LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 2 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Michel: Shqipëria i ka plotësuar kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

Tiranë, 20 maj 2022 – Presidentin i Këshillit Europian, Charles Michel, deklaroi të premten në Tiranë se Shqipëria i ka... »

Kurti: Ne duam marrëdhënie normale me Serbinë, por për këtë duhet të ndryshojë Serbia

Uashington, 19 maj 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar edhe një herë se ai angazhohet për dialog... »

Kurti takoi senatorët Murphy, Shaheen dhe Tillis

Uashington, 19 maj 2022 – Ditën e dytë të qëndrimit në Uashington, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me... »

Vuçiq: E dijmë se pa marrëveshje me Kosovën s’ka integrim në BE

Beograd, 19 maj 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se gjatë takimit me Presidentin e Komisionit Evropian,... »

Geer: Unioni i ri politik nuk e zëvendëson anëtarësimin në BE

Shkup, 19 maj 2022 – Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer, tha të enjten se vendi i Maqedonisë së... »

Michel propozon krijimin e “Bashkësisë gjeopolitike evropiane”

Bruksel, 19 maj 2022 – Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka propozuar krijimin e një Bashkësie gjeopolitike evropiane, në... »

Scholz: Pranimi i shpejtë i Ukrainës në BE do të ishte i padrejtë për Ballkanin Perëndimor

Berlin, 19 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se përpjekjet e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian... »

PE kërkon nisjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Strasburg, 19 maj 2022 – Parlamenti Evropian miratoi të enjten me shumicë dërrmuese dy raportet për procesin e aderimit të... »

Shqipëri: SPAK godet 8 grupe kriminale, në kërkim emra të njohur të krimit

Tiranë, 19 maj 2022 – Në Shqipëri, një operacion i urdhëruar nga Prokuroria e Posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të... »

Olaf Scholz do të vizitojë vendet e Ballkanit Perëndimor, në muajin qershor

Berlin, 19 maj 2022 – Kancelari gjerman Olaf Scholz do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor, muajin e ardhshëm,  para se... »

Ekipi i UP-së del i pari në garën për siguri kibernetike të organizuar me partnerët nga Iowa

Prishtinë, 18 maj 2022 – Në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike (FIEK) të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” është... »

Një autobus nga Kosova aksidentohet në Austri, raportohet për 20 të lënduar

Vjenë, 19 maj 2022 – Një autobus me targa të Kosovës është aksidentuar në një autostradë pranë Eugendorfit në Austri,... »

Kryeministri Kurti takohet me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë

Uashington, 18 maj 2022 – Agresioni rus në Ukrainë dhe qëndrueshmëria e Ballkanit Perëndimor ishin pjesë e diskutimeve në takimin... »

Specialja i dënon Gucatin dhe Haradinajn me nga katër vjet e gjysmë burgim

Hagë, 18 maj 2022 – Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë i shpallën fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn,... »

Gjykata Speciale sot shpall vendimin për Gucatin dhe Haradinajn

Hagë, 18 maj 2022 – Dhomat e Specializuara në Hagë do të shpallin vendimin më 18 maj për dy drejtuesit... »

Zbulohet dokumenti 100-vjeçar i vendosjes së marrëdhënieve SHBA-Shqipëri

Tiranë, 18 maj 2022 – Zbulohet dokumenti origjinal i notës diplomatike që SHBA vendoste marrëdhëniet me Shqipërinë. Gazetari dhe moderatori... »

KPK e shkarkon nga detyra gjyqtaren e “Tik-Tok”, Enkeleda Kapedani

Tiranë, 18 maj 2022 – Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) e ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren Enkeleda Kapedanin. Kapedani... »

FRONTEX: Ballkani Perëndimor, rruga kryesore e kalimit të migrantëve drejt BE-së

Bruksel, 17 maj 2022 – Agjencia Evropiane e Ruajtjes së Kufijve FRONTEX tha se në katër muajt e parë të... »

Osmani diskutoi me ambasadorët e QUINT-it për politikën e jashtme të Kosovës

Prishtinë, 17 maj 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur të martën në takime të ndara... »

Nesër në Gjykatën Speciale shpallet vendimi për Gucatin e Haradinajn

Hagë, 17 maj 2022 – Pas gati 600 ditësh qëndrimi në qendrën e paraburgimit në Hagë të Holandës, dy drejtuesit... »

SHBA e përgëzon Kosovën për zgjerimin e sanksioneve kundër Rusisë

Prishtinë, 17 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përgëzuar Kosovën për zgjerimin e sanksioneve kundër Rusisë.... »

Gjukanoviq për “Ballkanin e Hapur”: Nuk kemi nevojë për alternativë, kemi nevojë për anëtarësim në BE

Berlin, 17 maj 2022 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar se pjesa më e madhe e... »

A po përgatitet një brez i ardhshëm luftëtarësh të Shtetit Islamik?

Al-Hol (Siri), 17 maj 2022 – Në kampin al-Hol, në Sirinë veriore, gjenden mijëra familjarë të luftëtarëve të Shtetit Islamik.... »

SPAK kërkon 1 vit e 8 muaj burg për ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi

Tiranë, 17 maj 2022 – Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, SPAK ka dhënë pretencën dhe kërkon... »

Meta paralajmëron padi kundër gazetës austriake “Krone Zeitung”

Tiranë, 17 maj 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka paralajmëruar se do të ngre padi ndaj gazetës austriake... »

BE e mbështet liberalizimi i vizave për Kosovën

Bruksel, 16 maj 2022 – Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropiane kanë pasur të hënën një takim... »

Borrell i bën thirrje Serbisë të mbështesë sanksionet ndaj Rusisë

Bruksel, 16 maj 2022 – Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë që të mbështesë... »

Në Shqipëri, dështon votimi i parë për zgjedhjen e presidentit

Tiranë, 16 maj 2022 – Në Shqipëri, raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit... »

SHBA do ta mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Prishtinë, 16 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.... »

Qeveria e Kosovës shton sanksionet kundër Rusisë

Prishtinë, 16 maj 2022 – Qeveria e Kosovës ka shtuar të hënën sanksionet kundër Rusisë, në përputhje me sanksionet e... »