Tempraturat e larta dhe era e fortë ka shkaktuar përhapje të vatrave të zjarrit anembanë... »

Rritet numri i rasteve me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 5 gusht 2021 – Maqedonia e Veriut ka shënuar rritje të raste të të infektuarve me koronavirus. Instituti i... »

SHBA: Kosova t’i qaset me mendje të hapur integrimit rajonal ekonomik

Prishtinë, 5 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se mbështesin përpjekjet e Ballkanit Perëndimor për të forcuar... »

Avokati i Berishës dorëzon padinë për shpifje ndaj sekretarit Blinken

Tiranë, 5 gusht 2021 – Ish-Kryeministri i Shqipërisë,Sali Berisha, bëri të ditur se avokati i tij ka dorëzuar në Gjykatën... »

Shqipëria lufton për shuarjen e zjarreve në sipërfaqe të mëdha pyjore

Rrezik kishte zjarri në Bazën Ushtarake Detare të Pashalimanit në Vlorë, por ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi tha se gjendja... »

Shqipëria krijon një komision për ekzekutimin e vendimeve penale

Nëntë anëtarët që përbëjnë Komisionin qëndrojnë në detyrë për katër vjet, pa të drejtë ricaktimi Knid Ndrenika Me vendim qeverie... »

Hajrullahu: Forcimi i sovranitetit të Kosovës garanton integrimin e gjithë rajonit

Uashington, 4 gusht 2021 – Profesori i shkencave politike në Universitetin e Prishtinës, Arben Hajrullahu, tha në një intervistë me... »

Rritja e rasteve me COVID-19 shton thirrjet për mbajtjen e maskave

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Kosovë është paralajmërim për kujdes të... »

CSIS: Duhet bashkërendim transatlantik për bisedimet Kosovë – Serbi

Uashington, 4 gusht 2021 – Ish i dërguari amerikan për Ballkanin, James O’Brien, aktualisht zëvendëskryetar i “Albright Stonebridge Group” dhe... »

Në Kosovë arrestohet edhe një i dyshuar për zjarrvënie

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Policia e Kosovës ka njoftuar se në orët e pasditës të së mërkurës ka arrestuar... »

Faktori njeri është shkaktar i zjarreve në Kosovë, arrestohen tre të dyshuar

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Një qytetar nga komuna e Malishevës ka vdekur si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë... »

SPAK do t’i marrë në pyetje 5 gratë e riatdhesuara nga Siria

Tiranë, 4 gusht 2021 – Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) do t’i marrë në pyetje... »

Rriten rastet me koronavirus në Shqipëri, 99 raste të reja në 24 orët e fundit

Tiranë, 4 gusht 2021 – Në Shqipëri regjistrohet rritje e ndeshme e rasteve të reja të infeksionit me koronavirus. Gjatë... »

Qendra Wilson: Perëndimi të punojë për forcimin e sovranitetit të Kosovës

Uashington, 4 gusht 2021 – Qendra Wilson, me seli në Shtetet e Bashkuara, tha se forcimi i sovranitetit të Kosovës... »

Në Kosovë, dyfishohet numri i rasteve me koronavirus

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Në Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit, është dyfishuar numri i rasteve të reja me... »

Vetingu shkarkon edhe Hajdarmatajn, prokurorin e dytë nga tre që akuzuan ish-MB, Tahiri për lidhje narkotrafiku

Knid Ndrenika Ndërkombëtarët detyruan Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ta rishikonte vendimin e KPK-së, proces që përfundoi këtë të mërkurë... »

KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda që “cenoi besimin e publikut”

Tiranë, 4 gusht 2021 – Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendosi sot për shkarkimin nga detyra të prokurorit të Krimeve... »

Një viktimë e zjarreve në Kosovë

Prishtinë, 4 gusht 2021 – Zjarret që e kanë përfshirë Kosovën javën e fundit kanë marrë jetën një burri nga... »

Rama fton Malin e Zi të bëhet pjesë e nismës “Ballkani i Hapur”

Tiranë, 4 gusht 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka bërë thirrje Malit të Zi t’I bashkohet nismës... »

Hapet një pikë e re kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

Podgoricë, 3 gusht 2021 – Të martën, më 3 gusht, është hapur një pikëkalim i ri kufitar mes Shqipërisë dhe... »

SPAK mbyll hetimet për dy ish anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

Tiranë,3 gusht 2021 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupionit dhe Krimit të organizuar, SPAK, bëri të ditur sot... »

Shqipëria përballet me zjarret, një i vdekur dhe dëme të mëdha materiale e mjedisore

Tiranë, 3 gusht 2021 – Një qytetar e ka humbur sot jetën nga zjarri në fshatin “Asim Zeneli” të Gjirokastrës.... »

Grabomi është pika e re kufitare e hapur ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi

Knid NdrenikaSipas kryeminstrit Edi Rama, qëllimi është gjithashtu që “njerëzit tanë të ndihen dhe të jenë të lirë si në... »

SPAK-u çon në gjykatë ish-kryetarin dhe ish-anëtarin e GJK, Dedja dhe Lulo

Knid Ndrenika Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar do të fillojë procesin nëse... »

Ushtria në Shqipëri nxjerr trupat dhe mjetet për të shuar zjarret

Knid Ndrenika Kryeministri Edi Rama tha se “angazhimi i ushtrisë meriton respekt e inkurajim, në një kohë kur shumë vende... »

Në Kosovë, një i vdekur dhe 110 të prekur nga koronavirusi

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Në Kosovë ka marrë përsëri përmasa shqetësuese përhapja e pandemisë së koronavirusit. Instituti Kombëtar i... »

Lokalizohen shumica e zjarreve në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 3 gusht 2021 – “Mbi 50 hektarë hapësira të përfshira nga zjarri gjatë ditëve të fundit në Maqedoninë e... »

Zjarret në Shqipëri: Situatë shumë serioze në Karaburun

Tiranë, 3 gusht 2021 – Komiteti i Mbrojtjes Civile i Shqipërisë është mbledhur të hënën rreth mesnatës për të diskutuar... »

Bie numri i vatrave aktive të zjarrit në Kosovë

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Numri i vatrave aktive të zjarrit në Kosovë është zvogëluar shumë, në krahasim me dy... »

Zjarre në disa rajone të Kosovës

Prishtinë, 2 gusht 2021 – Agjencia pët Menaxhimit Emergjencave njoftoi se në disa rajone të Kosovës kanë shpërthyer zjarre që... »