LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 139 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 139

KAS vendos për rinumërimin e 108 kutive të votimit në Qarkun e Durrësit

Tiranë,25 maj 2021 – Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve (KAS) ka pranuar kërkesën e Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI) për... »

Krijohet kriptovaluta kosovare “KosovaCoin”

Prishtinë, 25 maj 2021 – Një monedhë “kosovare” i është shtuar tregut botërore të kriprovalutave, pak kohë më parë. Emri... »

MONYEVAL: Shqipëria ka bërë pak në luftën kundër pastrimit të parave

Tiranë, 25 maj 2021 – Shqipëria rezulton se nuk ka shënuar përmirësim të ndjeshëm të masave për të luftuar pastrimin... »

Kushtetuesja nuk jep zgjidhje për mosmarrëveshjen mes Ramës e Metës për Gent Cakajn

Tiranë, 25 maj 2021 – Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ka marrë të martën vendim për çështjen që kishte shkaktuar përplasje... »

Shpallet i paligjshëm vendimi i Bordit të RTK-së për zgjedhjen e drejtorit të shërbimeve të përbashkëta

Prishtinë, 25maj 2021 – Inspektorati i Punës e ka aprovuar padinë e Sindikatës së Pavarur të RTK-së dhe ka shpallur... »

Miratohet kërkesa e Thaçit për zëvendësimin e avokatit mbrojtës

Hagë, 25 maj 2021 – Gjykatësi i procedurës paraprake në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, Nicolas Guillou, e... »

Traktati i Ekstradimit SHBA-Shqipëri, angazhim në luftën kundër krimit

Lidhja direkte Top News. Emisioni “Breaking”: Me Ministren e Drejtësisë, zonjën Etilda Gjonaj   Sidorela Gjoni: Kam të ftuar Ministren... »

Rrëfimi i Valentina Djelajt, viktimë e dhunës familjare

  Në vitin 2008 një incident i rëndë tronditi qytetin e Detroitit në Miçigan, kur një burrë shqiptar vrau gruan... »

Bregu: 70% e qytetarëve të rajonit druajnë se të afërmit e tyre mund të radikalizohen

Sarajevë, 24 maj 2021 – Pandemia e koronavirusit ka treguar se kërcënimet e sigurisë nuk pushojnë në asnjë periudhë, ka... »

Kurti: Të ndalet fushata e pasivizimit të adresave në Luginë të Preshevës

Prishtinë, 24 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është duke e përcjellë me vëmendje situatën... »

Meta nuk paraqitet sërish në Komisionin hetimor

Tiranë, 24 maj 2021 – Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta nuk u paraqit as sot në Komisionin parlamentar hetimor të... »

Kroacia ndihmon Kosovën me 10 mijë doza të vaksinës

Prishtinë, 24 maj 2021 – Kroacia do ta ndihmojë Kosovën me 10 mijë doza të vaksinës kundër koronavirusit. Marrëveshja për... »

Komunistët në Ditën e Kongresit të Përmetit: “Enver Hoxha e bëri Shqipërinë lule”

Tiranë, 24 maj 2021 – Sot është përkujtuar Kongresi i Përmetit, i mbajtur më 24 maj 1944. I pranishëm në... »

Presidentja dhe ish-presidentët nderojnë bashkërisht Presidentin Rugova

Prishtinë, 24 maj 2021 – Lideri historik i Kosovës, Dr Ibrahim Rugova, i cili konsiderohet si “Ati Themeltar” dhe si... »

Tre ministra të jashtëm të BE-së: Është koha të nisin negociatat me Shqipërinë

Tiranë, 23 maj 2021 – Ministrja për Punët e Jashtme dhe Evropën, Olta Xhaçka, ka pritur sot në takim ministrin... »

Në Tiranë, zhvillohet Dita e Hapur e Stërvitjes “Defender Europe 21”

Tiranë, 23 maj 2021 – Stërvitja ushtarake “Defender Europe 21” zhvilloi sot një Ditë të Hapur në Tiranë, pas një... »

Në Tiranë, protestë kundër abuzimit seksual të të miturve, një qytetare proteston nudo

Tiranë, 23maj 2021 – Në Tiranë sot është mbajtur një protestë kundër abuzimit seksual me fëmijët. Organizatorët e protestës kanë... »

Meta priti përfaqësuesit e “Grupit C5”, thekson rëndësinë që ka për Shqipërinë çelja e negociatave

Tiranë, 23 maj 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, njoftoi të dieln se ka pritur në takim  përfaqësuesit e... »

Avokati i Berishës në gjyqin kundër DASH: Nderi duhet mbrojtur edhe kur përballë ke më të fortët

Tiranë, 22 maj 2021 – Avokati francez Jean Yves Le Borgne, i cili është pajtuar nga ish kryeministri i Shqipërisë,... »

Gregory W. Kehoe konfirmohet avokat i Hashim Thaçit në Gjykatën Speciale

Hagë, 22 maj 2021 – Gregory W. Kehoe do të jetë avokati i ri i ish-presidentit Hashim Thaçi në Dhomat... »

Meta: Vendimi i DASH për Berishën, akt i shëmtuar dhe i poshtër

Tiranë, 22 maj 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka reaguar sot me tone të ashpra ndaj vendimit të... »

OSBE në Kosovë: Tokat ngjitur me Manastirit të Deçanit të regjistrohen si pronë e tij

Prishtinë, 22 maj 2021 – Kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë, Michael Davenport, e ka vizituar Manastirin e Deçanit,... »

Debat për Kosovën në Bundestag, deputetë të opozitës mbajnë anë për Serbisë

Berlin, 22 maj 2021 – Në Bundestag u zhvillua debati i parë për të trajtuar kërkesën e qeverisë gjermane për... »

Kurti: Kosova është plotësisht e gatshme për anëtarësim në UNESCO

Prishtinë, 21 maj 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, i... »

Rinumërimi i votave të Beratit nuk shkakton ndryshime të rezultatit të zgjedhjeve

Tiranë, 21 maj 2021 – Në Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve pranë KQZ-së të premten në mbrëmje përfundoi rinumërimi i... »

Ambasadorja Kim mbi vendimin e DASH për Berishën: Askush s’është mbi ligjin

Tiranë, 21 maj 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, e ka komentuar vendimin e Sekretarit Amerikan të... »

Gregory W. Kehoe do të jetë avokat i Hashim Thaçi në vend të David Hooper

Hagë, 21 maj 2021 – Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka paraqitur kërkesë për ndërrimin e avotit mbrojtës. Ai ka... »

Vuçiq: Do të ketë shumë presione mbi Serbinë, për shkak të Kosovës

Beograd, 21 mars 2021 – Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq ka thënë se ndaj Serbisë do të ketë shumë presione... »

Në Prishtinë mbahet një marsh solidariteti me Izraelin

Prishtinë, 21 mars 2021 – Rreth 20 persona në Prishtinë janë mbledhur tëpremten, më 21 maj, para ndërtesës së Qeverisë... »

Kurti: Kërkesat e BE-së do t’i trajtojmë me seriozitet

Prishtinë, 21 maj 2021 – Sot është mbajtur mbledhja e parë e Këshillit Ministror për Integrim Evropian të Qeverisë së... »