LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 142 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 142

Konfirmohet rasti i parë i variantit Delta në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se, në vijim të procesit të monitorimit të situatës së Pandemisë... »

Në Malësi të Madhe, policia plagos një të kërkuar për vrasje të dyfishtë

Tiranë, 25 korrik 2021 – Forcat “RENEA” plagosën mëngjesin e sotëm 52 vjeçarin Ardjan Narkaj gjatë një operacioni për kapjen... »

Pritet të shpallet Ditë Zie në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pritet të shpallë së shpejti ditë zie në Kosovë, për shkak të tragjedisë në Kroaci,... »

Shoferi i autobusit të aksidentuar pranon se e zuri gjumi në timon

Shoferi i autobusit të aksidentuar në Kroaci ka pranuar gjatë intervistimit nga Policia se për një moment e kishte zënë... »

Po vinin nga Gjermania për pushime: Aksidentohet autobusi i Kosovës

Të paktën 10 shqiptarë të vdekur e shumë të lënduar, rrugës në Kroaci   Një autobus me targa të Kosovës... »

Vëzhguesit e zgjedhjeve në Kosovë bëjnë thirrje për përmirësime në sistemin zgjedhor

Prishtinë, 24 korrik 2021 – Kosova do të mbajë zgjedhjet për pushtetin komunal më 17 tetor dhe në terren tashmë... »

Distria Krasniqi: Fitoren në Olimpiadë ia dedikoj Kosovës

Tokyo, 24 korrik 2021 – Kampionja olimpike, Distria Krasniqi, pasi u stolis me medaljen e artë, tha se fitoren e... »

Shumë shkelje nëpër hidrocentrale, asnjë veprim ndaj shkelësve

Prishtinë, 24 korrik 2021 – Ndërtimi i hidrocentraleve në Kosovë është përcjellë me shkelje dhe tejkalime të shumta ligjore, si... »

Në Kosovë arrestohen shtatë persona, të dyshuar për “kontrabandim me emigrantë”

Prishtinë, 24 korrik 2021 – Policia e Kosovës ka njoftuar se në orët e para të mëngjesit të së shtunës,... »

Gjonaj: Të vendosur për drejtësinë e re dhe çka duket, SPAK-u po tregon rezultate

Ministrja Etilda Gjonaj  theksoi veccanërisht se një strategji e re për drejtësinë shënon hapin e parë të fazës së re... »

Presidentja Osmani përcjell nga afër fitoren e Distrisë

Tokyo, 24 korrik 2021 – Në arenën Nippon Budokan, ku po zhvillohet gara e xhudos në Lojërat Olimpike ishte e... »

Një gjykatë e Beogradit i liron nga paraburgimi 10 shtetas të Serbisë të kërkuar në SHBA

Beograd, 23 korrik 2021 – Gjykata e Lartë në Beograd ka vendosur t’I lirojë nga paraburgimi 10 programerë nga Nishi,... »

SHBA e BE bën thirrje për qëndrueshmëri në systemin e reformuar të drejtësisë në Shqipëri

Tiranë, 23 korrik 2021 – Diplomatët perëndimorë në  Shqipëri u bënë thirrje autoriteteve të sistemit të drejtësisë të arrijnë më... »

Sa janë të sigurta të dhënat personale në Kosovë?

Prishtinë, 23 korrik 2021 – Përpunimi i të dhënave përmes sistemit të vëzhgimit me kamerë në sektorin publik, privat dhe... »

Petro Koçi thirret në SPAK për të dëshmuar pas denoncimit për krimin e korrupsionin në Fier

Tiranë, 23 korrik 2021 – Deputeti i zgjedhur i PS-së, Petro Koçi është thirrur nga Prokuroria e Posaçme, SPAK, për... »

Mali i Zi ashpërson masat kundër koronavirusit

Podgoricë, 23 korrik 2021 – Në Mal të Zi, nisur nga sot deri më 2 gusht, do të ndalohet puna... »

Ç’sollën dy takimet Kurti-Vuҫiq që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza?

Dy takimet Kurti-Vuҫiq në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza, sipas analistëve mund të prodhojnë... »

Dafina Berisha, shqiptarja e parë që garon për deputete të Bundestagut gjerman

Hamburg, 22 korrik 2021 – Dafina Berisha, 21 vjeçarja me origjinë nga Kosova, synon të bëhet e para deputete shqiptare... »

Ish-ministrja Milena Harito rrëfen për intrigat në PS dhe për përplasjen me Ramën

Tiranë, 22 korrik 2021 – Ish-ministrja e Qeverisë Rama, Milena Harito, ka rrëfyer për eksperiencën e saj si pjesë e... »

Pezullohet vendimi për taksën prej 5 eurosh për vetura

Prishtinë, 22 korrik 2021 – Qeveria e Kosovës ka pezulluar vendimin për taksën prej 5 euro për tiketat ngjitëse, që... »

Vuçiq: Nëse dikush njeh Kosovën, ne e nisim fushatën e çnjohjeve

Beograd, 22 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të enjten se “nëse dikush merr vendim për njohjen... »

Në Kosovë, rritet shifra e rasteve të reja me COVID-19

Prishtinë, 22 korrik 2021 – Në Kosovë, ditët e fundit ka nisur të rritet shifra e rasteve të reja me... »

SPAK nis verifikimin e deklaratës së Petro Koçit për “krimin e organizuar” në Fier

Tiranë, 22 korrik 2021 – SPAK nis verifikimin e deklaratave të ish-zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Petro Koçi, i cili pak... »

Kurti: Greqia duhet ta njohë Kosovën dhe të marrë rol udhëheqës në rajon

Athinë,21 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për median greke “To Vima”, ka thënë se... »

Mbetet në fuqi dënimi për ish-kryeprokuroren speciale të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 21 korrik 2021 – Gjykata e Apelit në Shkup la në fuqi dënimin me 7 vjet burg për ish-kryeprokuroren... »

Organizatat për të drejtat e njeriut kërkojnë fonde për fëmijët e të rinjtë në nevojë

Tiranë,21 korrik 2021 – Në Tiranë, veprimtarëtt e të drejtave të fëmijëve dhe rinisë i bënë thirrje qeverisë shqiptare që... »

Gjykata e Lartë vendos pezullimin e punimeve për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Tiranë, 21 korrik 2021 – Gjykata e Lartë e Shqipërisë vendosi të mërkurën pranimin e kërkesës së përbashkët të 27... »

ZPS refuzon të dorëzojë listën e dëshmitarëve në procesin ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Hagë, 21 korrik 2021 – Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) e ka refuzuar kërkesën e mbrojtësve të ish-krerëve të... »

INSTAT: 105 persona e humbën jetën në trafik, në periudhën janar-qershor

Tiranë, 21 korrik 2021 – Instituti i Statistikave (INSTAT) raporton për rritje të aksidenteve rrugore në 6 muajt e parë... »

SHBA dhuron pajisje për policinë kufitare të Shqipërisë

Tiranë, 21 korrik 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar policisë kufitare të Shqipërisë pajisje të cilat... »