LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 140 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 140

Kurti: Kërkesat e BE-së do t’i trajtojmë me seriozitet

Prishtinë, 21 maj 2021 – Sot është mbajtur mbledhja e parë e Këshillit Ministror për Integrim Evropian të Qeverisë së... »

Ngritet aktakuzë ndaj “Kelkos-Energy”, për shkaktim të rrezikut të përgjithshëm

Prishtinë, 21 maj 2021 – Prokuroria Themelore në Pejë ka ngritur aktakuzë kundër personit juridik SH.P.K “Kelkos Energy” dhe kundër... »

Në Shqipëri: Rritet popullsia e moshuar, bie popullsia deri 15 vjeç

Tiranë, 21 maj 2021 – Popullsia e Shqipërisë po tkurret nga viti në vit. Por, nga viti në vit po... »

Vazhdon rinumërimi i votave në 114 kuti të qarkut të Beratit

Tiranë, 21 maj 2021 – Të premten në mëngjes ka vazhduar rinumërimi i votave në 114 kuti të qarkut të... »

Kurti fton në takime krerët e tri partive opozitare

Prishtinë, 21 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të enjten u ka dërguar ftesa për takime liderëve të... »

Ambasadorja Kim pas dënimit të Llallës: “Askush nuk është mbi ligjin”

Tiranë, 20 maj 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka përshëndetur vendimin... »

Shënohet 100 vjetori i zgjedhjes së Hasan Prishtinës Kryeministër i Shqipërisë

Prishtinë, 20 maj 2021 – Në kuadër të shënimit të 100 vjetorit të ardhjes së Hasan Prishtinës në krye të... »

Countryman: Ekziston një bazë faktike për vendimin e DASH për Berishën

Uashington, 20 maj 2021 – Ish-zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit, Thomas Countryman, thotë se nuk është i befasuar... »

BE rrit përpjekjet për çeljen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Bruksel, 20 maj 2021 – Në Bashkimin Evropian janë duke bërë përpjekje maksimale që deri në fund të muajit qershor... »

Berisha paralajmëron padi ndaj Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken

Tiranë / Uashington, 29 maj 2021 – Në Shqipëri, ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi të enjten se ka vendosur të hapë... »

Palmer: Nuk ka rëndësi momenti kohor i shpalljes së vendimit për zotin Berisha

Uashington, 20 maj 2021 – Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer i tha Zërit të Amerikës se... »

Ish kryeprokurori Llalla dënohet me dy vjet burgim

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar dënoi sot me 2 vjet... »

KAS vendos për rinumërimin e votave në 114 kuti në qarkun e Beratit

Tiranë, 20 maj 2021 – Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve. KAS, ka vendosur sot të rinumërohen 114 kutitë e Beratit... »

Ministrja Gërvalla i shkarkon 12 ambasadorë “politikë”

Prishtinë, 19 maj 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, i ka shkarkuar 12 ambasadorë. Lajmin... »

Berisha e quan të pabazë vendimin e DASH, i hedh poshtë akuzat për abuzim e korrupsion

Tiranë, 19 maj 2021 -Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka shprehur keqardhje për vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit që... »

Basha shpreh keqardhje për vendimin e DASH për Berishën

Tiranë, 19 maj 2021 – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka shprehur keqardhje për vendimin e Departamentit Amerikan të... »

Sekretari Blinken tani ka marrë “informacion të besueshëm” për shpërdorimet e Berishës

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit i përgjigjet pyetjes së gazetës “Illyria” se pse një vendim i tillë është marrë... »

Vendet e ‘Quintit’ kërkojnë zbatimin e vendimit të Kushtetueses për Manastirin e Deçanit

Prishtinë, 19 maj 2021 – Pesë vendet më të  zhvilluara perëndimore, të njohura si vendet e “QUINT-it,  kanë kërkuar nga... »

Vuçiq thotë se është i gatshëm të takohet me Kurtin

Pragë, 19 maj 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se është i gatshëm të takohet me kryeministrin... »

Përse u shpall “non grata” diplomati rus në Maqedoninë e Veriut?

Shkup, 19 maj 2021 – “Veprimet e papërshtatshme me statusin diplomatik” ishte arsyeja se pse diplomati rus në Maqedoninë e... »

Kim: Në Shqipëri duhet të marrë fund pandëshkueshmëria

Tiranë, 19 maj 2021 – Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, deklaroi të martën në mbrëmje se, bazuar në... »

Mbrojtja kërkon sërish lirimin e ish-krerëve të UÇK-së nga paraburgimi

Hagë, 19 maj 2021 – Mbrojtja e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sërish kërkoi lirimin e përkohshëm të Hashim... »

Ambasadorja Kim shpërndan vendimin e DASH për Berishën e familjen e tij

Tiranë, 19 maj 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, ka reaguar pas vendimit... »

Sali Berishës i ndalohet hyrja në SHBA, për shkak të përfshirjes në korrupsion

Uashington, 19 maj 2021 – Departamenti Amemrikan i Shtetit ua ka ndaluar hyrjen në territorin e Shteteve të Basdhkuara të... »

Gërvalla – mërgimtarëve: Vaksinohuni para se të vini në Kosovë

Prishtinë, 19 maj 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, në një prezantim virtual që pati... »

DEA deklarohet për aksionin e kapjes së 400 kg drogë në Lipjan

Uashington, 19 maj 2021 – Agjencia Federale Amerikane e Anti-Drogës (DEA) ka konfirmuar se kapja e 400 kilogramëve kokainë në... »

Soreca: SPAK ka mandat të zgjerojë hetimet lidhur me krimet zgjedhore

Tiranë, 19 maj 2021 – Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka folur sot në Durrës për zgjedhjet... »

Shtatë të arrestuarit për kokainë dalin sot para gjykatës

Prishtinë, 19 maj 2021 – Shtatë personat që u arrestuan të hënën, gjatë operacionit në të cilin u sekuestruan 400... »

Kurti: Bisedimet me Serbinë nuk mund të vazhdojnë sikurse në të kaluarën

Bruksel, 18 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën mbrëma në Bruksel se bisedimet për normalizimin... »

Ambasadorja Kim: Partitë të njohin rezultatin e zgjedhjeve

Tiranë, 18 maj 2021 – Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, është shprehur se është e rëndësishme për Shqipërinë që... »