LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 148 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 148

Serbia e fajëson një “palë të tretë” për mungesën e marrëveshjes me Kosovën

Beograd, 21 prill 2021 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka deklaruar se Kosova... »

Shqipëria mikpritëse e stërvitjes më të madhe të NATO-s në rajon

Zëri i Amerikës: Zoti Gjeneral! Stërvitja “Defender Europe 21”është vlerësuar si më e madhja, që është zhvilluar ndonjëherë më parë... »

Maqedonia e Veriut kërkon vaksinat ruse “Sputnik V” që do të prodhohen në Serbi

Shkup, 20 prill 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut do të bëjë një marrëveshje me autoritetet e... »

Pse Kosova shënoi rënie në lirinë e mediave?

Prishtinë, 20 prill 2021 – “Pandemia e COVID-19 dhe sulmet verbale dhe fizike ndaj punonjësve të mediave, kanë kontribuar që... »

Celibashi u bën thirrje për vetëpërmbajtje liderëve politikë

Tiranë, 20 prill 2021 – Në Shqipëri, Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi tha sot se udhëheqësit politikë kanë shumë... »

“Reporterët pa kufij”: Shqipëria mes vendeve “problematike” për lirinë e medies

Paris, 20 prill 2021 – Shqipëria ka bërë një përparim simbolik në fushën e të lirisë së shtypit gjatë vitit... »

Greqia e mbështet rrugën evropiane të Kosovës

Prishtinë, 20 prill 2021 – Greqia e mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave dhe në rrugën e saj... »

Asnjë i dënuar me burgim efektiv për korrupsion të nivelit të lartë

Prishtinë, 20 prill 2021 – Për 13 vjet, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, prokurorët kanë ngritur 298 aktakuza... »

Kosova bie tetë pozita në renditjen e raportit për lirinë e medies

Paris, 20 prill 2021 – Kosova ka shënuar regres në fushën e lirisë së shtypit. Në raportin e organizatës ndërkombëtare... »

Biden: Marrëveshja Kosovë-Serbi të përqendrohet në njohje reciproke

Prishtinë, 20 prill 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se SHBA-ja e mbështet... »

Kreu i KMSH kërkon të zbardhet rasti i plagosjes së besimtarëve në Tiranë

Tiranë,19 prill 2021 – Kryetari i Komunitetit të Muslimanëve në Shqipëri, Bujar Spahiu, ka reaguar në lidhje me sulmin me... »

Pesë të plagosur, në një sulm me thikë në një xhami të Tiranës

Tiranë, 19 prill 2021 – Pesë persona kanë mbetur të plagosur në një sulm me thikë në xhaminë “Dine Hoxha”... »

Portali “Lapsi.al” detyrohet të dorëzojë databazën me të dhënat e 910 mijë qytetarëve

Tiranë, 19 prill 2021 – Gjykata e Posaçme e ka detyruar portalin “Lapsi.al” të dorëzojë databazën e të dhënave për... »

Bizneset e Kosovës e mirëpresin hapjen e Aeroportit të Kukësit

Prishtinë, 18 prill 2021 – Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) e vlerëson hapjen e aeroportit të Kukësit si mundësi të... »

Analistët: Fushata zgjedhore në Shqipëri e shpërfaq krizën e medias

Tiranë, 18 prill 2021 – Fushatat zgjedhore në Shqipëri i shtyjnë mediat vendase në një krizë të pazakontë profesionale. Ato... »

Në Kosovë lehtësohen masat për parandalimin e përhapjes së pandemisë

Prishtinë, 18 prill 2021 – Qeveria e Kosovës i ka hequr disa kufizime, të vëna më 6 prill për të... »

Në Kukës, hapet aeroporti i dytë ndërkombëtar i Shqipërisë

Kukës, 18 prill 2021 – Në Kukës u hap të dielën pasdite aeroporti i dytë civil ndërkombëtar në Shqipëri. Fluturimi... »

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 50 mijë doza të vaksinës “AstraZeneca”

Tiranë, 18 prill 2021 – Të dielën në mbëmje mbërrinë në Shqipëri edhe 50 mijë doza të tjera të vaksinës... »

Shqetësime për kërkimet për naftë dhe gaz në bregdetin turistik të Ulqinit

Ulqin, 18 prill 2021 – Këto ditë nisi procesi i shpimit në bregdetin e Ulqinit për gjetjen e naftës dhe... »

Mbërrijnë në Shqipëri 40. 800 doza të vaksinës “Astra Zeneca”

Tiranë, 17 prill 2021 – Të shunën në mbrëmje, në Shqipëri kanë arritur   40.800 doza të tjera të vaksinës “AstraZeneca”,... »

Anketa: Papunësia dhe korrupsioni largojnë të rinjtë nga Shqipëria

Tiranë, 17 prill 2021 – Një anketë e zhvilluar në Shqipëri tregoi se papunësia dhe korrupsioni janë faktorët kryesorë që... »

Prokuroria dhe policia përfshihen në përplasjet mes ministrit Vitia dhe gazetës “Insajderi”

Prishtinë,17 prill 2021 – Një shkrim i gazetës online “Insajderi.org” që ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, e bën përgjegjës për... »

Familja maqedonase dhuroi zemrën e vajzës për të shpëtuar jetën e një djali 27 vjeç

Shkup, 17 prill 2021 – Në Maqedoninë e Veriut është realizuar për të dytën herë transplanti i zemrës. Bëhet fjalë... »

Celibashi u bën thirrje të rinjve të marrin pjesë në zgjedhje

Tiranë, 17 prill 2021 – Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, përmes një postimi në Twtter, u ka... »

Sllovenia ngre pyetje të pakëndshme me diskutimet për “shpërbërjen” e Bosnjës

Lubjanë, 17 prill 2021 – Nisja e tij ka qenë e papritur, motivet e paqarta, ndërsa serioziteti i dyshimtë. Një... »

“Independent”: Pilotëve u është kërkuar të kenë shumë kujdes kur fluturojnë mbi Shqipërinë

Londër, 16 prill 2021 – Pilotëve u është kërkuar të “bëjnë shumë kujdes” kur fluturojnë në hapësirën ajrore të Shqipërisë,... »

BE do të dërgojë 651.000 doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 16prill 2021 – Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19... »

Sfidat e vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 16 prill 2021 – Po bëhen gati tri javë që kur Kosova filloi procesin e vaksinimit dhe gjatë kësaj... »

Trupat e para amerikane arrijnë në Shqipëri, për “Defender Europe 21”

Tiranë,16 prill 2021 – Të enjten pasdite në portin e Durrësit në Shqipëri ka mbërritur anija e parë ushtarake amerikane... »

Yuri Kim: Sa më shumë vende që vizitoj, aq më shumë e dua Shqipërinë!

Tiranë, 16 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, e kacilësuar si “vizitë frymësuese” vizitën që ka... »