LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 130 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 130

“Dekriminalizimi”, prokuroria has pengesa në hetimet jashtë vendit

Tiranë, 8 prill 2021 – Në Shqipëri Prokuroria e Përgjithshme ka nisur proçedurat për verifikimin e 30 kandidatëve për deputetë... »

Vitia: Asnjë i vaksinuar në Kosovë nuk ka pasur efekte anësore

Prishtinë, 8 prill 2021 – Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Arben Vitia, tha se kontigjenti tjetër i vaksinave... »

Në Maqedoninë e Veriut, përmirësohet situata epidemiologjike

Shkup, 8 prill 2021 – Maqedonia e Veriut shpreson të ketë kapërcyer pikun e valës së tretë të të infektuarve... »

Ministria e Drejtësisë pagoi 464.600.00 euro katër avokatë të të akuzuarve nga Specialja

Prishtinë, 8 prill 2021 – Ministria e Drejtësisë ka aprovuar deri tash disa kërkesa për mbulimin e shpenzimeve për mbrojtje... »

Aeroporti i Tiranës rihapet për fluturime esenciale

Tiranë, 8 prill 2021 – Aeroporti i Tiranës është zhbllokur të enjten për fluturimet esenciale, ndërsa të premten do të... »

Blinken: Marrëveshja me Serbinë, bazuar në njohjen e ndërsjellë, thelbësore për Kosovën

Prishtinë, 8 prill 2021 – Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka dërguar letër urimi Kryeministrit të Kosovës, Albin... »

Bllokimi i aeroportit, ndalohen 3 kontrollorë ajrorë

Në Shqipëri, për të dytën ditë radhazi fluturimet në aeroportin e vetëm ndërkombëtar të vendit “Nënë Tereza” kanë mbetur të... »

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë infektimi

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Shqipëria është hequr nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë... »

Qeveria e Kosovës do ta hartojë planin për mbështetje të ekonomisë

Prishtinë, 7 prill 2021 – Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve në Qeverinº e Kosovës, Hekuran Murati, në një konferencë... »

Greva e kontrollorëve të fluturimit e bllokon Aeroportin e Tiranës

Tiranë, 7 prill 2021 – Të mërkurën janë bllokuar të gjitha fluturimet në Aeroportin e Rinasit, në Shqipëri. Bllokimi do... »

Në Maqedoninë e Veriut arrestohen 9 të dyshuar për pasaporta false

Shkup, 7 prill 2021 – Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka arrestuar nëntë zyrtarë policorë, të... »

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë Shqipëria renditet në vendin që kishte më... »

“Vizita virtuale” e diplomatit Palmer, biseda me “kampionët” e Reformës në Drejtësi

janë disa personazhe të njohur në vendin tonë, duke nisur me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, kreun e SPAK, Arben... »

Palmer: Ambasadorja Kim ka qenë e qartë, kandidatët duhet të jenë të besueshëm

Tiranë, 6 prill 2021 – Zëvendës-ndihmës Zekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, I ka mbështetur plotësisht deklaratat e ambasadores amerikane... »

Në Maqedonië e Veriut, edhe 45 viktima dhe 1.259 të prekur nga COVID-19

Shkup, 6 prill 2021 – Në Maqedoninë e Veriut, gjatë 24 orëve të fundit, janë  regjistruar 45 viktima dhe 1.259... »

Shënohet 110 vjetori i kryengritjes antiosmane në Malësinë e Madhe

Tiranë, 6 prill 2021 – Banorë të Malësisë së Madhe, në dy anët e kufirit, përkujtuan të martën në Hot... »

Palmer kërkon zgjedhje të lira e demokarike në Shqipëri

Tiranë, 6 prill 2021 – Zgjedhjet e 25 prillit por dhe ecuria e Reformës në Drejtësi dhe mbështetja ndaj saj... »

Në Kosovë, të entjen nis vaksinimi i personave mbi 80 vjeç

Prishtinë, 6 prill 2021 – Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka vizituar të martën Qendrën e Vaksinimit kundër koronavirusit në... »

Matthew Palmer realizon një “vizitë virtuale” në Shqipëri

Tiranë, 6 prill 2021 – Ambasada amerikane në Tiranë njofton se Zëvendës-ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA, Matthew Palmer, do... »

Vjosa Osmani e pranon zyrtarisht detyrën e Presidentes së Kosovës

Prishtinë, 6 prill 2021 – Vjosa Osmani e ka marrë sot zyrtarisht detyrën e Presidentes së Republikës së Kosovës, në... »

Meta i shkruan Gjykatës Kushtetuese: Audituesit privatë cenojnë veprimtarinë e KLSH-së

Meta i shkruan Gjykatës Kushtetuese: Audituesit privatë cenojnë veprimtarinë e KLSH-së Tiranë, 5 prill 2021 – Presidenti I Shqipërisë, Ilir... »

Kryetari i Tuzit, Nik Gjeloshaj, akuzohet për veprën penale “thirrje për rezistencë“

Podgoricë, 5 prill 2021 – Prokuroria Themelore në Podgoricë ka dorëzuar të hënën në Gjykatën Themelore të këtij qyteti aktakuzë... »

Në Maqedoninë e Veriut nis vaksinimi i kategorive më të ekspozuara

Shkup, 5 prill 2021 – të hënë në Maqedoninë e Veriut ka filluar vaksinimi i qytetarëve që janë më të... »

Mbërrin në Shqipëri pjesa e parë e 22.230 dozave të vaksinës “Pfizer”

Tiranë, 5 prill 2021 – Kontigjenti i parë i 22.230 dozave të vaksinës “Pfizer” ka mbërritur në Shqipëri, të hënën... »

Shqipëria do t’i marrë 50.000 doza shtesë të vaksinës ruse

Tiranë, 5 prill 2021 – Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, njoftoi të hënën pasdite për arritjen e marrëveshjes që në... »

Krimet e luftës në Kosovë mbeten të pandëshkuara

Prishtinë, 5 prill 2021 – Me pesë prill të vitit 1999, në fshatin Rrezallë, rreth 50 kilometra larg Prishtinës, forcat... »

Ilir Sela dhe historia e tij e suksesit

Uashington, 5 prill 2021 – Një imigrant shqiptar nga Dibra e Maqedonisë së Veriut ka krijuar një aplikacion që u... »

PD e Vlorës bën kallëzim penal në SPAK ndaj ministres Balluku

Tiranë, 5 prill 2021 – Partia Demokratike e Vlorës ka bërë kallëzim penal në Prokurorinë e Posaçme Kundër Korrupsionit (SPAK)... »

Në Shqipëri, kandidatët për deputetë do të shënohen me numra në fletëvotimet

Tiranë, 5 prill 2021 – Kolegji Zgjedhor në Shqipëri e përcaktoi modelin përfundimtar të fletëvotimit të zgjedhjeve parlamentare që do... »

Në Kosovë, mbyllen lokalet hoteliere dhe shkollat, ndalohet qarkullimi gjatë natës

Prishtinë, 5 prill 2021 – Qeveria e Kosovës miratoi të hënën masa të reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.... »